Germany's forward Mario Gomez (C) celebrates with Germany's midfielder Julian Draxler and Germany's midfielder Thomas Mueller (R) after scoring a goal during the Euro 2016 round of 16 football match between Germany and Slovakia at the Pierre-Mauroy stadium in Villeneuve-d'Ascq near Lille on June 26, 2016. / AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ
Vágólapra másolva!
Nagyjából 2006, a Barcelona–Arsenal BL-döntő óta a labdatartásra épülő, proaktív futball uralta Európa és a világ fociját. Mára a trend megfordulni látszik: a 2016-os Bajnokok Ligája sorozat és a franciaországi Eb is inkább a reaktív csapatokról szól.
A 2016-os Európa-bajnokság egyelőre nem a labdabirtoklásra építő csapatok sikerét hozza.
Nem sokra mentek a labdabirtoklással
A legmagasabb labdabirtoklási mutatóval rendelkező öt csapat közül csak kettő jutott a legjobb nyolc közé, Németország és Portugália, de utóbbi kapcsán meg kell jegyezni, hogy játszott meccset azzal az Izlanddal, melynek labdabirtoklása 35 százalékon mozog – ez minden bizonnyal történelmi rekord az Eb legjobb nyolc csapatának mezőnyében.
Eközben a legtöbb sikeres passzt bemutató Spanyolország, amely a második legmagasabb labdabirtoklásssal rendelkezik a németek között, sansztalanul esett ki Olaszország ellen, Anglia (negyedik legtöbb passz, harmadik legmagasabb labdabirtoklás) pedig egyenesen nevetség tárgyává vált.
A legjobb nyolc közé jutott csapatok labdabirtoklási mutatója:
Hasonló a helyzet, ha nem a labdabirtoklást, hanem a sikeres passzok számát vizsgáljuk.
A legjobb nyolc közé jutott csapatok sikeres passzainak száma:
A magyar válogatott egyébként 1488 sikeres átadással zárta a tornát, ezzel a vonatkozó rangsor 7. helyén áll, míg labdabirtoklásban 54 százalékot teljesített Bernd Storck csapata, amivel a lista 8. helyét foglalja el.
Az edzőknek fontosabb a védekezés
Az Eb persze különleges esemény abból a szempontból, hogy a válogatotaknak sokkal kevesebb idő áll rendelkezésükre, hogy felépítsék a játékukat, ezért az edzők inkább a védelmi sémák kidolgozására összepontosítanak a torna előtt, és másra nincs igazából idő. Persze vannak edzők, akik minden körülmények között a labda nélküli játékot preferálják.
José Mourinho eszmerendszere
1. Az a csapat nyeri a meccset, amelyik kevesebb hibát követ el. 2. A futball azokat a csapatokat jutalmazza, akik több hibára tudják kényszeríteni az ellenfelüket. 3. Idegenben nem szabad megpróbálni felülmúlni a hazai csapatot, a cél, hogy felnagyítsuk a gyengeségeiket, és ezzel a fegyverrel győzzük le őket. 4. Aki a labdát birtokolja, az fog több hibát elkövetni. 5. Aki önként lemond a labdabirtoklásról, az a hibák elkövetésének esélyéről is lemond. 6. Féljen az, akinél a labda van. 7. Labda nélkül erősebb egy csapat, mert a területet kontrollálja, míg az ellenfél csak a labdát.
Emellett az is tény: a világ legjobb edzői már régen nem vállalnak munkát a válogatottak élén, nem véletlen, hogy Joachim Löw és Antonio Conte csapatai emelkednek ki a mezőnyből a mutatott játék alapján.
Nemcsak a válogatottak játéka változik
A 2014/2015-ös Bajnokok Ligájában azok a csapatok jutottak a legjobb négy közé, amelyek labdabirtoklási mutatója a legmagasabb volt a sorozatban: sorrendben a Barcelona, a Bayern München, a Real Madrid és a Juventus.