Tizenkét nap. Ennyi van hátra az év legnagyobb és legtöbb figyelemre számot tartó nemzetközi sporteseményének a rajtjáig. Az atlétikai világbajnokság a nyári olimpiák és a labdarúgó világbajnokságok után a világ harmadik legnagyobb és legnézettebb sporteseménye. A verseny kilenc napja alatt a világ 200 országában akár egymilliárd néző is figyelheti majd a budapesti közvetítéseket. Csak ennyire fontos esemény...
Hogy mennyire pörögnek a munkálatok, azt jól mutatja, hogy a frissen átadott Nemzeti Atlétikai Központ nagy parkolója szépen megtelt az ott dolgozók autóival, mindenfelé könnyűszerkezetes, a látogatókat kiszolgáló egységeket látni, munkások sürögnek-forognak amerre néznünk. A vb központi helyszínét, a több mint 40 ezer nézőt befogadó impozáns stadiont már hetekkel ezelőtt átadták, olyannyira, hogy a magyar atléták már fel is avatták az országos bajnokság keretében. Ezen a héten pedig már itt készül a magyar csapat is, amelyik a hivatalos nevezések lezárása előtt jelen pillanatban 25 főt számlál.
Kedden a kalapácsvetők és néhány 400-as futó, sík- és gátfutó egyaránt edzésébe pillanthattunk bele.
Amíg Halász Bencéék a dobókörből röpették a 7,5 (nőknél 4) kilós sporszereket, a Mondo világszínvonalú rekortánján pedig a sík- és gátfutók végezték a gyakorlatokat, addig egy szélárnyékos helyen Németh Balázst, a vb-t szervező Budapest 2023 Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük a szervezés körüli legújabb fejleményekről. Összefoglalva: elképesztően sok a munka, és, ahogy közeledik a rajt csak egyre több lesz.
A hétvégén elkezdtük a vb városszerte található több mint 50 hivatalos helyszínének az ellenőrzését. Ebbe beletartozik a reptértől a kongresszusi helyszínen át a 37 szálloda, nem beszélve az edzpályákról, a Nemzeti Atlétikai Központról és a szurkolói zónákról.
Ezeket mind végigjárjuk, és a legapróbb hiányosságot is pótoltatjuk a kollégákkal. Ezt szó szerint éjjel-nappal csináljuk, például az akkreditációs központban éjjel 11-kor fogunk szétnézni, mert akkorra jutunk oda."
És közben folyamatosan érkeznek a külfödi résztvevők, versenyzők, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (World Athletics, WA) munkatársai, valamint a rendezéshez szükséges eszközök és technikák.
"Ma megjönnek a WA szakértői, akikkel mostantól együtt fogunk dolgozni. Érkeznek a sportszerek, amit a futópályát is készítő Mondo nevű cég külön a vb-re készített. Ilyenek a rajtgépek, a magas- és rúdugró szivacsot, állványt.
Saját technikájával jön az időmérő eszközöket biztosító Seiko. Mindkét cég több kamionnal érkezik, amit ki kell pakolni, fel kell szerelni, ki kell próbálni. Ez most az egyik legfontosabb feladatunk.
Augusztus 9-én megnyílik az első akkreditációs közpnt is stadion mellett, és már jönnek a sportolók is, ami újabb feladatot ró a szervezőkre.
"Hétfőn éjfélkor zárul le a nevezés, azaz ezt követően lesz hivatalos az indulók létszáma, így a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) is ekkor fogja tudni a magyar csapat végleleges létszámát. Nekünk pedig ennek megfelelően, a végleges létszámok ismeretében kell beosztanunk a válogatottakat, hogy a tizenegy csapatszálloda közül melyikben lakjanak, illetve kik azok, akiket a korábbi tervekkel ellentétben máshova kell költöztetni" - sorolja a teendőket Németh Balázs.
Kedden azonban nem csak a sportolók végleges létszámát tudjuk meg, de ezen a napon mutatja be a szervezőbizottság a világbajnokság érmeit is.
"Nem csak az érmeket mutatjuk be, de beszámolunk az éremátadáshoz tartozó világujdonságokról is. Az már egy ideje tudható, hogy az éremátadásra nem a stadionban kerül sor, hanem az ún. Medal Plaza nevű helyen,
ahol ugyancsak lesznek csemegék, azaz különleges programok, amire nem volt még példa a vb-k 40 éves történetében
- mondta titokzatosan Németh Balázs. Kedden azonban minden titokra fény derül.
A hétvégén hatalmas vihar csapott le Magyarországra, ami Budapestet sem kímélte, és bizony a világbajnokság utcai versenyeinek (a maratonfutásnak, valamint a 20 és 35 kilométeres gyaloglásnak) előkészítésébe is belerondított.
"Természetesen Murphy törvénye volt, hogy, amikor a legfontosabb feladatot kellett volna elvégezni, akkor jött a vihar. Szerencsére a feltételes mód most már kijelentőre cserélhető, mert a munkálatok rendben zajlanak.
A hétvégén akartuk felállítani azt két, egyenként 40 méter magas oszlopot, amelyek között a Hősök tere és a Kodály körönd közt fut majd a kábelkamera, amivel eddig nem látott egyedülálló képeket tudunk adni a versenyekről.
Ezek 60 tonnás szerkezetek, plusz a a kétszer 15 tonna, ami a közel egy kilométer hosszú drótot feszíti. Na, ezt a munkát kellett többször néhány órára leállítani biztonsági okokból. A kollégák azonban ma is megnyugtattak, hogy minden rendben lesz."
A vb előkészületeinek egy kulcsdátuma augusztus 15. lesz. Aznap már csak akkreditációval lehet belépni a világbajnokság helyszíneire, szintén aznap nyitnak ki az edzőpályák a Testnevlési Egyetemen, a Honvéd sporttelepén, és persze a NAK melletti új edzőpálya is. Aznap nyílik a szurolói zóna is, addigra, amivel csak lehet, el akarnak készülni a szervezők.
A végére maradt a jó hír: fogynak a jegyek, amiben komoly szerepet játszik a vb kabalája, YouHuu megjelenése is.
Közeledünk a 300 ezer eladott jegyhez, amiben fontos szerepe van YouHuu barátunknak is,
akinek köszönhetően a hétvégén tovább erősödött a hazai értékesítés. De ugyanígy továbbra is özönlenek a jegyigénylések külföldről is. Nem kell rá sokat várni, hogy bejelenthessük a 300 ezres mérföldkövet" - jelentette ki Németh Balázs.
Molnár Janka, a 400 méter gát U23-as magyar csúcstartója ugyan már látott belülről nagy versenyt, például a müncheni Európa-bajnokságon, azért nem tagadja, hogy a budapesti vb számára is különleges lesz. Mint azt az edzése végén az Origónak elmondta, a tréningek már a nagy verseny közeledtével már korántsem olyan kemények, most már a forma csúcsrajáratása van a fókuszban.
Megölős edzések már nem lesznek
- mondta nevetve, hozzátéve, hogy nem is ezt a munkát tervezték elvégezni, de az erős szél átírta a programot.
"Hol nagy szembeszél, hol meg erős hátszél van, ami tudja befolyásolni a munkát. Az ilyen erős szél sem szemből, sem hátulról nem jó. Ha sokáig van ilyen erős szembeszél, akkor 300 méter után vége a versenynek, az utolsó százon már csak az életünkért küzdünk. A hátszél meg közel tud tolni bennünket a gáthoz, amiből könnyű elesni."
A sportoló elmondta, örül, hogy a magyar bajnokság után újra kaptak lehetőséget kicsit belakni a Nemzeti Atlétikai Központot.
Ezt a közeget azért szokni kell. Várom, várom a vébét, de azért ott motoszkál bennem, hogy milyen lesz, amikor az egyéni számomban a nevemet mondják, hogy álljak be a rajtba. Csak kiráz a hideg? Vagy a sírás fog kerülgetni? Nem vagyok izgulós típus, de ezt már én is meg fogom érezni, szerintem.
Molnár Janka elárulta, ha egyéni csúcsot tudna futni 400 gáton, akkor tökéletesen elégedett lenne a vb-szereplésével, ha pedig ez az idő 55 másodperc alatti lenne, az lenne az igazi hab a tortán.
"Ha az előfutamból tovább tudok jutni, akkor ezt az 54-gyel kezdődő időt jó lenne megfutni az elődöntőben. Helyezésben nem gondolkozok, szeretnék szépen szerepelni, és a váltóval megmutatni, hogy mire vagyunk képesek. A 4x400-as vegyes és síkfutó váltóval is elérhetőnek tartom az országos csúcsot. A döntő mindkét számban hatalmas álom" - mondta Molnár, aki elárulta, már nincs annyira elvarázsolva a világsztároktól, kezdi megszokni a jelenlétüket.
"És szerintem most már mi is tekinthetünk úgy magunkra, hogy igen, ide valók vagyunk, és nem azon kell ujjongani, hogy egy világsztár mellett futhatok" - mondta, de azt azért hozzátette, hogy jó lett volna ismét a 400 gát olimpiai és vb-címvédője, az amerikai Sydney McLaughlin-Levrone mellett futni.
Jegyek kaphatók az atlétikai világbajnokságra a jegy.atletikaivilagbajnoksag.hu weboldalon. A délelőtti jegyek egységesen 3000 forintba kerülnek, míg az esti programokra a hétköznapi versenynapokon 6900, hétvégén 8900 forinttól indulnak a jegyárak. Összesen 9 esti és 5 délelőtti program lesz a világbajnokság alatt és 6, ingyenesen látogatható utcai versenyt rendeznek, amelyek rajtja és célja a Hősök terén lesz. A női maraton augusztus 26-án, a férfi maraton 27-én reggel 7-kor rajtol.