Switzerland's Roger Federer reacts after a point against Czech Republic's Tomas Berdych during their men's singles third round match on day five of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 20, 2017. / AFP PHOTO / WILLIAM WEST / IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE - STRICTLY NO COMMERCIAL USE
Vágólapra másolva!
Roger Federer parádézott, mintegy üzenve a többieknek, hogy nem nyaralni jött, szegény Tomas Berdych volt ehhez az alany. Hiába kért elnézést az ESPN kommentátora egy „elszólásáért”, a tévécsatorna vezetői kitették a közvetítők csapatából Doug Adlert. Az Australian Open 5. napját nem a teniszpályákon történtek tették emlékezetessé: egy őrült autós Melbourne szívében a gyalogosok közé hajtott, és három ártatlan embert megölt.
Estig kellett várni a csúcsteniszre
A hűvösre, szelesre, esősre fordult helyi időjárás nem okozott különösebb problémát az Australian Openen. Fedhető tetejű arénából három is van a világ talán legmodernebb teniszkomplexumában, és a szurkolók szívesebben ülnek a lelátón, ha nincs meleg. Kis túlzással azt is mondhatnánk, pénteken, amikor már a 16 közé kerülés volt a tét, egészen estig kellett várni valami látványos, szenzációs teniszre.
Andy Murray nem járt úgy Sam Querrey-vel, mint Novak Djokovic tavaly Wimbledonban, könnyedén elintézte az amerikait. Stan Wawrinka viszonylag simán jutott túl a szerb Victor Troickin, és Jo-Wilfried Tsonga rajongóinak sem kellett aggódniuk különösebben.
Nincs már hazai teniszező a mezőnyben a férfiaknál, és a nőknél is a Moszkvában született Daria Gavrilova az egyetlen ausztrál. Az évek óta komoly tehetségként számontartott Bernard Tomic ezúttal sem tudta átlépni a saját árnyékát, pedig a brit Daniel Evans nem tartozik a legyőzhetetlen kategóriába.
A nőknél a kétszeres Grand Slam-bajnok Szvetlana Kuznyecova és a korábbi világelső Jelena Jankovic 3 óra 36 perces csatát nyomott (a végén az orosz örülhetett). Mindketten az idén ünneplik a 32. születésnapjukat, de úgy látszik, nem csak a férfiteniszben játszanak egyre többen túl a harmincon a csúcs közelében.
A 2014-ben ugyanitt elődöntős Eugenie Bouchard hiába közelít a korábbi formájához, Martina Hingis páros partnere, az amerikai Coco Vandeweghe ellen a jelenlegi teljesítménye még kevésnek bizonyult, igaz, nem sok hiányzott.
A címvédő Angelique Kerber először nyert játszmavesztés nélkül 2017-ben, de ha Vandeweghe jó napot fog ki, akkor a negyeddöntőbe jutásért nehéz pillanatokat élhet át a német. Akár biztató is lehet, hogy
Babos Tímea párja, Anasztaszia Pavljucsenkova a harmadik egyéni mérkőzését is megnyerte.
Legutóbb ráadásul a 11. kiemelt Jelina Szvitolinát verte. Remélhetőleg a szombati párosban hasonló játékkal segíti a magyar-orosz kettős újabb sikerét (egy verhető német-francia duón át vezet az út a 16 közé).
Gorilla vagy gerilla?
Venus Williams nagyon simán intézte el a számára ismeretlen kínai riválisát, és nem igazán akarta kommentálni a két nappal korábban történteket. A svájci Stefanie Vögele elleni mérkőzését közvetítve, az ESPN riportere enyhén szólva is félreérthetően fogalmazott. „Ha elrontja az első adogatását, Venus azonnal lecsap rá.
Nézzék, Venus belép, és jön a gorillaeffektus”
– mondta Doug Adler.
Később nyilvánosan elnézést kért, és úgy fogalmazott, hogy ő gerillára gondolt (az angolban sincs a kiejtés tekintetében nagy különbség a két szó között, gorilla, guerilla). A főnökei úgy látták jónak, ha megköszönik az eddigi munkáját.
„Csodálatos pályafutásom volt, tele pozitívumokkal, azokra koncentrálok. Mi mást is tehetnék?
Gyönyörű életem van.
Mindig is csak a jelentős, valóban fontos dolgokra figyeltem” – válaszolta Venus Williams a „gorillaügyet” firtató kérdésre.
Federer oktatott
A Rod Laver aréna záró felvonásában a létesítmény névadója is őszinte csodálattal figyelte Roger Federer játékát. A svájci egy-egy bámulatos megoldása után kedvesen, elismerően mosolygott a 78 éves legenda a lelátón. Kevés előjele volt annak, hogy Federer úgy fog csillogni Tomas Berdych ellen, ahogy azt tette pénteken. A cseh még a csúcson járó Federernek is tudott kellemetlen órákat okozni, pályafutása során összesen hatszor bizonyult jobbnak a bázelinél (Wimbledonban és a US Openen is verte őt korábban).
Federer két rivális legyőzésével jutott a 3. fordulóba, és egyik ellen sem mutatott olyan teniszt, amiből arra lehetett következtetni, hogy képes a csodára. Aztán Berdych ellen elkezdett sülni a keze, egészen másképp mozgott, mint hétfőn, vagy akár szerdán. Minden bejött neki,
bámulatos teniszleckét adott a szegény csehnek,
aki időnként mosolyogva nézett fel a páholyába az edzőjére, Goran Ivanisevicre, mintegy azt mondva neki, láttad, ilyen nincs.
Nem volt segítség, nem is lehetett, mert Federer káprázatosan, agresszívan, variábilisan játszott, egyetlen pici fogadóelőnyhöz sem engedte Berdychet, aki nem talált fogást rajta. A kérdés most már úgy szól, hogy Roger Federer akkor is tudja-e produkálni ezt, ha komolyabb ellenállásba ütközik, és tovább tart a mérkőzés másfél óránál. Az ugyanis már egyértelmű, hogy a féléves kihagyás nem látszik a játékán.