Az ismert amerikai nagymester, Ljubomir Kavalek a Washington Post 2004. január 26-án megjelent számában írt a 13 éves Magnus Carlsen fantasztikus Wijk an Zee-i sikeréről, és ő nevezte el őt a sakkozás Mozartjának. "Mega" Magnust 2484-es Élő-pontszámával csak nyolcadiknak rangsorolták a 14 résztvevős, IX-es kategóriájú nagymesterversenyen, de egyetlen veresége mellett kilenc győzelemmel 10,5 pontot szerzett, megnyerte a viadalt, első nagymesteri normáját teljesítette. Elkápráztatta a sakkrajongókat a holland Sipke Ernst elleni, áldozatokkal fűszerezett nyerésével, amely közönségdíjas lett, és akkor a 250 eurós különdíj sokat jelentett a családi kasszának. A Corus-verseny záróünnepségén a szuperversenyen negyedszer győztes Viswanathan Anandhoz hasonlóan nagy ünneplésben részesítették a norvég titánt, és mindenki nagy jövőt jósolt neki.
Magnus Carlsen 1990. november 30-án született Lommedalenben, Oslo külvárosában. Meglepően későn, csak 8 éves korában tanult meg sakkozni, a 2001-es áprilisi Élő-listán találkozunk először a nevével, 2064 ponttal iratkozott fel. A korcsoportos bajnokságokon változó sikerrel szerepelt, legjobb eredményeként 2002-ben Krétán, a 12 éven aluliak világbajnokságán ezüstérmes volt az orosz Jan Nepomniacsij mögött. Szorgalmasan tanult edzőjétől és példaképétől, Simon Agdesteintől. "Legalább 2700 Élő-pontos nagymester lesz tanítványom, de remélem, hogy egyszer a világbajnoki címért is megküzdhet" - nyilatkozta a sokszoros norvég bajnok, az egykori válogatott labdarugó, aki a foci szeretetére is megtanította tanítványát.
Magnust Wijk an Zee-i sikere után egyre több versenyre hívták meg. Káprázatos memóriája, remek kombinációi, élvezetes játéka, szerény magatartása, örökké mosolygós arca miatt rendkívül népszerű lett a versenyszervezők és rendezők körében. Reykjavíkban nagyszabású rapidversenyen az első fordulóban teljesült nagy álma, megmérkőzhetett a "királlyal", Garri Kaszparovval. Az első partit elremizte, a másodikban kikapott Garritól, de nagyon mérges volt magára az elkövetett látványos hiba miatt. Kaszparov nagy elismeréssel szólt játékról, a legnagyobb tehetségnek nevezte. Nem kellett sokat várni Carlsen második nagymesteri normájára, Dubaiban az azeri Sahriyar Mamedgyarov mögött lett holtversenyben második, majd a Sigeman and Co torna harmadik helye után már a sakkvilág legfiatalabb nagymestereként köszönthették.
Wijk aan Zee, 2004 - szépségdíjas partiját elemzi
Káprázatos eredményeit a FIDE elnöke, Kirzsan Iljumzsinov szabadkártyával jutalmazta, Magnus indulhatott a Tripoliban megrendezett kieséses rendszerű világbajnokságon, de a sorsolás nem volt kegyes hozzá, az örmény Levon Aronjannal mérkőzött meg az első körben. A jóval esélyesebb Aronjan azonban csak a rájátszásban múlta felül Magnust. A 2004. július 1-től érvényes ranglistán már 2567 ponttal jeleskedett. A sűrű versenyprogram közepette azért be-becsúsztak gyengébb eredmények is, de töretlenül küzdött, harcolt, hibáin tanulva lépegetett előre. Egyre erősebb tornákra kapott meghívást, állta a sarat, szélesítette a megnyitási repertoárját, javította a technikáját.