Brissagóban a 16. lépésben döntetlennel fejeződött be a sakkvilágbajnoki döntő kilencedik játszmája. Lékó Péter a világos bábukat vezetve láthatóan nem érezte jól magát a vezérindiai védelem egyik változatában. Sokat gondolkodott, míg a címvédő Vlagyimir Kramnyik szinte azonnal húzott. A játszmát éppen akkor adták remire, amikor a küzdelem kiéleződését vártuk. Lékó Péter a döntetlennel megőrizte egypontos előnyét, vasárnap a sötét bábukat vezetve játssza a tizedik partit.

Verőci Zsuzsa helyszíni tudósítása Brissagóból

Brissagóban is érezzük, hogy Lékó Péter nyolcadik fordulóban aratott fantasztikus győzelme, egypontos vezetése lázba hozta a sakkrajongókat, a sportsikerekért drukkolókat. A sakk nem alkalmas arra, hogy lelkes szurkolók tízezrei piros-fehér-zöld zászlókkal buzdítsák a Lago Maggiore partján nagymesterünket - gondolok a felejthetetlen athéni képsorokra, a kajak-kenu pályára varázsolt hangulatra -, de egyre többen látogatnak el a svájci városkába. A szépszámú közönségnek nagy csalódás volt, hogy a nagymesterek mindössze 16 lépést tettek meg, és békét kötöttek. Lékó Péter a mérkőzés során harmadszor húzott 1.d4-gyet, és Vlagyimir Kramnyik ezúttal a vezérindiai védelmet választotta. Péter a létrejött állásban a sötét bábukat vezetve otthonosabban érezte volna magát, nehezen választott tervet, nagyon gyorsan múltak a percek a sakkórán.

Vlagyimir Kramnyik szinte gondolkodás nélkül húzott, majd gyorsan visszavonult a "pihenő szobába". Rendkívül kedvetlennek tűnt. Lékó hosszas gondolkodás után meghúzta a centrumrobbantó 16.e4 lépést, de Kramnyik döntetlen ajánlatát némi tűnődés után elfogadta. A gyors döntetlennel Péter megőrizte egypontos előnyét, a vasárnapi tizedik játszmában a sötét bábukat vezeti majd.

A világbajnoki döntő állása:
Vlagyimir Kramnyik (orosz, 2770) - Lékó Péter (magyar, 2741) 4 - 5 (1 - 0, döntetlen, döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen, döntetlen, 0 - 1, döntetlen)

Lékó,P (2743) - Kramnyik,V (2760)
Vezérindiai védelem [E15]

1.d4 Hf6 2.c4 e6 3.Hf3 b6 4.g3 Fa6 5.b3 Fb4+ 6.Fd2 Fe7 7.Hc3 d5 8.Fg2 Fb7 9.cxd5 exd5 10.0-0 0-0 11.Ff4 Ha6 12.Vc2 Be8 13.Bfd1 c6 14.He5

Az adatbázisban két említésre méltó játszmát találtam. Szalov az 1989-es rotterdami tornán 14.Vb2 Hc7 15.b4 He6 16.Fe5 Hh5 17.Fh3 Ff8 18.Fg4 Hf6 19.Fxf6 Vxf6 20.Vb3 Bad8 21.Fh3 Fa8 22.Fg2 folytatásban kicsit jobban állt Hjartarson ellen. A francia Bacrot két éve Kramnyikkal szemben 14.a3 Hc7 után 15.Fxc7?! Vxc7 16.b4 Fd6 e3 Ve7 18.Vb3 Bad8 egyenlő volt az állás.