Juhász Roland - a védelem oszlopos tagja - ezúttal a középpályán kapott lehetőséget, de Erwin Koemannak ez a taktikai változtatása nem jött be, mivel az első félidőben a vendégek gyakorlatilag átrohantak a magyarokon, akik csak Király Gábor fantasztikus bravúrjainak köszönhetően nem kerültek három-négygólos hátrányba 45 percet követően. Ugyanakkor a német csapat egy korai büntetővel így is vezetett.
A fordulást követően alábbhagyott a németek lendülete, így egyre többet volt a magyaroknál a labda, ugyanakkor helyzeteket továbbra sem tudtak kialakítani. A 61. percben - Koman Vladimir után - újabb debütálót köszönthetett a közönség, Németh Krisztián állt be. Később Lázok János és Laczkó Zsolt személyében újabb két újoncot avatott Koeman.
A félidő derekán ismét átvették az irányítást a németek, és végleg eldöntötték a meccset, előbb Gomez lőtt gólt Királyt megelőzve, majd Cacau futotta le látványosan Vanczákot, és passzolt a tehetetlen magyar kapus mellett a hálóba. A hajrában már nem született újabb gól, a magyar együttes teljesítményéről mindent elmond, hogy igazi nagy helyzet nélkül fejezte be a találkozót.
Barátságos mérkőzés:
Magyarország - Németország 0-3 (0-1)
Puskás Ferenc-stadion, 11 ezer néző
v.: Claus Bo Larsen (dán)
Magyarország: Király Gábor - Bodnár László (Laczkó Zsolt, 85.), Vanczák Vilmos, Horváth Gábor, Bodor Boldizsár (Tőzsér Dániel, a szünetben) - Huszti Szabolcs (Priskin Tamás, 72.), Vadócz Krisztián, Juhász Roland (Szélesi Zoltán, 72.), Koman Vladimir (Lázok János, 88.), Dzsudzsák Balázs - Torghelle Sándor (Németh Krisztián, 61.)
Németország: Manuel Neuer - Jerome Boateng, Per Mertesacker, Arne Friedrich (Holger Badstuber, 72.), Heiko Westermann - Piotr Trochowski (Marcell Jansen, 61.), Mesut Özil (Cacau, a szünetben), Sami Khedira (Dennis Aogo, a szünetben), Toni Kroos (Marko Marin, 62.) - Lukas Podolski, Miroslav Klose (Mario Gomez, 61.)
gól: Podolski (5., 11-esből), Gomez (69.), Cacau (73.)
sárga lap: Bodnár (12.), illetve Trochowski (40.), Friedrich (63.)
Első félidő - Torghelle-hiba, Király-bravúrok
A magyar játékosok bemutatásakor Torghelle, Dzsudzsák és az U20-as vb-bronzérmesek (Koman Vladimir és Németh Krisztián) kapták a legnagyobb tapsot a Puskás-stadionban. A német drukkerek roppant sportszerűtlenül beleénekeltek a magyar himnuszba.
A németek rögtön nekiestek a házigazdának, Podolski a harmadik percben 24 méterről remekül lőtt bal lábbal kapura, a léc alá tartó lövését Királynak sikerült fölé tornásznia.
Néhány pillanattal később Torghelle egy német szöglet után, a 16-oson belül lerántotta Mertesackert, a dán bíró megítélt tizenegyesét Podolski roppant magabiztosan lőtte a bal felsőbe (0-1).
Nem vettek vissza a németek a tempóból, a magyar védelem pedig igencsak lyukasnak tetszett, a vendégek sorra vezették a veszélyes támadásokat. Ennek megfelelően Klose a nyolcadik percben szabadon ugorhatott fel felejni egy jobb oldali beadást követően (a labda a kapu fölé szállt), míg három perccel később egy Trochowski, Özil kényszerítőt követően utóbbi 13 méterről, kapásból lőtt kapura, de Király nagy bravúrral védett.
Eközben mindössze egy magyar próbálkozás volt, Dzsudzsák elfutott a balszélen, de a középre adásáról Torghelle lekésett.
A játék képe a folytatásban sem változott, a németek negyedóra elteltével akár 3-0-ra is vezethettek volna. Khedira szöktetése után Özil a jobbösszekötő helyéről a bal alsót vette célba, ám Király lábbal szögletre mentett, majd a következő német akciónál ugyanez volt a szereposztás: Özil 13 méterről a jobb alsóba lőtt volna, ha Király nem véd ismét szenzációsan.
A magyarok ezután két lövéssel próbálkoztak, de egyik rosszabb volt, mint a másik: Torghelle távolija lecsúszott, Koman még messzebbről - mintegy 28 méterről - pedig jócskán fölé lőtt.
A 31. percben Kroos 23-ról a jobb alsó irányába célzott, de a magyar kapus résen volt, szögletre ütötte a labdát. Két percre rá Klose 17-ről centikkel bombázott a fölső léc fölé.
Második félidő: Gomez és Cacau üres kapuba lőtt gólt
Az első félidő pocsék volt magyar szemszögből, s a szünetben végrehajtott változtatásokkal Erwin Koeman egyben belátta, hogy nem jól rakta össze a kezdőcsapatot.
Lejött Bodor, a helyére Tőzsér állt be, Juhász pedig visszalépett az igazi helyére, a védelem közepébe. Ennek örülhetett a bekk, ami a Sport1-nek adott nyilatkozatából is kivehető, a szünetben ugyanis ezt mondta: "Szokatlan ez a hely, eddig egyszer játszottam itt, nagy probléma, hogy mindig van egy üres ember, ezért változtatni kell."
A második 45 percben a mezőnyben már nem volt olyan jelentős a két csapat közötti különbség, ám a németek - ha ritkábban is, de - továbbra is könnyedén helyzetbe tudtak kerülni.
"Gera Zoli: gyere vissza!" - egy ilyen szurkolói drapéria is látható volt a stadionban.
Az első helyzet még a magyaroké volt: Dzsudzsák 23 méterről lőtt a kapu mellé. Bodnár is rászúrta távolról, ám nem találta el jól a labdát.
A 62. percben a keveset mutatót Torghelle helyére beállt a nagyválogatottban most debütáló Németh Krisztián. Egy perc sem telt el, s Friedrich sárga lapot érően, csúnyán mellen rúgta Némethet.
A 69. percben Marin passza után Gomez indult meg a balösszekötő helyén a magyar kapu elé, s bár hosszan szöktette magát, a kifutó Király nem tudta elérni a labdát, így a Bayern-támadónak csak be kellett gurítania a labdát az üres kapuba (0-2).
A 71. percben az időközben megsérült Juhásznak is le kellett jönnie, csakúgy, mint Husztinak: előbbit Szélesi, utóbbit Priskin váltotta. A dupla magyar csere után egyből gólt lőttek a németek. Cacau szinte ugyanonnan talált be, mint előtte Gomez: lefutotta a magyar védelmet, majd a kifutó Király mellett, ballal az üres kapuba passzolt (0-3).
A 85. percben újabb újoncot avatott Koeman, Bodnár helyére klubtársa, a debreceni Laczkó Zsolt jött be. Három perccel később Lázok János a szintén életében először nagyválogatott Koman helyére állt be. A meccs legnagyobb hazai helyzetét épp Lázok hagyta ki a 90. perc után, a 16-os jobb sarkáról a hosszút vette célba egy erős lövéssel, ám Neuer nagy vetődéssel hárított.
Koeman: Mindenki láthatta, hogy mekkora a különbség
Erwin Koeman a 0-3 után is tudott pozitívumokról beszélni: "Nagyon erős, jó kondícióban lévő ellenféllel játszottunk, amely a világ élvonalában tartozik. Nehéz helyzetbe kerültünk a korai gól miatt. A csapat jól küzdött, de nagy különbség volt a két válogatott között, a németek nagyszerű állapotban voltak, uralták a mérkőzést, látszik, hogy a vb-re készülnek. Örülök neki, hogy többen is bemutatkoztak, fontos, hogy ezek a tehetségek rutint szerezzenek. Mindenki láthatta, hogy mekkora a különbség a világ élmezőnye és közöttünk, legalábbis jelenlegi állapotunkban. Hiányzott az aggresszívitás a csapatból, jobb kommunikációval bejöhetett volna az a húzás, hogy Juhász Roland védekező középpályásként szerepelt. Keményen küzdöttek a fiúk, remélem, a svédek elleni meccsre mi is jobb állapotban leszünk."
A meccs góljai:
Joachim Löw, a német válogatott szövetségi kapitánya így fogalmazott a meccs után "Az első félidőben nem voltam teljes elégedett, rengeteg helyzetet kihagytunk, a szünetben megkértem a játékosokat, hogy jobban hajtsanak. A fordulást követően, a második gól után megnyugodtam. Továbbra is az a célunk, hogy jól felkészüljünk a világbajnokságra."
Előzmények - Koeman meglepő húzásai a kezdőcsapatban
Erwin Koeman, a magyar válogatott szövetségi kapitánya szereti felforgatni a csapatot, sok játékosát olyan poszton is szerepeltette már, ahol az illető még soha nem játszott. Korábban sokakat meglepett, amikor a holland szakember a csatár Rudolf Gergelyt bal oldali középpályásként szerepeltette, vagy a bal oldalt kedvelő Halmosi Péternek védekező középpályásként szavazott bizalmat. Utóbbi két húzás nagyjából bejött (a Loki Genoába igazoló támadója sérült, míg a Hull City Szombathelyre kölcsönadott középpályása nem kapott meghívót, így ők most nem játszhatnak), nem volt viszont ilyen sikeres az a lépés, amikor Huszti Szabolcsot csatárként vetette be Koeman, a Zenit apró szélsője nem tudott igazán gólveszélyesen játszani elöl.
A ballábas Huszti nem mozgott viszont rosszul a jobb oldalon, ahol a kapitány többek között azzal a feladattal bízta meg, hogy tegye át a labdát nyugodtan a bal lábára, majd húzódjon középre, megzavarva így az ellenfél bal oldali védőjét. Huszti a németek ellen ismét jobbszélsőként került be a csapatba.
Koeman legújabb merész húzása az volt, hogy Juhász Rolandot nem a védelem tengelyében, hanem egy sorral előrébb, védekező középpályásként küldi pályára. Az Anderlecht légiósának a sokoldalú képességeit - az egykori MTK-futballista csatárként kezdte karrierjét, és védő létére manapság is sok gólt lő - ismerve ez nemigen okoz neki gondot (mint később kiderült, a csapatnak egyáltalán nem tett jót ez a változás).
A kezdőkapus a tapasztalt Király Gábor lett, aki jól ismeri a németeket, hiszen - fénykorában - hosszú éveket lehúzott a Herthában, majd egy angliai kitérő (Crystal Palace, Burnley) után visszatért Németországba, ahol a másodosztályú 1860 Münchenben ismét jó formában véd. Fülöp Márton hiába remekelt vészkapusként három mérkőzésen is az angol élcsapat Manchester Cityben, ez kevés volt ahhoz, hogy Koeman betegye a kezdőbe, talán azért, mert előtte hónapokig nem védett a Sunderlandben.
Juhász helyét a védelemben a fehérvári Horváth Gábor vette át (párja Vanczák Vilmos), jobb oldalon a sokat próbált Bodnár László, bal oldalra pedig a Roda-légiós Bodor Boldizsár került be, a két szélsőhátvédnek minden bizonnyal sokat el kell majd futni a szélen, besegítendő a támadásokat.
Juhász mellett nem meglepetés Vadócz Krisztián csapattagsága, aki a spanyol Osasunában a szezon vége felé már stabil kezdő volt, gólokat is rúgott, igaz, Camacho támadó középpályásként vette számításba, Koemannál ezúttal is a védekezés a feladata.
Dzsudzsák Balázs helye a balszélen elvitathatatlan, s bizonyára sok szurkoló örül annak, hogy az U20-as vb ezüstcipőse, Koman Vladimir bekerült a kezdőbe (bár az ukrán válogatott még mindig lecsaphat rá, mivel a szombati nem tétmeccs volt). Koman a kedvenc posztján szerepelhetett, az egyetlen ék, Torghelle Sándor mögött (aki helyett sokan a fiatal Németh Krisztinánt látták volna a kezdőben) játszhatott árnyékékként.
Azt már a meccs előtt tudni lehetett, hogy a focivébére készülő németek viszonylag tartalékos csapattal állnak ki, a BL-döntős Bayern München négy játékosa - Schweinsteiger, Lahm, Müller, Butt - el sem utazott Budapestre.