1995: négy év alatt a pokolból a mennybe
Ugyan 1991-ben még a C csoportban szerénykedett a válogatott, Laurencz László vezetésével szisztematikus munka kezdődött. Két évvel később az együttes már a legjobbak között szerepelt, az 1995-ös világbajnokságon pedig tökéletesen kijött a lépés.
Előzetesen Ausztria tűnt esélyesebbnek, nem véletlen, hogy a döntőt Bécsújhelyre vitték, a csoportkör beosztása pedig olyan volt, hogy még Laurencz László szerint is edzőmeccseken vezethetett volna az osztrákok útja a döntőig. A vébét csak decemberben bonyolíthatták le, addigra válhatott osztrák válogatottá a honosított litván, Ausra Fridrikas, a tolódás miatt ráadásul a BS-t a karácsonyi vásár foglalta el, maradt a tágasnak még viccből nem nevezhető Körcsarnok.
"1995-ben még éppen csak beleszagoltam a válogatott légkörébe" - mesélte az [origo]-nak Siti Beáta, aki a vébé előtti felkészülési tornán került be a bő keretbe, de teljesítményével meggyőzte Laurencz Lászlót arról, hogy ott a helye a világbajnokságon is. "Emberileg volt óriási a csapat, olyan klasszisokkal játszhattam együtt, akiknek akár a cipőjét is vittem volna. Számomra hatalmas élményt jelentett, hogy együtt játszhattam a nagyon tisztelt Kökénnyel, aki pedig nem volt nálam sokkal idősebb."
A csoportmérkőzések során Ukrajna (30-23), Brazília (33-14), Horvátország (17-15) és az Egyesült Államok (30-17) sem okozott gondot. Következett a nyolcaddöntő, s a Kína elleni flúgos futam: a csapat 8-0-s kezdés után a hajrában éppen csak a maga javára tudta fordítani az összecsapást (21-20). A negyeddöntőben Oroszországot verték Kökényék (23-18), az elődöntőben Norvégiát (22-21), ám a bécsújhelyi fináléban hiába volt nálunk az előny harminc perc után (11-9), az aranyérmet Korea vehette át (25-20).
"Ez a csapat két év alatt jutott el a világbajnoki döntőbe, ami nagyon nagy szó volt akkoriban" - emlékezett vissza a történtekre Farkas Ágnes. A Ferencváros kiválósága 1994-ben már Eb-gólkirálynő volt, így komoly feladat hárult rá a világbajnokságon is. "A csapat összetétele homogén volt, feltörekvő fiatalok és rutinos idősebbek szerepeltek, de a nagy különbség nem érződött. Laci bácsi eleve híve volt annak, hogy olyan játékosokra támaszkodott, akiket jól ismert, akikben megbízott."
A világbajnoki döntő felajzotta a szurkolókat, az ötezres csarnokban háromezer magyar tombolt. Ugyan a vébé előtti felkészülési tornán súlyos, 13 gólos vereséget szenvedett a csapat Dél-Koreától, az első félidő maga volt az álom: a hétgólos Kocsis vezérletével azonban hiába vezettük 11-9-re, a végére kifulladtunk, Korea pedig 25-20-ra nyerve világbajnok lett.
"Annak ellenére, hogy szinte hazai pályán játszhattunk, nem volt esélyünk. Korea akkoriban olimpiáról olimpiára építette a csapatát, bombaformában volt, a világklasszisokkal teletűzdelt csapat iszonyú erős volt. Partiban voltunk ugyan velük, de végül érvényesült a papírforma. A meccs végén voltak ugyan könnyek, de ennek az ezüstnek örülni kellett" - mondta Farkas Ágnes.
Siti nem játszhatott a fináléban, így a lelátóról nézhette a mérkőzést. "Óriási volt a hangulat, alig tudtunk bejutni a csarnokba. A kiváló első félidő ellenére veszítettünk, így bennem felemása érzések maradtak. De első világversenyen vb-ezüstöt nyerni nem rossz."
12. világbajnokság (2000. december 5-17.) Nyolcaddöntő: Negyeddöntő: Elődöntő: Döntő: A vb végeredménye: Gólkirálynő: Natalija Gyerepaszko (Ukrajna) 61 gól |
2000: olimpiai ezüst után Eb-arany
Ha vannak rossz előjelek egy Európa-bajnokság előtt, akkor 2000-ben minden összejött. A válogatott szenzációs évet tudhatott maga mögött, hiszen a sydney-i olimpián ezüstérmet szerzett - úgy, hogy máig megfejthetetlen okból, hatgólos vezetést engedett ki a kezéből a dánok elleni fináléban. Miután a dán válogatott színe-java visszavonult az olimpia, egyértelmű volt, a magyar válogatott esélyesként utazik Romániába is.
Ez történt Sydney-ben
Novemberre aztán kiderült, a csapat balkezes játékos nélkül maradt, márpedig a jobbátlövő és a jobbszélső pozícióját feladva világeseményre utazni, szinte reménytelen vállalkozás. Nagy Anikó még Sydney-ben szenvedett súlyos térdszalag-sérülést, Balogh és Radulovics az Eb helyett inkább a műtétet választotta, a Fradi újonnan igazolt fiatalja, Benyáts is megsérült, így a Kántor, Pálffy szélsőkettős mellett a Borók, Brigovácz átlövőpáros kezdte meg a felkészülést.
A norvégiai NetCom-kupán aztán bekövetkezett az újabb baj: a jó formában lévő Borók keresztszalagja elszakadt. Az utazást megelőző sajtótájékoztatón Mocsai Lajos azzal okozott meglepetést, hogy bejelentette, a keret tagja Nagy Krisztina is. A Győr egykori, az 1997-es elefántcsontparti junior vb-n is szerepelt játékosa a dán Koldingban kézilabdázott, onnan került előtérbe játéka.
"Lajos 1998-ban érkezett a válogatotthoz, és a hollandiai Eb-re teljesen új szemléletet hozott. Fiatalított, kollegiális kapcsolatot létesített a játékosokkal, és ez a változás pozitívan hatott" - emlékezett Farkas Ágnes, hozzátéve, a régi orosz iskola a maga makarenkói módszereivel ugyan még él Jevgenyij Trefilovval, de hiába nyernek sorra világbajnoki címeket az oroszok, játékosok kiégnek, azért cserélődik állandóan a keret.
"Nekem óriási élmény volt az Eb, a rendszerváltás után először képviseltük az országot Romániában, éreztették is velünk a hazaiak az ellenszenvüket" - mondta Farkas. "Csonka csapatnak tartottak bennünket, többen lemondták a válogatottságot, mert nem tudták feldolgozni a sydney-i traumát, így rám is több teher került, de tudtam ezzel élni."
A csapat Valceában játszott, az Eb-re éppen csak elkészülő csarnok impozáns volt, igaz, itt-ott kilógó csövek jelezték, hogy még nem ért véget a felújítás. Az első találkozón Jugoszlávia ellen úgy sikerült döntetlenre menteni a találkozót (33-33), hogy az állandósuló 2-3 gólos hátrányt 40 másodperccel a vége előtt Kántor váltotta előnyre, de Damjanacék még egyenlítettek.
"Egyetlen esélyünk, ha a folytatásban szétrohanjuk ellenfeleinket" - jegyezte meg Mocsai kapitány, s nem is sejtette, a csapat mennyire komolyan veszi majd kijelentését. A hazai szakvezetés által is az utóbbi évek egyik legjobb német csapatát tizenegy, a honosított sztárjait nélkülöző osztrákokat huszonhárom góllal verték Sitiék, s következett a Franciaország elleni sorsdöntő ütközet.
Az előzetes hírek nem voltak a legjobbak, hiszen a mérkőzést az a Serbu, Dobre kettős vezette, akik annak idején sokak szerint elcsalták az 1994-es Eb-elődöntőt. Ezúttal azonban a háttérben maradtak, s bár rosszul kezdte a csapat a mérkőzést (0-4), végül 32-29-re nyert, s bejutott az elődöntőbe. A csoportelsőségről döntő találkozón a kapitány már pihentette legjobbjait, Farkas Ágit, Kökényt, Kántort és Pádárt, a fiatal csapat azonban így is legyőzte az oroszokat 26-19-re.
Két nap pihenő után a négycsapatos élmezőny átköltözött Bukarestbe, ahol a szocreál Kunst-Ghermanescu-csarnokban folytatódtak a küzdelmek. Az elődöntőben a románok következtek, akiket teltháznyi fanatikus hazai szurkoló biztatott, a magyaroknak csak maroknyi székely és az utazás kockázatát vállaló magyarországi drukker jutott.
A magyarellenességre jellemző volt, hogy kifütyülték a Himnuszt, a bizony a találkozó során többször felharsant a "Ki a magyarokkal Romániából!" rigmus. A 18. percben 9-6-os magyar előnynél még azt is megtették a helyiek, hogy Farkas átlövése közben leoltották a világítást. De ez sem zavarta meg Kökényéket, akik elviselve a románok legjobbjának, Simona Gogirlának 14 gólját, végül 25-24-re nyertek.
"Ezerrel pörögtünk abban az évben, az olimpia után alig maradt pihenő, jött máris az Eb. Többen lemondták a válogatottságot, ez borzolta a kedélyeket, de a keretről azért illik elmondani, nagyon jó emberanyagból állt. Akik ott voltunk, mind csinálni akarták, belehajszoltuk magunkat a sikerbe. Meccsről meccsre javultunk, így jutottunk a döntőbe" - emlékezett Siti Beáta, aki a Bajnokok Ligája-győzelem és az olimpiai ezüstérem után az Eb-aranyra a legbüszkébb pályafutása során.
A döntőt ismét a Serbu, Dobre kettős dirigálta, s hiába vezetett már Magyarország 17-13-ra a félidőben, az 58. percben az ukránoknál volt az előny, és csupán Farkas utolsó pillanatban bevágott lövése jelentette a hosszabbítást (26-26). A ráadásban aztán már csak egy csapat volt a pályán, Farkas tizennégy gólig jutott, s a csapat 32-30-ra nyert, ezzel Európa-bajnok lett. Az örömöt fokozta, hogy a kontinensviadal legjobbjának Siti Beátát választották.
A döntő legizgalmasabb pillanatai
"Nem találok szavakat, nagy harcban nyertünk. Fegyelmezetten és okosan játszottunk az első félidőben, a másodikra viszont nagyon elfáradtunk. Siti Bea szeme is megsérült egy ütéstől, Brigovácz lázasan vállalta a játékot, de megállta a helyét. A végjáték a mienk volt, és ezt csak egy lelkileg nagyon erős csapat tudja megcsinálni" - nyilatkozta örömittasan Mocsai Lajos a finálét követő sajtótájékoztatón.
4. Európa-bajnokság (2000. december 8-17.) Elődöntő: Döntő: Az Eb végeredménye: A legjobb kapus: Luminita Hutupan (Románia) |
Negyvenöt éve nyertünk vb-aranyat is
A Magyar Kézilabda Szövetség novemberben már megünnepelte az 1965-ben, Dortmundban világbajnoki aranyérmet nyert magyar nőikézilabda-válogatottat. A nagyszerű siker negyvenötödik évfordulója alkalmából az aranycsapat szövetségi kapitánya, Török Bódog nemcsak visszaemlékezett a régi szép időkre, hanem egy-egy horoszkópkővel is meglepte egykori játékosait, akik "Bogyi bácsi" figyelmességét egy hatalmas kristálytállal viszonozták, melynek aljában a jugoszlávok elleni döntő meccs dátumát és a győztes csapattagok nevét örökítették meg.