Az újpesti polgármester elmondta, hogy a 2003-ban átadott volt Astra Zeneca Jégcsarnokot, a mai Budapesti Koriközpontot 1 milliárd forint önerőből és 1,7 milliárd forintnyi bankhitelből, magánberuházásban építtette Dmitrij Maszlov egykori moszkvai jégkorongozó.
Az önkormányzat a 20 ezer négyzetméteres telket, amelyen a jégcsarnok áll, áron alul - a terület értékének 40 százalékáért - adta el az építtetőnek. Kikötötték azonban, hogy a területet húsz évig kizárólag sportcélra lehet hasznosítani. A szerződésbe azt is belefoglalták, hogy ha az üzemeltető más célra használja a területet, akkor 130 millió forint kötbért köteles fizetni az önkormányzatnak - ismertette Derce Tamás.
A jégcsarnok üzemeltetője azonban csődbe jutott, így 2004 novemberében a hitelezők - az OTP és a Raiffeisen Bank - árverésen 1,8 milliárd forintért értékesítették a létesítményt. Az új tulajdonos a kötbér kötelezettsége nélkül vette át a csarnokot.
"Nagyon érdekes a dologban, hogy néhány hónap múlva az OTP egyik cége árverésen visszavásárolta a létesítményt, természetesen a kötbérfizetési kötelezettség nélkül" - mondta a polgármester.
Az OTP idén tavasszal arról értesítette a jégcsarnok bérlőit, hogy a bruttó 3 milliárd forint értékű ingatlant nettó 850 millió forintért el akarja adni. A polgármester értesülései szerint eddig egyetlen befektetői csoport jelentkezett, amely filmstúdiót alakítana ki az épületben.
Derce Tamás bejelentette, hogy az önkormányzat nem járul hozzá a funkcióváltáshoz, hanem változtatási tilalmat rendel majd el az ingatlanra, és bírósághoz fordul, ha a jégcsarnok megszűnik.
"Ez nem lokális ügy. Több szomszédos kerületből és az agglomerációból is járnak ide gyermekek sportolni" - mondta a polgármester.
A Budapesti Koriközpont megszűnésével - amely kétezer nézőt képes befogadni, tíz öltözője, kilenc üzlethelyisége, két étterme, valamint egy büféje van - Budapest hat jégpályája közül kettő tűnne el.