Egy többnapos országúti kerékpárverseny sokkal többet jelent annál, mint hogy 22 csapat 130 bringása 792 kilométeren át hajszolja az összetett győztesének járó sárga trikót.
A helikopteres közvetítésnek köszönhetően csodálatos tájakat láthat az a közel 800 millió ember, akinek lehetősége nyílik bekapcsolódnia a versenybe a televízión keresztül. Ez meghozhatja a kedvét jó néhány külföldinek, hogy egyszer ellátogasson hozzánk.
Tavaly főleg hazánk Dunától keletre eső felét - és Esztergom környékét - érintette a mezőny, ez annak is volt köszönhető, hogy ha a koronavírus-járvány nem szól közbe, akkor a világ egyik legrangosabb versenye, a Giro d'Italia is tőlünk rajtolt volna. Az olasz háromhetes körverseny Budapest mellett a Dunántúlt szelte volna át összesen három szakasszal. Ezt a járvány meghiúsította, ahogyan a Tour de Hongrie 41. kiírásának megrendezését is az eredeti májusi időpontban.
A szervezők Eisenkrammer Károly vezetésével éjt nappallá téve dolgoztak azon, hogy a nyár végén megrendezhessék az eseményt, és milyen jó, hogy megtették.
Ugyanis a 2020-as esztendő egyik legemlékezetesebb pillanatát hozta a magyar sportban.
Valter Attila a Kékestető királya lett, ahol elképesztő támadással megnyerte a szakaszt és vele együtt az összetettet is.
Utólag nehezen hinnék el nekem, hogy bejött a tervem, mert ez a szakasz annyira szépre sikerült, hogy sokkal inkább a katarzis maradt meg mindenkiben, semmint az, hogy egy tudatosan megtervezett verseny utolsó pillanataiban sikerült megelőznöm mindenkit
- mondta az Origónak négy hónappal a sokak számára eksztázist okozó szeptember másodikai események után.
Ott jött el az a pillanat, amikor készen álltam a győzelemre, de ebben nem lehettem biztos. A Kékesen minden összejött. Egész héten segített a csapat, jó formában érkeztem a hegyre, de ami ennél fontosabb: jó állapotban -
az azóta a francia Groupama-FDJ által leigazolt versenyző már bebizonyította, hogy ez tényleg nem a véletlen műve volt.
Valter harmadik lett a Katalán Körverseny utolsó szakaszán, majd a most zajló Girón óriásit ment a 4. szakaszon, ami után ő a legjobb fiatal a mezőnyben, amiért a fehér trikót is magára öltheti minimum a szerdai etapon.
A május 12-én rajtoló versenyen nem lesz címvédés - nagyjából ez az egyetlen biztos pont az ezúttal is varázslatos útvonalon zajló megmérettetésen.
A keddi, siófoki csapatbemutató után szerdán a nyár fővárosából indul a peloton, majd Kaposváron egy mezőnyhajrában sprintelhetnek a győzelemért a leggyorsabbak.
Szintén hasonló forgatókönyv várható a második etapon, amit mi elhelyezkedése miatt már rendkívül várunk. Balatonfüredről rajtolva a Balaton-felvidéken és Hévízen át, a Kis-Balaton mellett elhaladva Nagykanizsára érkezünk meg, ami az előző évben a Giro egyik szakaszának befutóvárosa lett volna.
A középső, pénteki szakasz a szintén festői Veszprémben veszi kezdetét, és a Bakonyon át a Pannonhalmi Főapátságig északra tart, ahol majd keletre fordul a karaván, hogy a közkedvelt Instagram-fotóhelyszínnek számító Bokodi-tó mellett elsuhanva Tatán sprinteljenek a győzelemért.
A 4. szakaszért egy kicsit többet kell utazni, ugyanis az Balassagyarmaton veszi kezdetét, hogy onnan a Mátrába tartson, kétszer is megmássza a Kékest - először csak Mátraházáig, majd teljesen fel az ország legmagasabb pontjára. Itt, 1014 méteren ér véget a királyetap.
Vasárnap a fővárosban, Budapesten pedig a teljes 42. Tour de Hongrie fog majd befejeződni, ahol a Városliget és a Hősök tere környékén egy körülbelül 7,5 kilométeres körpályán 12-szer végighaladva, 2017 után tér vissza a mezőny. Vajon lesz jelentősége az itt kapott jóváírásoknak a sárga trikóért folytatott küzdelemben, vagy már a Kékestetőn eldől az összetett?
Arról, hogy ki lesz a legjobb, csak találgatni lehet egy olyan többnaposon, ahol a világ legmagasabb szintjének számító World Tour-csapatok közül nyolc is hazánkbe érkezik. A Jumbo-Visma, a Team BikeExchange, az Astana és az Israel Start Up-Nation is erős sorral jön.
Mike Teunissen két évvel ezelőtt szakaszgyőztes volt a Tour de France-on és a sárga trikót is felvehette. Damien Howson tavaly a Kékesen túl hamar támadott, idén az abból a "vereségéből" levont tapasztalatainak köszönhetően jó eséllyel bírhat a királyetap megnyerésére, ahogyan az Astanából Manuele Boaro is a favoritokközött van.
A tavaly ötből három szakaszt is behúzó Jakub Mareczko idén Teunissen személyében egy komoly kihívót kapott. A nagykanizsai befutó ugyanúgy emelkedik egy kicsit, ahogyan tavaly Esztergomban a nyitószakasz vége. Ott ez szerencsét hozott Jon Aberasturinak, akinek a sikere idén sem lenne meglepetés a zalai településen.
Valter Attila mellett Dina Márton is a Giro d'Italián vesz részt, így a magyarok közül a nyári balesete miatt az előző kiírást kihagyni kényszerülő Fetter Erikre, a piros-fehér-zöld trikóban tekerő Filutás Viktorra, és az Androni Giocattoli sorában tekerő Pelikán Jánosra lesz érdemes figyelni. Nagy kérdés, hogy a tavaly segítői feladatokat ellátó Peák Barnabás ezúttal milyen feladatokat fog kapni a BikeExchange-ben.
Összesen 12 hazai bringásnak szurkolhat mindenki, aki úgy dönt, hogy a járványügyi szabályokat betartva kijön az utak mellé.
A viadal alakulásába egy - szabatéri sportról révén szó - nem is annyira váratlan vendég is beleszólhat: az időjárás. Záporok és zivatarok egész sorát jelzik a meteorológusok erre a hétre, ami egy újabb izgalomfaktort adhat a számunkra.
A 42. Tour de Hongrie programja:
A magyar indulók és a rajtszámaik(a teljes rajtlista itt érhető el):
Az ötnapos kerékpáros körversenyről az Origo a helyszínről tudósít majd.