Sterbik ezt a lövést is kivédte |
Fotó: MTI |
Még belegondolni is rossz, mi lett volna akkor, ha Szaúd-Arábia férfikézilabda-együttese nem győzi le a mérkőzést már zsebben tudó Argentínát. A csoportmérkőzések utolsó fordulójában a közel-keleti ország olyan segítséget nyújtott Magyarországnak, amelynél nagyobbra nem is gondolhatott volna Skaliczki László szövetségi kapitány.
Kisebbre persze igen, hiszen egy hete számunkra indifferens volt, hogy Szlovénia megverte Svédországot a D csoportban, ám éppen ez segítette azt elő, hogy Magyarország annak ellenére bejutott a legjobb nyolc közé, hogy az Európa-bajnok skandinávoktól kikapott. Sőt, Svédország mellett az Eb-harmadik dánok is kiszálltak, pedig őket a vébé titkos favoritjának tartotta a szakma.
A megvalósult matematikaóra után a szövetségi kapitány megnyugodva nyilatkozott a Sport1 televíziónak: "Bevallom, nagyon érdekelt ez a szituáció, hogy ilyen helyzetben hogyan áll össze a csapat. Szerencsére a fiúk partnerek voltak, sugárzott róluk, hogy nem lehet baj. Ezen a mérkőzésen az összes idegfeszültség, a játék minden izgalma és szépsége kijött. Olyan összefogás és szakmai alázat volt a csapatban, amelyhez csak gratulálni lehet. Nem kézilabdáztunk magas színvonalon, de borzasztóan odatettük magunkat" - mondta a kapitány.
"Nem volt sima meccs, főleg, hogy a végjátékot az utóbbi időben mindig elbuktuk, s féltem, nehogy ez történjen most is. Szerencsére erővel jobban bírtuk, s egységesebbek voltunk ellenfelünknél" - értékelt a mérkőzés hőse, Szathmári János, aki az utolsó másodpercekben félelmetes bravúrral nyúlt vissza egy átlövésért, megmentve ezzel a csapatot az újabb katasztrófától.
|
Az utóbbi években kissé hullámzó volt a jugoszláv csapat teljesítménye, hiszen 1999-ben és 2001-ben is harmadik lett a vb-n, legutóbb a Porto jelenlegi mesterének, Branislav Pokrajacnak az irányításával. Aztán az Eb-n már Zoran Zivkovic ült a kispadon, ám mivel az együttes a csoportban kikapott a franciáktól és a németektől is, majd nem boldogult Izlanddal, Spanyolországgal és Szlovéniával sem, nem jutott tovább.
A mostani világbajnokságon aztán kijött a lépés, a két kapus, Sterbik és Peric közel ötven százalékkal véd, ami világklasszis teljesítmény. A magyarok összmérlege sem túl biztató: beleértve még a régi, a "nagy" Jugoszlávia elleni összecsapásokat is, az eddigi 78 találkozó közül mindössze huszonkettőt tudott megnyerni Magyarország, s kilenc döntetlen mellett a plávik negyvenhétszer diadalmaskodtak. A világbajnokságokon mindössze egyszer nyertek a magyarok a déli szomszéd ellen, még 1958-ban, Berlinben, 24-16-ra. A legemlékezetesebb mérkőzést pedig 1986-ben, Zürichben vívták, akkor a világbajnoki döntőben legnagyobb bánatunkra 24-22-ra kaptak ki Kovács Péterék.
Legutóbb tavaly áprilisban, Szegeden találkozott egymással a két csapat: április 25-én a magyarok 33-24-re nyertek, majd egy nappal később 23-21-re a vendégek diadalmaskodtak. (Meg kell említeni, hogy mindkét találkozón tartalékosan álltak fel az együttesek, nálunk Fazekas, Nagy László, Pásztor és Iváncsik, a jugoszlávoknál Perunicic, Skrbic, Sterbik és Peric nem szerepelt).
Ami a felső ágat illeti: a szakma úgy véli, a francia-német elődöntő finálénak is beillene, míg a számunkra is ismerős horvátok, a "surranópályán" érkező spanyolokkal meccselnek majd szombat délután.
Pincési László