A vébé előtt már írtunk a nemhivatalos vb-címről (UFWC): elszánt futballtörténészek végigvezették az első, 1872-es válogatott meccstől kezdve, hogy ki lenne világbajnok, ha a profi boksz mintájára az aktuális címvédő legyőzésével vándorolna a cím. A nemhivatalos vébén tehát a FIFA négyéves ciklusánál jóval sűrűbb az őrségváltás, mivel a világbajnok minden meccse címmeccs.
Előfordul, hogy a valódi és a nemhivatalos világbajnok ugyanaz a csapat, egyelőre azonban nem ez a helyzet. A vb előtt Uruguay birtokolta az övet, és mindjárt az első meccsén át kellett adnia Costa Ricának. Már akkor a vébé egyik legnagyobb meglepetésének tituláltuk, hogy a kiscsapat 0-1-ről 3-1-re fordított.
2010-ben a spanyolok mindkét vb-címet birtokolták, de egy szeptemberi barátságos meccsen Argentína elvette a kiütésest, majd nyomban a következő találkozón, Japánban el is vesztette. Japánt aztán egy szép sorozat után elverte Észak-Korea, így egészen különös helyre került az UFWC-öv. Több újabb váltás után, a világbajnokság előtt Uruguay lett a címvédő - ekkor jött Costa Rica.
A közép-amerikai meglepetéscsapat Uruguay után további két nehézsúlyú ellen védte meg az övét, az olaszokat 1-0-ra legyőzte, Angliával 0-0-t játszott, így jutottunk el a harmadik, Görögország elleni címvédésig. Bravúr volt a javából: a 66. percről emberhátrányban focizva kibekkelve a hosszabbítást, büntetőpárharc után jutott tovább. A következő falat jóval nagyobb lesz, július ötödikén Hollandia lesz az ellenfél.
Bármilyen meglepő, Costa Rica volt már nemhivatalos világbajnok, először 1963-ban, méghozzá a Holland Antillák legyőzésével. Később még ötször megvédte a címét, ugyanez a teljesítmény most egy elvesztett vb-döntőt jelentene.
A bokszban vitathatatlan bajnoknak hívják, aki az összes nagy világszervezet vb-övét őrzi egyszerre, ehhez hasonlóan a focinak is vitathatatlan bajnoka lesz két hét múlva, elvégre a vébé egyenes kieséses szakaszának végére szükségszerűen ugyanaz lesz a nemhivatalos és a hivatalos világbajnok (az UFWC szabályai szerint ugyanis a tizenegyesekkel elért továbbjutás nem döntetlennek, hanem győzelemnek számít). Más lett volna a helyzet, ha az utolsó csoportmeccsen Anglia legyőzi Costa Ricát - így a biztos kieső angolok magukkal vitték volna a nemhivatalos vb-címet az ismeretlen jövőbe.
Mivel azonban Costa Rica bejutott a rájátszásba, Brazíliában végigmegy a döntőig a nemhivatalos vébé is. A még versenyben lévő válogatottak közül egyedül Algéria nem volt még címvédő, míg a legtöbbször Argentína (57), Hollandia (49), Brazília (29), Németország (27), illetve Franciaország (25).
Összesen csupán hét világbajnok csapat birtokolta egyúttal a nemhivatalos címet is: Brazília (1958), Anglia (1966), NSZK (1974), Argentína (1978 és 1986), Olaszország (1982), Franciaország (1998) és Spanyolország (2010).
Magyarország a nemhivatalos vébén
Természetesen kiütéses vébét Magyarország is nyert, az összesen 17 nem hivatalos címével 12. az örökranglistán. Az élen a korai időkben csak egymással rivalizáló Skócia (86 vb-cím) és Anglia (73) áll, a később ébredők közül az 57-szeres bajnok argentinok a legjobbak.