Ünnepek utáni levezető

Vágólapra másolva!
A karácsony közeledtével annyira felpörög a könyvpiac, hogy szinte lehetetlen követni a megjelenéseket - a következő nagy rohamig, a tavaszi Könyvfesztiválig azonban bőven megemészthetjük az ünnepi dömpinget, hiszen az év első negyedében jószerivel alig számolhatunk új megjelenéssel. Az ünnepek alatt féltucatnyi könyvre volt időnk - ezeket az újév beköszönte után is bátran ajánljuk olvasóinknak.
Vágólapra másolva!

Tartalom:
Hiába az 1993-as Nobel-díj, a kritikusok és az olvasóközönség által is egyöntetűen megelőlegezett írósztár státusz, Toni Morrison gazdag életművéből eddig mindössze három regény jelent meg magyarul, ráadásul nem is a legjobbak (Salamon-ének, Dzsessz, A paradicsom). Nem túlzás tehát azt állítani, hogy a Nagyonkék, az írónő első regényének magyar megjelenése egyben a tavalyi év egyik legfontosabb világirodalmi eseménye is - a szerzőről sokat elárul, hogy egyáltalán nem korai zsengéről van szó, a 39 éves korában befejezett regény, még csak nem is későbbi műveit vetíti előre, egyszóval Morrison egyből remekművel indított.

Többé-kevésbé tényként kezelt megállapítás, hogy jelen pillanatban - illetve az elmúlt harminc évet illetően - Toni Morrison az Egyesült Államok legjelentősebb és legfontosabb kisebbségi írója. A nagy szavakban megbújó valóságra épp a Nagyonkék a legjobb példa: a regényt olvasva olyan helyekre juthatunk el, ahonnan a világ társadalmi, vallási és etnikai berendezkedése amúgy, gyakorlatilag kizár bennünket. Milyen illatok vannak egy nyomorgó nagyvárosi, fekete háztartásban? Milyen ellentétek feszülnek a fekete társadalom különböző osztályai között? A napi gyakorlatban, hogyan dolgozható fel a rasszizmus láthatatlan, sokszor az érintettek által is csak később észlelt jelenléte? Hogyan élik meg mindezt a gyermekek? Gondolhatjuk, hogy ezen kérdések némelyikére tudjuk a választ, ám amennyiben nem a hatvanas éveket megelőzően, és nem egy fekete család sokadik gyermekének születtünk, jobb, ha elolvassuk Toni Morrison első regényét, és mindent újragondolunk.

Toni Morrison elismertsége azonban csak részben magyarázható azzal, hogy hitelesen mutatja be saját kisebbségi közösségét - erre számtalan példa akad az amerikai irodalomban, legyen szó a zsidó diaszpóráról ( I.B. Singer) vagy éppen a világháború utáni, fekete öntudatra ébredésről (Ralph Ellison). Nagy íróvá az teszi, hogy olvasójával beláttatja: az Államok olvasztó-tégelyében egymás mellett élő etnikumokat, társadalmi osztályokat egyedül a nemtudás választja el egymástól. Íróként számtalan, közönsége számára korábban nem létező fogalmat alkot, tudást csepegtet oda, ahol még a tudás hiánya sem volt jelen - egyáltalán ne akadémikus jellegű eszmefuttatásokra gondoljunk azonban, Morrisontól a tudás szinte mindig gyakorlatias, hétköznapi, földhözragadt gúnyába bújtatva érkezik.

Kinek ajánljuk?
A Nagyonkék a gyermekkor élményvilágába kalauzolja vissza az olvasót -, ha él bennünk a vágy, hogy ismét átéljük, ahogy először csodálkoztunk rá a világ gyönyörű és rút természetére, értékelni fogjuk a regényt.

Krich Balázs

Megjelent:
A Novella Könyvkiadó gondozásában

Ára:
1590 Ft

Toni Morrisontól magyarul:
Salamon-ének
Dzsessz
A paradicsom

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!