A Nemzetközi Úszószövetség több mint hárommillió dolláros összdíjazású meghívásos bajnoki sorozatában a budapesti viadal az egyetlen európai állomás.
A hölgyeknél például az összesített világranglista első nyolc helyezettje egyaránt rajtkőre áll (köztük a négy számban is világcsúcstartó svéd Sarah Sjöström), és itt lesz az ötszörös világbajnok olasz Federica Pellegrini is.
A férfiaknál is hasonlóan erős a mezőny a négyszeres olimpiai bajnok amerikai Matt Greverstől a 200-tól 1500 méterig minden létező gyorsúszószámban világbajnok és olimpiai bajnok kínai Szun Jangig. De a 200 méteres gyorsúszásban például nincs is olyan induló, akinek ne lenne legalább egy világbajnoki aranyérme.
Az pedig nem lehet kérdés, hogy ahol a világ legjobb úszói gyűlnek össze, ott magyaroknak is lenniük kell.
A minden szempontból hazai pályának számító Duna Arénában a háromszoros olimpiai, hétszeres világ- és tizennégyszeres Európa-bajnok Hosszú Katinka például négy számban (100 és 200 m hát, 200 pillangó, 200 vegyes) is rajtkőre áll a hétvége során, utóbbiban világcsúcstartóként és világbajnoki címvédőként
– éppen abban az uszodában, ahol lassan két éve vb-aranyérmes lett. Ugyanebben a számban indul az idei év 5. legjobb idejével büszkélkedő Jakabos Zsuzsanna is. Mellettük a háromszoros ifjúsági olimpiai bajnok, tizenötszörös ifjúsági Európa-bajnok Késely Ajnáért szoríthatunk, aki a szombati versenynapon 400 gyorson indul, méghozzá nem akármilyen esélyekkel, hiszen ebben a számban vezeti a világranglistát.
200 pillangón Hosszú Kapás Boglárkával is összecsap az országos bajnokság "visszavágójaként".
A mezőny legfiatalabb tagja a 17 éves Békési Eszter lesz, aki alig egy hónapja magyar bajnok lett 100 és 200 méteres mellúszásban is. Budapesten 200 méteren szorongathatja meg a világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes orosz Julija Jefimovát, valamint két amerikai klasszist, Molly Hannist és Katie Meilit.
Hosszú Katinka egyébként kiválóan szerepelt az Úszó Bajnokok Ligája első, a kínai Kantonban rendezett versenyén: három aranyat és egy bronzérmet szerzett a hétvégén, ami remek előjel a budapesti forduló előtt.
Nagyon élveztem a futamokat, úszás közben még a zenét is hallottam, ami igazán jó volt. A verseny körüli szórakoztató programok is klasszak, nekünk pedig a legjobbunkat kell nyújtanunk melléjük a medencében
– mondta Hosszú.
A 200 méteres vegyesúszást a világ idei második legjobb idejével (2:08.72) nyerte meg, amivel csak azért nem lépett előre a világranglistán, mert a legjobb idő is az övé.
Hosszú a 200 méteres hátúszásban is remekelt: ottani aranyérmes ideje (2:09.05) a harmadik legjobb idén a világon, ami azt jelenti, hogy a Duna Arénában a lehető legerősebb versenyre van kilátás. Az ellenfelei ugyanis a világranglista-vezető olasz Margherita Panziera, és a rangsorban második Burián Kata lesznek – vagyis az aktuálisan legjobb három versenyző áll majd rajtkőre ezen a távon, kiegészülve a szám világbajnoki címvédőjével, az ausztrál Emily Seebohmmal.
Hosszú Kantonban megnyerte a 400 méteres gyorsúszást is, hatalmas hajrában előzve meg a kínai Li Ping-csiét, a 200 pillangón pedig harmadik lett.
Iron Ladyhez méltó módon egyébként az első versenynapon két óra alatt öt számban is rajtkőre állt:
az előbbiek mellett 200 pillangón és 100 háton negyedikként, a 4x100-as mix gyorsváltóval (amelyben fiúk és lányok közösen indulnak) másodikként zárt. A második napon emellett megnyerte a 200 hátat és a 200 vegyest, és tagja volt a negyedikként célba ért 4x100-as mix vegyesváltónak is.
„Nem is számítottam rá, hogy győzni tudok 400 gyorson, de nagyon feldobott a dolog, mert 2016 óta ez a második legjobb időm ezen a távon, és az egyéni csúcsomhoz is nagyon közel van – mondta Hosszú, aki egyébként a majd Budapesten is vízbe ugró svéd Sarah Sjöström mögött a verseny második legeredményesebb úszója lett. –
Nem is a győzelem vagy a helyezések fontosak a számomra, hanem maga a versenyzés: számos futamon elindultam és mindent beleadtam. Ez pedig talán ösztönzi a többi úszót is, szurkolókat hoz, és növeli a sportág népszerűségét, és magának az úszásnak és az úszóknak is több bevételt hozhat.
A fiúknál Milák Kristóf várja világranglista-vezetőként a 200 méteres pillangóúszást, amelyben az egyik ellenfele Cseh László lesz – a hatszoros olimpiai érmes úszónak ezen a távon egy ezüstérem a rosszabbik eredménye a legutóbbi két világbajnokságról. Ráadásul velük egy futamban indul szombaton a tiszteletbeli magyarnak számító, hozzánk edzeni és versenyezni is szinte hazajáró dél-afrikai klasszis, Chad LeClos is, aki két éve Budapesten világbajnok lett ebben a számban, majd ők hárman másnap 100 pillangón rendeznek egy visszavágót – az sem akármilyen látványosság lesz!
Le Clos 200 méter gyorson is összecsap egy magyarral, ahol a világranglista második helyén álló Kozma Dominik lesz az ellenfele. 400 gyorson is szoríthatunk magyar versenyzőnek, ebben a számban Bernek Péter ugrik majd vízbe.
De az egész viadal parádés szórakozásnak ígérkezik, elvégre a sportolókkal ellentétben – akik néha azért kidugják a fejüket a vízből – a nézőknek lélegzetvételnyi szünet sem jut majd: a 28 ország összesen 109 úszója a két este folyamán két-két óra alatt 14-14 versenyszámban mérkőzik meg. A vadonatúj, látványos versenyrendszerben minden futamban négyen csobbannak vízbe a világ legjobbjai közül a győzelemért, a dicsőségért és a pénzdíjakért – alighanem elképesztő hangulatban.
(X)
Ha már a szurkolók szóba kerültek, a FINA Champions Swim Series „Úszó Bajnokok Ligája" második, budpaesti állomására a jegyek már kaphatóak a www.uszobajnokok.hu internetes oldalon, méghozzá május 11-ére és 12-ére egyaránt három árkategóriában, 1000, 2900 és 4900 forintért. Ugyanitt bővebb információk is találhatók a versenyről.