A svájci szövetségi bíróság kedden igazat adott a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek (IAAF), amely így újra alkalmazhatja a versenyzők hormonszintjére vonatkozó szabályozását. Ha minden így marad, a kétszeres olimpiai bajnok dél-afrikai futó nem lesz ott Katarban.
Nagyon csalódott vagyok, hogy nem védhetem meg a kemény munkával elért világbajnoki címemet.
- mondta a bírósági döntést követően a 28 éves Semenya. - De a történtek nem tántorítanak el attól, hogy tovább harcoljak minden érintett sportolónő emberi jogaiért."
Miután Semenya és ügyvédei fellebbeztek, a svájci szövetségi bíróság június 3-án felfüggesztette a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) döntését, azóta tehát a futó nem volt köteles betartani az IAAF női atlétákra vonatkozó tesztoszteronszabályozását. Indult és győzött például a Gyémánt Liga stanfordi versenyén.
Az IAAF tavaly áprilisban jelentette be, hogy a jövőben szigorúbb szabályok vonatkoznak majd a női versenyzők tesztoszteronszintjére, ezzel veszélybe került Semenya pályafutása, mivel a sportoló hiperandrogenizmussal küzd.
A nők esetében ez a szindróma akkor diagnosztizálható, amikor a szervezetben a férfi hormonok aktivitása a normál érték fölé kerül. Egyik legfontosabb tünete a szokásosnál magasabb tesztoszteronszint. Ez a hormon növeli az izomtömeget, az erőt, az állóképességet befolyásoló hemoglobinszintet.
Az új szabályok választás elé állítják a - sokak által interszexuálisnak tartott - dél-afrikai futót: vagy gyógyszerekkel korlátozza tesztoszteronszintjét, vagy csak hosszabb távon indulhat a továbbiakban,
ugyanis a 400, 800 és 1500 méteren versenyzők esetében a vér tesztoszteronszintje nem érheti el az 5 nanomolt literenként.
Semenya a 2012-es londoni és a 2016-os riói olimpián is megnyerte a 800 méteres síkfutást, és háromszor, 2009-ben, 2011-ben és 2017-ben világbajnok is lett ezen a távon.