A kilencvenes évek elején a Love Parade korántsem pusztán a techno-zenéről, illetve az akkoriban Európa-szerte vírusként terjedő party-drogokról szólt. Az első Love Parade-et alig négy hónappal a berlini fal lebontása előtt, Nyugat-Berlinben rendezték meg. A fesztivál ötletgazdája, a német dj, Dr. Motte fellengzősen "House Music Demonstration"-nak nevezte az alig maroknyi tüntetőből és egy teherautóra pakolt hangfalakból álló felvonulást, de tény, hogy a parádé akkor még inkább hasonlított egy városi szubkultúra polgári demonstrációjára, mint egy tömegeket megmozgató techno-fiestára.
A korai Love Parade résztvevői korántsem divatból öltöztek rikító színű ruhákba, a mai partykultúra külsőségeit olyan civil kezdeményezések hívták életre, mint az egyesült Németország eszményképe, a liberális gondolatiság elfogadtatása, különös tekintettel a másság tolerálására. Természetesen a mozgalom életében már akkor is a zene játszotta a fő szerepet, de a techno akkoriban még egy olyan közvetítőerőt jelentett, amely határoktól, faji, vallási hovatartozástól függetlenül ugyanazt az életérzést, kikapcsolódási formát testesíti meg.
Ez az eszmei háttér azonban nem volt túlzottan meghatározó, így történhetett, hogy a techno-mozgalom jelképrendszere olyan klasszikus értelemben vett divatot teremtett, amely már nélkülözte a korábbi hívószavak, a közös gondolkodás összekötőerejét.
A Love Parade tehát a kilencvenes évek közepére egy politikailag semleges, egyre inkább profitorientált fesztivállá nőtte ki magát, és jövedelmezőség tekintetében minden korábbi elképzelést felülmúlt. Az 1999-es Love Parade már több mint másfél millió turistát vonzott, ettől kezdve azonban folyamatosan csökkenni kezdett a résztvevők száma.
Ez részben köszönhető volt annak is, hogy a fesztivált a kezdetekben magáénak valló szubkultúra tulajdonképpen megszűnt, az elektronikus zene átkerült a popzene fősodrába, azaz az első Love Parade szervezői elérték céljukat, a techno-zene valóban mindenkié lett.
A 2001-es fesztivál már hivatalosan is elvesztette demonstrációs státusát, Berlin városa átminősítette a Love Parade-et, így a szervezőknek fizetniük kellett az útlezárásokért, illetve a buszmegállók áthelyezéséért. A rendezvény költségvetésének hiánya tovább nőtt, mikor a gazdasági recesszió hatására az esemény főszponzorai sorra visszaléptek, a 2003-as Love Parade már több mint 600 ezer dolláros veszteséggel zárt.
Ebből fakadóan idén a szervezők és Berlin vezetői között - mindössze három hónappal a parádé tervezett időpontja előtt - még mindig nem született megegyezés, ami nagy valószínűséggel az idei Love Parade elmaradását jelenti. Bár a szervezők nyilatkozatai szerint a héten még egyszer a tárgyalóasztalhoz ülnek a város vezetőségével, nem valószínű, hogy ez eredményre vezet majd, hiszen az előrejelzések szerint alig több, mint félmillió látogatót vonzana a jobb napokat is látott fesztivál.