A szlovákiai Tőketerebesen (Trebisov) 250 rendőr vette körül a négyezer cigány által lakott városrészt kedd reggelre, miután előző este összecsaptak a rendőrséggel. A zavargásnak számító hétfő esti incidens azzal kezdődött, hogy néhány száz - zömmel fiatal - roma a városközpontba vonult, ahol a rendőrség gyanúja szerint egy élelmiszerboltot akartak kifosztani. A rendőrség be nem jelentett tüntetésnek minősítette a csoportosulást, és kiszorította a társaságot a városközpontból. Az akció során a romák köveket és palackokat dobáltak a rendőrökre, több kirakatot és ablakot betörtek, két rendőrautóban kárt tettek, két rendőrt pedig megsebesítettek.
A jelek szerint az ilyen fosztogatós esetek egyre inkább elharapóznak, ezért a rendőrség megerősített járőrszolgálattal figyeli azokat a településeket, ahol sok roma él.
Éjszaka Vladimír Palko belügyminiszter is a helyszínre érkezett, ahol sorra kezet fogott a bevetett rendőrökkel, és méltatta az akcióban tanúsított magatartásukat. Szóvivője, Boris Azaltovic szerint a rendőrség megfelelően, mérsékelten járt el a zavargókkal szemben. A rendőrkordonnal körülvett roma telepről időközben tizenöt embert előállítottak, akiket őrizetbe vettek és hatóság elleni erőszak miatt feltehetően hamarosan előzetes letartóztatásba helyeznek.
Ezzel egy időben a közeli Nagymihályon (Michalovce) 24 romát - nők és férfiak - helyeztek előzetes letartóztatásba és emeltek ellenük vádat, mert szombaton Vásárhelyen (Trhoviste) kifosztottak egy élelmiszerboltot. A Financial Times szerint Vásárhelyen 200 roma esett neki egy szupermarketnek, és a rendőrség 43 embert - köztük tíz gyereket - vett őrizetbe.
Napok óta fosztogatnak a megkurtított segélyek miatt
Az ország legszegényebb és legsúlyosabb munkanélküliséggel küzdő keleti régióiban a múlt héten kezdték el fosztogatni az élelmiszerboltokat a cigányok, akik az új szociális törvények értelmében februártól már jóval kevesebb segélyhez juthatnak, mint korábban.
"Enni kell" - felkiáltással rohamozzák meg az üzleteket, miközben a kormány munka- és szociális tárcavezetőjének lemondását is követelik. Ludovít Kaník miniszter azonban azt állítja, hogy a romákat nem a tárca, hanem a köreikben évek óta tűrhetetlen állapotokat teremtő uzsorások juttatták koldusbotra. Kormányzati részről több olyan utalás is elhangzott, hogy a romák nem élelmiszert, hanem főként szeszes italokat és cigarettát visznek el az üzletekből. A cigány szervezetek ezt cáfolják - írja az MTI. A pozsonyi Új Szó internetes kiadása szerint Jaroslav Spisiak, az országos rendőrfőkapitány kijelentette, a fosztogató romák között sok olyan is van, akik korábban is betörésekből, lopásokból éltek.
Az Új Szó szerint hétfőre virradóra a Nagyrőcei járásban található Kamenany községben 30 roma fosztott egy élelmiszerboltot, ahonnét élelmiszert, alkoholt, édességeket és dohányárut zsákmányoltak. Rimaszombatban az egyik élelmiszerboltban az alkalmazottaknak és a rendőröknek közösen sikerült megfékezniük a szabad rablást. A fosztogatások miatt több helyen bevetették a rendőrség különleges alakulatait is.
Sok helyen közmunkát vagy rendes munkát ajánlottak az elszegényedett cigányoknak - írja az Új Szó. Diószegen például, ahol a múlt héten jelezték, a romák, hogy anyagi helyzetük romlása miatt üzletet készülnek kifosztani, egy cég 250 embert alkalmazott a helyi polgármester közbenjárására, ám a magyar nyelvű napilapnak nyilatkozó helyi polgármester szerint keddre alig húszan maradtak meg a munkahelyen.
Türelmet kért a cigányoktól Schuster
Rudolf Schuster köztársasági elnök kedd reggel nyilatkozatban marasztalta el a kormányt. Az elnök védelmébe vette az elszegényedett néprétegeket. Schuster szerint a kisebbségben kormányzó kabinet a független képviselők támogatására reflektálva "politikai kufárkodással" kísérletezik, ahelyett, hogy stabilizálná az egyre nyugtalanítóbb belpolitikai helyzetet.
Az államfő figyelmeztetett, hogy az országban kialakult szociális feszültségek zavargásokkal fenyegetnek. Az elnök a szociális megszigorítások miatt nehéz helyzetbe került polgárokat arra kérte: addig is, amíg a kormány megteszi a lépéseket az állami segélyek megnyirbálásnak ellensúlyozására, tartózkodjanak a közrendet veszélyeztető magatartástól. A kérdésről szerdán esedékes ülésén tárgyal a kormány.
Kedd délelőtt a belügyminiszter országos válságstábot hívott össze, és biztosította a testületet, hogy a rendőrség ura a helyzetnek.
MTI/[origo]