Vágólapra másolva!
Minden idők legerősebb mezőnyével rendezik meg szerdától vasárnapig a 43. Tour de Hongrie országúti kerékpáros körversenyt, amelyen Giro d'Italia-győztes bringás is részt vesz és a legjobb sprinterek közül többen rajthoz állnak.

A viadal csapatbemutatójára szerdán Csákváron 12 órától kerül sor, egy órával később aztán onnan indul 905 kilométeres útjára a karaván.

A 23-ból 14 olyan csapat van, amely a Giro d'Italián is részt vett, számukra könnyebbség, hogy stábjuk és autóparkjuk már eleve Magyarországon volt, mivel péntektől vasárnapig az olasz körverseny első három szakaszát itt rendezték.

A világ legerősebb istállói közül rajthoz áll az INEOS Grenadiers, a Quick-Step Alpha Vinyl, a Movistar, az Israel-Premier Tech, a Jumbo-Visma, a Trek-Segafredo, a Bahrain Victorious, a BikeExchange-Jayco, a BORA-hansgrohe, a DSM és az Asztana Qazaqstan, míg az eredetileg ugyancsak nevező Lotto Soudal betegséghullám miatt kényszerűségből lépett vissza.

Dina Márton lehet a legjobb magyar bringás a Tour de Hongrie-n Fotó: Csudai Sándor - Origo

A World Teamek mellett nyolc prokontinentális csapat is a magyar viadalt iktatta májusi programjába, köztük az EOLO-Kometa Dina Mártonnal és a Novo Nordisk Kusztor Péterrel a soraiban. A további két kontinentális klub mellett még a magyar válogatott kap lehetőséget a bizonyításra.

Az idei Tour de Hongrie első négy szakasza inkább a mezőnybefutóknak kedvez, így nem véletlen, hogy jó néhány - a júliusi Tour de France-ra készülő - remek sprinter érkezik. A viadal honlapja alapján nevezték többek között a tavalyi Vuelta a Espana pontversenyének győztesét, az ötszörös Vuelta-szakaszgyőztes holland Fabio Jakobsent (Quick-Step Alpha Vinyl Team), a 2020-as lengyel körversenyen őt súlyos bukásba keverő honfitársát, a négy Tour de France-etapon első Dylan Groenewegent (BikeExchange-Jayco), illetve a Grand Tourokon már kilenc szakaszgyőzelmet begyűjtött olasz Elia Vivianit (INEOS Grenadiers) is, aki 2018-ban a Giro pontversenyében, 2019-ben pedig az Európa-bajnokságon diadalmaskodott.

Az összetett várhatóan az elmúlt évekhez hasonlóan ismét a királyetapon dől el, az utolsó befutóra Magyarország legmagasabb pontján, az 1014 méteres Kékestetőn kerül sor. A címvédő ausztrál Damien Howson ezúttal a Giro d'Italián állt rajthoz, de az egyik legnagyobb tavalyi riválisa, az olasz Antonio Tiberi ismét harcba száll az összetett győzelemért, akárcsak a 2019-es magyar körverseny bajnoka, a lett Krists Neilands, illetve a kazah Alekszej Lucenko, a tavalyi Tour de France hetedik helyezettje.

A 2022-es Tour de Hongrie útvonala Forrás: TDH sajtó

A magyarok közül összetettben a legjobb helyezés Dina Mártontól várható, aki tavaly bemutatkozott a Girón, 2019-ben pedig második lett a Tour de Hongrie-n. Rajta és a korábbi kétszeres magyar bajnok Kusztor Péteren kívül külföldi csapatokkal ott lesz a rajtnál a 2019-es ob-n aranyérmes Szarka Gergely (Giotti Victoria-Savini Due), valamint az elmúlt két magyar bajnokságot megnyerő Filutás Viktor (Adria Mobil). A válogatottban pedig Orosz Gergő, Karl Ádám, Solymosi Márton, Szijártó Zétény, Mészáros Bence és D. Kovács Dávid képviseli a magyar színeket.

A legnagyobb magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye öt versenynap alatt hét megyét - Fejér, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg -, illetve húsz várost - köztük három megyeszékhelyet, Székesfehérvárt, Nyíregyházát és Miskolcot -, összesen pedig több mint száz települést érint.

A Tour de Hongrie a Nemzetközi Kerékpáros Szövetség (UCI) Europe Tour-sorozatának elsőkategóriás eseménye, amelynek összdíjazása megközelíti a húszmillió forintot, a szakaszok egyéni eredményeinek díjazása mellett több különversenyt is értékelnek majd.

Ismét csodálatos tájakon halad majd a mezőny a Tour de Hongrie-n Forrás: Vanik Zoltán, Tour de Hongrie

Az összetett legjobbja - akárcsak a Tour de France-on - itt is sárga megkülönböztető mezt viselhet, a gyorsasági pontverseny legjobbja zöld, a hegyi pontverseny első helyezettje piros, a legjobb magyar kerékpáros pedig fehér trikót ölthet magára.

A szakaszokat az M4 Sport és az m4sport.hu élőben közvetíti, az utolsó etapot ugyancsak élőben sugárzó Eurosport az első négy szakaszról esténként összefoglalót ad. A magyar körverseny valamennyi kontinensen csaknem 800 millió ember számára lesz elérhető.

A 43. Tour de Hongrie útvonala:
május 11., szerda, 1. szakasz: Csákvár-Székesfehérvár, 198 km (szintemelkedés: 1651 m) rajt: 13.15/várható befutó: 17.45
május 12., csütörtök, 2. szakasz: Karcag-Hajdúszoboszló, 192 km (185 m) 13.30/17.45
május 13., péntek, 3. szakasz: Sárospatak-Nyíregyháza, 154 km (565 m) 14.20/17.45
május 14., szombat, 4. szakasz: Kazincbarcika-Kazincbarcika, 177 km (1325 m) 13.40/17.45
május 15., vasárnap, 5. szakasz: Miskolc - Gyöngyös-Kékestető, 184 km (2751), hegyi befutó 9.40/14.25
Össztáv: 905 km, teljes szintemelkedés: 6477 m

A Tour de Hongrie győztesei a 2015-ös újraindítás óta:
2015: Tom Thill (luxemburgi)
2016: Mihkel Räim (észt)
2017: Daniel Jaramillo (kolumbiai)
2018: Manuel Belletti (olasz)
2019: Krists Neilands (lett)
2020: VALTER ATTILA
2021: Damien Howson (ausztrál)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!