Martina Navratilova kilenc egyéni győzelmével abszolút csúcstartó Wimbledonban |
A századfordulón, 1900 körül Wimbledon nemzetközi tornává nőtte ki magát. Az első "idegen" győztest 1905-ben a hölgyek ünnepelhették: az amerikai May Sutton személyében. Sutton 1907-ben is nyert, akkor, amikor a férfiaknál először az ausztrál Norman Brookes győzött. Ettől kezdve gyakorlatilag megszűnt a brit fölény, a férfiaknál csupán Arthur Gore és Fred Perry tudott nyerni az All England Clubon. A jelenlegi hagyományok kiindulópontja 1907-re tehető, akkor vált a klub elnökévé a walesi herceg, ezáltal megteremtve a királyi ház állandó jelenlétét a viadalon.
1920-ban a pályát áthelyezték a Church Roadra, ahol 1922-re tizennégyezer férőhelyes stadiont emeltek. A torna soha sem látott népszerűségnek indult. A '20-as években a franciák uralták a bajnokságot, a hölgyeknél Suzanne Lenglen, a férfiaknál a négy muskétásként becézett Davis-kupa csapat, Jean Borotra, Jacques Brugnon, Henri Cochet, illetve Rene Lacoste kápráztatta el a szurkolókat. 1930-ben Bill Tilden harmincnyolc évesen szerezte harmadik elsőségét, egy évvel később Cilly Aussem révén Németország is feliratkozott a győztesek közé. 1932-ben a torna összesen 200 ezer nézőt mondott.
A '30-as évek a brit teniszezők aranykorát hozták, amikor tizenegy elsőséget is a hazaiak értek el, köztük Fred Perry sorozatban háromszor, Dorothy Round pedig kétszer.
A második világháború után a légi közlekedés ugrásszerű fejlődésével még több külföldi sztár jelent meg Wimbledonban, az 1970-es évekig gyakorlatilag csak az ausztrálok győztek Lew Hoad, Neale Fraser, Rod Laver, Roy Emerson és John Newcombe révén. A hölgyeknél is megszűnt a hazai fölény, a '60-as években Angela Mortimer és Ann Jones kivételével főleg amerikai és ausztrál versenyzők vihették haza a salátástálat.
A verseny új korszakát a Lawn Tennis Association 1967-e határozata hozott változást, ennek következében 1968-tól már profik is indulhattak a korábban csupán amatőrök számára elérhető viadalon. A professzionális éra első bajnoka Rod Laver és Billie Jean King lett.
1980-ben a svéd Björn Borg tudta megközelíteni a századforduló környékén Renshaw rekordját és 1976-80 között zsinórban öt alkalommal győzött. Ezt azóta sem tudta beállítani senki, Pete Sampras lehett volna az első - ha tavaly megnyeri a viadalt. (Persze Pete rekordja így is rendkívüli: az utóbbi kilenc alkalomból hétszer ő végzett az első helyen.)
Újkori rekordok
- 1980-ban a svéd Björn Borg lett az első olyan teniszező, aki William Renshaw óta sorozatban ötödször is nyerni tudott.
- 1985-ben a német Boris Becker tizenhét évesen, több rekordot is elértt. Ő lett a legfiatalabb győztes, az első, aki nem kiemeltként érte el a sikert, mellesleg az első német, aki győzni tudott férfi egyesben.
- 1987-ben Martina Navratilova lett az első hölgy, aki egyéniben egymást követően hatszor is győzött. Három évvel később, egyedülálló rekordként kilencedik sikerét is begyűjtötte.
- 1996-ban a svájci Martina Hingis lett minden idők legfiatalabb wimbledoni bajnoka, miután női párosban a cseh Helena Sukova 15 évesen és 282 naposan diadalmaskodott.
- 2000-ban az amerikai Pete Sampras sorozatban negyedszer, összességében hetedszer emelhette magasba a győztes serleget - beállítva ezzel William Renshaw megközelíthetetlennek hitt rekordját.
- 2001-ben a horvát Goran Ivanisevic lett a torna első, szabadkártyával induló győztese.
Ajánlat:
A wimbledoni torna hivalatos honlapja
Korábban:
Fórum: