A demokrata politikusnő kijelentette, hogy jól látja a feketék és fehérek között máig meglévő különbségeket az Egyesült Államokban, és hozzátette, hogy a vitatott ügyeket alaposan ki kell értékelni. Riválisa, a republikánus Donald Trump sem marad adós a válasszal, Kamala Harris ígéretét azzal kommentálta, hogy ez is azt bizonyítja, hogy szélsőségesen liberális. A republikánusok egy néhány évvel korábbi számítást alapul véve úgy vélik, hogy a jóvátétel költsége elérheti a 12 milliárd dollárt (kb. 4,5 ezer milliárd forint).
Ez a kérdés is a napirendemen szerepel, így a jóvátétel ügyét tanulmányozni kell. Ez nem is kérdés. Nagyon világosan fogalmaztam az álláspontommal kapcsolatos tervemet illetően”
– jelentette ki Kamala Harris.
A demokrata elnökaspiráns éppen azután nyilatkozott a jóvátétellel kapcsolatban, hogy Keir Starmer angol munkáspárti miniszterelnök a Brit Nemzetközösség csúcstalálkozója előtt tisztázta álláspontját szóvivője útján és kijelentette, hogy Nagy-Britannia nem fizet jóvátételt. A rabszolgaság miatt fizetendő jóvátétel egyik élharcosa Mia Mottley barbadosi kormányfő. A Karib-tengeri sziget Nagy-Britannia egyik első gyarmata volt, ahová ezrével szállították az ingyen munkaerőt a cukornád-ültetvényekre Afrikából.
A Brit Nemzetközösség több országának vezetője is jóvátételt követel az Egyesült Királyságtól a rabszolga-kereskedelemben betöltött szerepe miatt.
Harris megerősítette a marihuána országos legalizálására irányuló elképzelését is, amelyet a fekete közösség gazdaságának fellendítését célzó terve részeként fogalmazott meg.