A bledi sakkolimpián férfi válogatottunk 22 év szünet után szerzett ismét érmet. A rendkívül fiatal korátlagú együttes bravúrt bravúrra halmozott, a címvédő és a későbbi győztes, Kaszparov vezette orosz csapatot is legyőzve fölényes biztonsággal szerezte meg az olimpiai ezüstérmet. A nagyszerű sikerben jelentős szerep jutott a válogatott kapitányának, a Magyar sakkszövetség szakmai igazgatójának, Kállai Gábor nagymesternek is, aki sokszor remek intuícióval döntött a csapatösszeállításról.
A fő érdem természetesen a játékosoké, akik a 14 fordulós svájci rendszerű versenyben 11 mérkőzést nyertek meg, kettő végződött 2-2-re, s mindössze egyetlen vereséget szenvedtek. A váratlan kisiklást azonban bámulatos hatos nyerősorozat követte, a riválisok sorban kénytelenek voltak fejet hajtani a nagy erővel, okosan, taktikusan játszó nagymestereink előtt. Lékó Péter már a tavalyi dortmundi világbajnok-jelölti torna megnyerése után megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje (polgári tagozata) kitüntetést. Első számú nagymesterünk megbízható éltáblásként veretlenül vezette ezüstéremhez válogatottunkat.
Polgár Judit a második táblán játszott, de háromszor is helyettesítette Lékót. A női világranglistát fölényesen vezető Judit remek egyéni teljesítményéért tábladíjat is kapott. Almási Zoltán a társak egyöntetű véleménye alapján is a legjobb formájában szerepelt, a hajrában zokszó nélkül vállalta sorban a sötét táblákat. Gyimesi Zoltán a kezdeti bizonytalankodás után feljavult. Ruck Róbert az orosz Szvidler legyőzésével vívta ki társai és a sakkot értők és szeretők elismerését. Együttesünk újonca, a junior világbajnok, Ács Péter nagy sikerrel debütált.
Dr. Polgár László edző, menedzser, szakpedagógus, a Polgár Kft. ügyvezető igazgatója a magyar sakksportban végzett felbecsülhetetlen edzői, menedzseri és pedagógiai munkája elismeréseként vehette át a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (polgári tagozata) kitüntetést.
Verőci Zsuzsa