Ahogyan arra számítani lehetett, rengeteg kisebb-nagyobb bukás borzolta a kedélyeket az elmúlt egy hónapban. A mezőny a koronavírus miatt március közepe óta nem versenyzett, ezért mindenki extra motiváltan tért vissza az öthónapos szünet után. Ennek lettek a következményei az olyan horrorbukások, mint amilyen a fiatal belga szupertehetség, Remco Evenepoel szakadékba esése volt a Giro di Lombardián, vagy Fabio Jakobsen kis híján halálos kimenetelű balesete a Lengyel Körversenyen.
Sajnos a Tour legnagyobb favoritjai közül is jó néhányan belekeveredtek valamibe. A legrangosabb háromhetes legfontosabb felvezetőversenyén, a Critérium du Dauphinén az Ineos legnagyobb kihívójának számító Primoz Roglic is bukott, mellette a szlovén csapattársa és a tavalyi Tour dobogósa, Steven Kruijswijk, és az előző kiírás negyedikje, Emanuel Buchmann is pórul járt. Kruijswijk esetében ez egy vállsérüléssel is járt, aminek következtében a Jumbo-Visma nem tudja őt elindítani a szombaton kezdődő versenyen.
A Dauphinét a címvédő Egan Bernal sem tudta befejezni hátproblémák miatt, de ő ott lehet Franciaországban, és megkísérelheti megvédeni a címét. A hatból hat hegyi befutóból álló versenyt végül Bernal honfitársa, a kolumbiai Daniel Martínez nyerte - kisebb meglepetésre.
A Dauphiné egyik legfontosabb fejleménye volt, hogy úgy nézett ki, szűk egy évtized után végre nem az Ineos diktálja a tempót a mezőnyben. A legutóbbi nyolc Tourból hetet megnyerő brit csapat a Jumbo-Visma személyében végre méltó kihívóra talált. Ennek az lett a következménye, hogy az egyaránt formán kívül tekerő
Chris Froome és Geraint Thomas sem lesz ott a Tour de France-on.
A britek így egyetlen hazai bringással, Luke Rowe-val és hét légióssal vágnak neki a mezőnyre váró 3 470 kilométernek. Azért nem kell kétségbe esniük az együttes rajongóinak: Bernal mellett a titkos esélyesek csoportját erősíti a 23 éves orosz Pavel Sivakov, valamint a tavalyi Giro d'Italia győztese, Richard Carapaz is. Alájuk pedig olyan sztársegítők „dolgoznak be", mint amilyen a világbajnok Michal Kwiatkowski, a hegyeken kiváló Andrey Amador és Dylan Van Baarle, valamint a nagyszerű tempóra képes Jonathan Castroviejo.
Bernal legnagyobb kihívója a tavalyi Vuelta Espanát és az elmúlt két évben szinte verhetetlen Primoz Roglic lesz.
A 30 éves, síugróból lett kerékpárost a korábbi Giro-győztes Tom Dumoulin, Seb Kuss és George Bennett segítheti fel a hegyekre. A holland csapat az augusztusban a Milánó-San Remót és a Strade Bianche egynapos klasszikusokat is megnyerő Wout Van Aertot is elindítja, aki egyedül küzdhet a pontverseny nyertesének járó zöld trikóért.
Ahogyan láthatjuk, szinte mindenkinek megvan a maga gondja. Ez új esélyt nyithat a franciáknak, hogy 35 év után ismét az övék legyen a sárga trikó.
Bernard Hinault 1985-ös – saját maga ötödik győzelme óta nem volt Tour-győztese a franciáknak.
Ha Thibaut Pinot-t végre elkerülik a bukások, vagy Romain Bardet ki tudja használni, hogy nem lesz hosszú, sík egyéni időfutam, ami mindkettejüknek a gyengéje szokott lenni, akkor valamelyikük simán odaérhet.
A hazaiak közül a legjobb 25 éven alulinak számító fehér trikó egyik várományosa David Gaudu, azonban a sárga trikóhoz hasonlóan eddig soha nem látott csata várható ezért a trikóért is. A címvédő Bernal (23 éves) és csapattársa, Sivakov (23) mellett a Dauphiné-győztes Martínez (24), a szlovénok szupertehetsége, a 21 éves Tadej Pogacar is korhatár alatt van, valamint a következő Alberto Contadornak kikiáltott Enric Más is csak idén tölti be a 25-öt.
Hosszú idő után nincsen hosszú, sík egyéni időfutam a 21 szakasz között. Ugyanakkor ha minden jól alakul, akkor mégis egy olyan pályán dőlhet majd el a sárga trikó sorsa, ahol a bringások egyenként vágnak neki a távnak.
Az utolsó előtti szakasz egy olyan időfutam lesz, melynek utolsó hat kilométere a La Planche des Belles Filles nevű emelkedőn ér véget.
Ez kedvezhet az egyaránt év elején csapatot váltó Nairo Quintanának, a spanyol Mikel Landának, valamint a Touron először induló Miguel Ángel Lópeznek. Ezzel a különleges etappal együtt összesen hét hegyi befutós szakasz lesz, az első rendhagyó módon már a negyedik napon.
A sprinterek számára a hagyományos, Champs Élysées-i nagy finálé mellett – hogy csak a legkülönlegesebb helyszíneket említsük – Lyonban, Poitiers-ben, a rajt helyszínének számító Nizzában, valamint egy Atlanti-óceáni szigeten is lesz lehetőségük pontokat gyűjteni a zöld trikóért folytatott harcban. A nyolcadik elsőségére hajtó Peter Sagan legnagyobb ellenfelei Caleb Ewan, Elia Viviani, Wout Van Aert, Alejandro Valverde és Julian Alaphilippe lehetnek.
Nagyon nívós mezőny, egy különlegesebb időpont, és egy olyan útvonal, ahol a nagy hagyománnyal bíró alpesi és pireneusoki emelkedők helyett új helyszíneket ismerhet meg a mezőny. Kíváncsiak vagyunk, milyen lesz egy Mount Ventoux, Alpe d'Huez, Tourmalet, vagy Galibier nélküli Tour de France. A speciális körülmények és a nagy kihagyás miatt senki nem tudja pontosan, hogyan fog kinézni az előttünk álló három hét, ami pont ezért lehet páratlan.