Az izlandi parlament hétfőn hagyta jóvá az állampolgárságot megítélő törvényt. Az izlandiak szerint Fischer ezt az 1972-ben Reykjavíkban aratott világraszóló győzelmével érdemelte ki, amikor letaszította a trónról a szovjet Borisz Szpasszkijt. Párharcukban a hidegháborús szembenállásnak a jelképes összecsapását látták, amelyben a Nyugat, a demokrácia felülkerekedett a Keleten, a kommunizmuson.
"Fischer a mai izlandi saga, a legújabb kori izlandi történelem része" - idézte a lap Einar Einarssont, a sakkozó kiszabadítása érdekében alakult bizottság elnökét. Hozzátette: a sportoló izlandi sakkozók új generációjának adott ösztönzést reykjavíki diadalával. Fischer személyében több mint száz év elteltével lett ismét amerikai a sakkvilágbajnok. Néhány év múlva azonban elvesztette címét, mivel nem volt hajlandó megvédeni azt a szovjet Anatolij Karpovval szemben.
Fischer az 1992-ben, a Szpasszkij elleni jugoszláviai visszavágóval került ismét reflektorfénybe. Megint legyőzte régi ellenfelét, de a 3,3 millió dolláros díjat elfogadva megsértette a Slobodan Milosevic elnök nevével fémjelzett kormányzat ellen bevezetett amerikai és ENSZ-szankciókat. Az Egyesült Államok eljárást indított ellene, és ha bűnösnek találják, akár 10 évi börtönre is ítélhetik. A hatóságok az adótörvények megsértése címén is vádat emelhetnek ellene.
A 62 éves Bobby Fischer a jugoszláviai mérkőzés óta nem tért vissza az Egyesült Államokba. Egy ideig Budapesten is élt, de a Fülöp-szigeteken és Svájcban is felbukkant, és időnként a sajtónak nyilatkozva heves kirohanásokat intézett hazája ellen. A mizantróp hírébe került sakkozó vándorlásainak legutóbbi fejezete tavaly júliusban kezdődött, amikor érvénytelen útlevéllel megpróbált felszállni egy Manilába induló utasszállító fedélzetére, és a japán hatóságok őrizetbe vették. Fischer az amerikai kiadatási kérelmet politikai indíttatásúnak nevezte, s bejelentette, hogy lemond amerikai állampolgárságáról, és német állampolgár akar lenni. Ezt követően engedélyt kért a hatóságoktól, hogy feleségül vehesse a japán sakkszövetség elnökének a lányát. Izland már korábban tartózkodási engedélyt adott Fischernek, ami azonban nem volt elegendő a japán hatóságok számára.
Washingtonban a külügyminisztérium nem kommentálta az izlandi parlament döntését, egy szóvivő azonban megjegyezte, hogy az amerikai állampolgárságról való lemondás nem mentesít a büntetőeljárás alól az Egyesült Államokban.