Nyolc olyan csapat jutott ki a vb-re, amelyek 2018-ban nem voltak ott Oroszországban, és ebből három ebbe a csoportba került. Nehéz vitatkozni azon, hogy ez a leggyengébb csoport a főtáblán, és ez még úgy is igaz, hogy egy európai és egy dél-amerikai együttes mellett a legutóbbi Ázsia-kupa és az idei Afrikai Nemzetek Kupája győztese szerepel itt.
Tétmérkőzésen még egyik csapat sem találkozott a másikkal, úgyhogy az egymás elleni eredményekből nem lehet kiindulni, a közelmúltból azonban igen.
Hollandia a tavalyi csúfos Európa-bajnoki kudarc (Csehország ellen 2-0-ra kaptak ki a nyolcaddöntőben) óta a vb-selejtezőket is veretlenül teljesítette, majd a Nemzetek Ligája négyes döntőjébe is magabiztosan jutott be, úgyhogy egyértelműen a csoport favoritja. Az NL csoportkörében a hat mérkőzésen kilenc különböző játékos szerzett gólt a hollandoknál, Wales ellen pedig mindkét találkozót a hosszabbításban kapott egyenlítő gól után két percen belül meg tudtak nyerni, úgyhogy fejben és csapategységben is nagyon rendben van Louis van Gaal együttese.
Katar vendéglátóként meglepetést okozhat, ám a felkészülési mérkőzések alapján nem szabad csodálkoznunk, ha 2010 után másodszor esik ki a világbajnokság házigazdája a csoportkörben. Az elmúlt másfél évben egyedül Ghánát tudta legyőzni azok közül, akik szintén indulnak a világbajnokságon. Tavaly azonban az Arany-kupán és a vb-főpróbaként tartott Arab Kupán egyaránt bronzéremig jutott, így az Ázsia-kupa győzelem óta is megérezte már a siker ízét az újonc válogatott.
Az elképesztő izgalmak közepette kijutó Szenegál Sadio Mané vezérletével jutna tovább a csoportból, ami négy éve Japánnal szemben csak a több begyűjtött sárga lapja miatt nem sikerült. A kvartettben nem tudják kihasználni az afrikaiak, hogy a büntetőpárbajok specialistái – hiszen így nyerték meg az ANK-t, így jutottak ki a vb-re és az Afrikai Nemzetek Bajnokságára, és így érték el a bronzérmet a nyári COSAFA-kupán is –, ám így sem lenne meglepő, ha 2002 után másodszor is továbbjutnának az egyenes kieséses szakaszba.
Ecuador váratlanul könnyedén jutott ki a vb-re, ami Dél-Amerikából mindig nagy fegyverténynek számít. A válogatott hazai pályán Brazília és Argentína ellen is pontot szerzett a selejtezőben, a felkészülési meccseit pedig veretlenül, ráadásul kapott gól nélkül zárta. 2006-ban szintén a házigazdával – Németországgal – voltak egy csoportban az ecuadoriak: akkor összejött a nyolcaddöntő, és ezúttal is harcban lehetnek a továbbjutásért Enner Valencia vezérletével.
Az A csoport menetrendje:
2022. november 20. Katar–Ecuador 17.00, al-Hor
2022. november 21. Szenegál–Hollandia 17.00, Doha
2022. november 25. Katar–Szenegál 14.00, al-Rajján
2022. november 25. Hollandia–Ecuador 17.00, al-Rajján
2022. november 29. Hollandia–Katar 16.00, al-Hor
2022. november 29. Ecuador–Szenegál 16.00, Doha