Rossz egyetemmel tárgyaltak a meleg fiúról

Vágólapra másolva!
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem helyett a Debreceni Egyetemmel tárgyalt Lévai Katalin hivatala a meleg fiú átvételéről. Ez is okozhatta, hogy hétfőn és kedden egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek a Károliról kirúgott meleg diák ügyében az iskolák vezetői és az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal. Mint kiderült, a debreceni református iskola szabott feltételeket és tárgyalt a diák átvételéről, a világi egyetemre viszont a dékán szerint nem mehetett volna a fiú, ezért nem is merült fel, hogy átveszik. Lévai Katalin hivatala viszont azt jelentette be múlt héten: a Debreceni Egyetemen tanulhat a kirúgott diák, ha akar.
Vágólapra másolva!

Lévai Katalin esélyegyenlőségi miniszter hivatala múlt héten közleményben tudatta, hogy a Debreceni Egyetem átvenné a Károli Gáspár Református Egyetemről kirúgott meleg diákot. A közlemény pontos szövege szerint a "Debreceni Egyetem átveszi a szükséges különbözeti vizsgák letétele után azt a hallgatót, akit kizártak a Károli Gáspár Református Egyetemről" - közölte csütörtökön az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal.

"Lévai Katalin esélyegyenlőségi miniszter közbenjárására a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja, Bartha Elek segítségét ajánlotta fel a Károli Gáspár Református Egyetem Hittudományi Karáról kizárt hallgatója számára" - állt még a múlt heti közleményben.

Hétfőn Bartha Elek ezt már tagadta. "A Debreceni Egyetem (DE) bölcsészettudományi karának dékánja nem ajánlotta fel, hogy átveszi azt a hallgatót, akit kizártak a Károli Gáspár Református Egyetemről. A dékán szerint a DE-n nincs teológusoktatás, de még akkor sem tudnák átvenni a hallgatót, ha a kar egyik szakáról a másikra jelentkezne, ugyanis egy-egy adott szakra csak felvételivel lehet bekerülni."

Kedden kiderült: az okozhatta a félreértést, hogy több egyetem is működik Debrecenben: a Debreceni Református Hittudományi Egyetemmel valóban tárgyaltak a kirúgott diák szülei arról, hogy milyen feltételekkel mehetne át a fiú, a Debreceni Egyetemmel viszont nem.

Fekete Károly, a református egyetem rektora ugyanis azt közölte kedden az MTI-vel, hogy decemberben tájékoztatta a Károli Gáspár Református Egyetem hittudományi karának dékánja az intézményből kizárt hallgató ügyéről annak érdekében, hogy az esetleges átirányítási lehetőséget mérlegelhesse. Ezek után lépett kapcsolatban az egyetem a diákkal és szüleivel, majd többször is egyeztettek.

Miként azt az [origo] hétfőn közölte, Debrecenben több feltételt is szabtak az átvételhez, többek között azt, hogy Cs. Gábor nem beszélhet meleg hajlamairól, vagyis meg kell fogadnia, hogy "hallgatói jogviszonya alatt önkorlátozó módon él, és hallgatótársait nem botránkoztatja magatartásával". Az egyetem rektora keddi nyilatkozatában lényegében megerősítette azokat az információkat, amelyeket az [origo] hétfőn ismertetett az átvétel feltételeiről. Az átvételről azonban nem a Debreceni Egyetemmel - ahogyan korábban az [origo] is írta -, hanem a Debreceni Református Hittudományi Egyetemmel tárgyaltak a szülők.

Keddi közleményben Lévai Katalin annnyit közölt: meglepetésként érte a Debreceni Egyetem dékánjának nyilatkozata, amelyben Bartha Elek cáfolta, hogy felajánlotta volna a Károli Gáspár Református Egyetemről eltanácsolt hallgató átvételét.

"A Károli Gáspár Református Egyetemről kizárt diák ügyében Bartha Elek, a Debreceni Egyetem dékánja tájékoztatta kabinetfőnökömet január 15-én, hogy a tanuló átvételének elméleti akadálya nincs, és anyagának ismeretében mérlegelve hozza meg a végső döntést" - közölte Lévai Katalin kedden. A miniszter a közleményéhez annyit tett hozzá az [origo] kérdésére, hogy nem keverték össze az egyetemeket.

Az [origo] megkeresett több különböző felekezetű egyetemet - köztük a Pázmány Péter Katolikus Hittudományi Egyetemet és az Evangélikus Hittudmányi Egyetemet is - azzal a kérdéssel, felvennének-e olyan diákot, aki nyíltan vállalja homoszexualitását. Érdemi választ azonban egyik helyről sem kaptunk. Az Evangélikus Hittudományi Egyetemen például azzal hárította el a dékáni hivatal munkatársa a kérdést, hogy az túl váratlanul érte. A legtöbb helyen pedig azt a választ kaptuk, hogy ilyen eset még nem fordult elő az iskolában, ezért nincs rá szabályuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!