"Most éppen Oroszországra és Kenyára irányul össztűz, de találnak majd más célpontot, mondjuk az atlétika után az úszást. Azt most már nyíltan ki kell mondani, hogy a doppingellenőrzés alaptevékenysége, az analitika zsákutcába jutott, és onnan egyelőre a horribilis összegeket felemésztő kutatásfejlesztés ellenére sem tud kifarolni. Ipari méretekben folyik a mintavétel, amely egyúttal a fagyasztó kapacitás növelését is feltételezi" - nyilatkozta Tiszeker Ágnes a Telekom Sporthír Szolgálat munkatársának.
40 százalékos a sportolók doppingfertőzöttsége
A MACS vezetője szerint a vizsgálatok számának növelését nem lehet öncélúnak minősíteni, mert újabban már 40 százalékosra becsülik a sportolók doppingfertőzöttségét, miközben az eltiltott edzők, orvosok és más stábtagok száma pedig száz fölé emelkedett.
"Szóval a WADA nem csak üldöz, hanem azért eredményeket is fel tud mutatni" - mondta Tiszeker, aki fennakadt azon, amikor a minták újravizsgálhatóságát nyolc évre terjesztették ki, és nem tartotta elegásnak, hogy néhány, az athéni olimpián szerepelt versenyző eltiltását – nyilván időzítve – közvetlenül a londoni olimpia előtt hozták nyilvánosságra.
Tíz évvel később is meg lehet valakit buktatni
"Senki sem feltételezte, hogy a fagyasztóból elővett minták megismételt analízise éppen akkor fejeződött be. Most pedig az van, hogy egy kikezdhetetlen módon őrzött mintát, valaminek vagy valakinek a hatására akár tíz évvel később is újra lehet laborba vinni. Így az is előfordulhat, hogy egy riói olimpiai bajnokról 2026-ban fogják kideríteni, hogy egykor tiszta volt, de egy évtizeddel későbbi analízis szerint már nem. Ez pedig a sport értékeinek folyamatos rombolása, az örök gyanú fenntartása, és minden átlagon felüli teljesítmény tisztaságának a megkérdőjelezése.”