Nem is eredhetne máshonnan a világ legnépszerűbb sportját kísérő hölgyek hagyománya, mint a futball bölcsőjéből: Angliából. Voltak idők, amikor nélkülük is rendben lezajlott egy-egy mérkőzés, sőt, akár Európa- vagy világbajnokság is, 2006 óta azonban elválaszthatatlan kiegészítői lettek a játéknak.
Annyira, hogy 2011 óta hivatalos szó is van már a futballfeleségekre: WAG, wives and girlfriends, vagyis egész egyszerűen feleségek és barátnők.
A mozaikszóból lassan köznévvé alakuló kifejezés egyértelműen behatárolja a valahol a sportvilág és a celebélet között elhelyezkedő közszerepelők csoportját.
Berobbanásuk a közéletbe nem igazán volt tudatos, de tény, hogy nagy szívességet tettek vele a 2006-os világbajnokságtól a negyeddöntőben búcsúzú angol válogatottnak. Ahelyett ugyanis, hogy a szurkolók a Portugáliától elszenvedett vereségen rágódtak volna, az újonnan felbukkanó focistafeleségek ügyeivel voltak elfoglalva. A németországi tornára párjukat elkísérő Victoria Beckham, Coleen McLoughlin (Wayne Rooney felesége), Lousie Owen (Michael Owen felesége) és Elen Rives (Frank Lampard felesége) vezetésével a futballfeleségek első generációja szó szerint felforgatta Baden-Baden életét.
Persze ahhoz, hogy egyáltalán odafigyeljenek rájuk, kellett az is, hogy Victora Beckham, a kétezres évek elképesztően sikeres angol női popegyüttesének, a Spice Girls-nek a tagja néhány évvel korábban hatalmas hírverés közepette menjen feleségül David Beckhamhez. Az esküvővel nemcsak azóta is stabilnak tűnő házasságuk alapjait rakták le, hanem egy olyan pop- vagy inkább sportkulturális jelenséget hoztak létre, mely azóta is meghatározó a különböző sporteseményeken.
De térjünk vissza 2006-ba, Baden-Badenbe, ahol a tornáról a negyeddöntőben kieső angol válogatott a legnagyobb jóindulattal sem számított a legnagyobb atrakciónak. Nem úgy a feleségek! A már említett küldöttség tagjai a pletykák szerint
elképesztő partikat tartottak a német fürdővárosban, helyi éjszakai klubokban is látták őket, és néhány órás bevásárlásuk alatt 57 ezer fontot költöttek el.
A spanyol sajtóban ezek után "bankkártyás rendbontók" néven emlegették a társaságot.
Tele lettek velük a lapok, sajtófigyelések szerint a 2006-os torna alatt Angliában nagyobb médiafigyelmet kaptak a feleségek, mint maguk a játékosok. Megszületett a trend, ami a fiatalabb generáció számára egyenesen életcél lett.
A WAG szó élethűen összefoglalta a miniszoknyák, arcot eltakaró napszemüvegek és méregdrága egyéb kiegészítők keretezte életteret.
Az angol feleségek és barátnők divatot teremtettek: a 2006-os torna alatt a lelátókon a francia és a német válogatott játékosaihoz tartozó nejek is látványos csoportokban, közösen szurkoltak kedveseiknek, a futballfeleségek aranykorát ennek ellenére az angol hírességekkel azonosítják.
2002 és 2007 között két népszerű showműsor is futott az angol tévécsatornákon, az egyik egy valóságshow volt, focistafeleségekkel a főszerepben, a másik egy szappanopera, melyben egy fiktív csapat tagjainak magánéletét mutatták be, középpontban itt is a barátnők álltak. Nem csoda, hogy ezek után a fiatal angol lányok arról álmodtak, hogy egy menő focista barátnőjeként vásárlással és bulizással töltik majd az életüket. Főleg, hogy Peter Crouch akkori kedvese, Abigail Clancy is hasonló perspektívát látott saját maga előtt, egy 2006-os interjúban azt mondta,
az volt az álma, hogy hozzámegy egy profi futballistához, teherbe esik, vásárolgat és jól érzi magát élete hátralévő részében.
Anglia megőrült a futballfeleségekért. Ők pedig igykeztek is okosan megülni a népszerűség veszélyes hullámát. Steven Gerrard felesége, Alex Gerrard saját parfümje 2007 legnépszerűbb illata volt az országban. Amikor aztán 2007 júniusában az angol válogatott négy tagja, Steven Gerrard, John Terry, Michael Carrick és Gary Neville is ugyanazon a hétvégén tartotta az esküvőjét, Anglia akkora lázban égett, mintha a királyi kézfogót tartottak volna. A lapok kimeríthetetlen témaforrásból dolgozhattak, ki, hol, milyen ruhában, kikkel mondja ki az igent. A hétvége Wayne Rooney számára volt talán a legnehezebb, aki minden érintett csapattársa meghívására igent mondott, így aztán helikopterrel rohant egyik szertartásról a másikra.
A 2010-es, dél-afrikai tornához közeledve már akkora volt a hírverés a válogatott tagjainak magánélete körül, hogy a szövetségi kapitány Fabio Capello szigorú döntést hozott. Míg elődje, Sven-Göran Eriksson (a svéd amúgy maga is celeb feleséggel büszkélkedhet), 2006-ban engedte, hogy a játékosokat elkísérjék a barátnőjük Németországba, addig
az olasz szakember egyértelműen korlátozta a futballfeleségek jelenlétét a tornán.
Mindössze heti egyszer látogathatták meg a barátnők a játékosokat a válogatott táborában, akkor is csak 24 órával a meccs után - ezzel némileg megtörte az oldalbordák ragyogását.
"Játszani jöttünk ide, nem nyaralni"
- indokolta határozott döntését Capello.
Hosszú évek teltek el, mire a WAG-ek visszakerültek a lapok címoldalára:
2019-ben Coleen Rooney egy sajátos húzással leplezte le Rebekah Vardy-t,
akiről kiderült, hogy benfenntes információkat adott ki Rooney-ékról a sajtónak. Wayne Rooney feleségét csak Wagatha Christie-ként emlegette a média, amikor kiderült, hogy milyen fondorlatosan leplezte le Vardyt. Az Instagramjára kitett sztorik egyetlen ember, Rebekah Vardy számára voltak láthatóak, így gyorsan egyértelmű lett a Rooney család számára, hogy ki mesél róluk az újságíróknak. A botránynak köszönhetően a futballistafeleségek ismét a reflektorfénybe kerültek, de már máshogyan.
Az új kor futballistafeleségei ma már máshogyan vonják magukra a figyelmet. Mivel saját felületükként használják a közösségi médiát, nem nagy ügy egy-egy lesifotót készíteni róluk, hiszen szinte az egész életüket kirakatba teszik. Ennek ellenére százezrek, sőt milliók követik őket, kíváncsiak minden lépésükre akár saját életükről, akár híres focista kedvesükkel közös programokról van szó. Míg azonban a korábbi WAG-ek divatot teremtettek, de nagyobb karriert nem tudtak felmutatni (vannak persze kivételek, például Victoria Beckham), addig
a mostani futballistafeleségek inkább csak követik a trendeket, viszont sokan saját vállalkozásukban, üzletasszonyként is helyt állnak.
Mint például a lengyel válogatott Robert Lewandowski felesége, Anna Lewandowska, aki fitneszedzőként és életmód tanácsadóként dolgozik.
Korábbi összeállításunkban megírtuk, kik azok a világhíres szurkolók, akik felbukkanhatnak a katari vb lelátóin, úgyhogy itt most egy kicsit nosztalgiázva felidézzük, kik voltak az első generációs futballistafeleségek.
Az egykori Eternal nevű lányegyüttes tagja, televíziós műsorvezető. Férje, Jamie Redknapp, az angol válogatott tagja 1989 és 2005 között.
Újságíró és televíziós műsorvezető, Wayne Rooney felesége.
Gary Neville felesége, Emma Hadfield a legzárkózottabb futballfeleségek közé tartozik. Gondosan őrizta és a mai napig őrzi is magánéletét a nyilvánosságtól.
Kövesse velünk a 2022-es labdarúgó-világbajnokság híreit az Origo labdarúgó vb-oldalán!