Suhajda Szilárd egy évvel azután, hogy sikeresen elérte a Föld negyedik legmagasabb pontját, a 8516 méteres Lhoce hegyet, 2023-ban teherhordók és mesterséges oxigén használata nélkül első magyarként szerette volna megmászni a Mount Everest 8848 méteres csúcsát, a Kyocera Everest Expedíció 2023 keretében. 2023. március 23-án indult el Nepálba, a megérkezése után rögtön pedig rögtön megkezdte az akklimatizációt, hogy hozzászoktassa szervezetét a ritka levegőhöz. Teljesen egyedül kiépített egy tábort 6400 méteren, majd rögtön 6700 méter fölé mászott. Néhány nap alaptábori regenerálódás után, április 29-én újabb akklimatizációs körbe kezdett, és május elején szeretett volna kiépíteni egy újabb tábort 7200 méteren, ezt azonban a viharos időjárás nem engedte. A 40 éves Suhajda Szilárdnak így aztán több hetet várnia kellett, amíg megfelelőnek találta a körülményeket ahhoz, hogy nekivágjon a csúcs meghódításának. Ez az időpont 2023. május 20-án következett be, aznap este indult el az alaptáborból, majd május 23-án, éppen egy évvel ezelőtt vágott neki a végső feladatnak a 7950 méteren lévő négyes táborból, ekkor vette kezdetét a konkrét csúcstámadás. Ám május 24-én, szerdán, nepáli idő szerint 19:30-at követően többé már nem érkezett jelzés Suhajda Szilárd műholdas nyomkövetőjéről.
Suhajda Szilárd az utolsó ismert pozíciójában 8795 méter magasan, a Hillary-lépcsőnél járt, és felfelé mozgott – ezzel
ő lett az első magyar mászó, aki pótlólagos oxigén nélkül ilyen magasságba jutott.
A hegymászó GPS-nyomkövetője korábban is olykor négy órán át nem jelezte a friss pozícióját, ám ahogy telt az idő újabb érkező jel nélkül, egyre nőtt az aggodalom. Pláne, mert addig a műholdas telefonján is többször bejelentkezett, és azóta az is elmaradt. Nepáli idő szerint szerdán 13:30-kor a telefonban még eltökélten elmondta, hogy fizikailag jól van, és akkor határozottan teljesíthetőnek tartotta a csúcs elérését és a négyes táborba történő biztonságos visszatérést. Ám hangkapcsolat ezután már nem jött létre Suhajdával.
Legközelebb csütörtökön este, egy lefelé tartó kereskedelmi mászócsapat adott tájékoztatást a magyar hegymászóról, miszerint
napközben 8780 méteren látták őt eszméletlenül, fagyási sérülésekkel és a magashegyi agyödémára utaló jelekkel.
Suhajdát a ruhája és a NoO2 (oxigén nélküli hegymászó) matricák alapján tudták azonosítani, a hír következtében pedig a háttércsapat – többek között Suhajda Szilárd felesége, Legindi Tímea, és a kommunikációs csapat másik tagja, Pintér László vezetésével – arról állapodott meg a nepáli ügynökséggel, hogy május 26-én, pénteken reggel helikopterrel próbálják meg megközelíteni a mászót, továbbá három serpát indítanak fel hozzá. Suhajda Szilárd édesapja, Suhajda Tibor még csütörtök este közzétett egy fiának szóló üzenetet a közösségi oldalán, ahol azt írta, imádkozik, hogy fiát még életben találják.
„A realitást nézve már nagyon kis esélye van annak, hogy Szilárdot életben találják abban a magasságban, azonban én teljes mértékig bízom Szilárdban és hiszek a csodákban" – nyilatkozta Legindi Tímea a pénteki keresés megkezdése előtt, míg Klein Dávid, Suhajda Szilárd barátja és korábbi mászótársa arról beszélt, hogy nem találkozott még olyan esettel, hogy valaki ebben a magasságban ilyen hosszú ideig túlélt volna.
Sajnálatos módon a csoda elmaradt. Május 26-án, pénteken az egész napos keresés ellenére a Suhajdáért induló mentőcsapat nem találta meg őt. Az eltelt idő, valamint az időjárási- és terepviszonyok figyelembevételével ezt követően
már nem láttak esélyt arra, hogy Suhajda Szilárdot életben találják, ezért szombaton reggel bejelentették, hogy a földi keresést befejezték.
Vasárnap még egy utolsó helikopteres repülést végeztek a hegy kettes tábora feletti oldalának átkutatására, hátha legalább a testet megtalálják, de végül Erőss Zsolthoz hasonlóan Suhajda Szilárd is örökre a Himalája egyik nyolcezresén maradt.
„Sziszikém! Nincs szavam a nepáli hírekhez... Ha igaz is, ami lehetetlennel ér fel, bennem mindig élsz, idézve a képeslapod hátulján írt záró üzenetedet; Apa! Vigyázz az egészségedre és tudd: nagyon szeretlek! Szilárd - köszönöm és ez cseng állandóan a fejemben... Apuci! Én; A reményt adom fel utoljára..." – írta az édesapa, Suhajda Tibor a Facebook-posztjában, miután hivatalossá vált, hogy nem keresik tovább Suhajda Szilárdot.
A családhoz hasonlóan az egész ország gyászolta a magyar hegymászót, ezért több megemlékezést is tartottak a tiszteletére. Suhajda egykori iskolája, a Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium május 28-án este 8 órakor az iskola épülete előtt tartott gyertyagyújtást az eltűnt hegymászó emlékére.
Két nappal később pedig a budapesti Szemlő-hegyi-barlang feletti parkban tartottak megemlékezést, amelyen jelen volt a hegymászó özvegye, Legindi Tímea is.
Suhajda Szilárd felszerelését megtalálták az érte küldött mentőcsapat tagjai, a holttestét azonban nem, és a család azt kérte, hogy amennyiben a légimentők meg is találják a halottnak a történtek ellenére nem nyilvánított férfit, a holtteste a hegyen maradjon. Idén áprilisban újabb hír jelent meg Suhajda holttestével kapcsolatban, miszerint a Nepáli Hadsereg 10 tonna szemetet és 5 holttestet tervez lehozni a hegyről a Mountain Cleaning Campaign 2024 keretében – ám miután a magyar hegymászó ismeretlen helyen fekszik, így természetesen a teste is – a család kérésének megfelelően – a Mount Everesten marad.
Június 29-én, Suhajda Szilárd 41. születésnapján a hegymászó édesapja, Suhajda Tibor a közösségi oldalán emlékezett meg a fiáról.
„Kedves Fiam, Szilárd! Ez a nap, történelmi nap lett!
41 éve hajnalban indultál útra és reggelre meg is érkeztél erre a világra... De ezt a napot már sajnos, együtt nem tudjuk "megülni"... Egyszerűen fájdalmas, nincsenek szavak hozzá..."
2023 októberében Klein Dávid nyilatkozott egy műsorban Suhajda motivációjáról.
„Szilárd őszintén nagyon szerette a hegyeket és azt gondolta, hogy összegyűlt benne annyi tudás az extrém magasságról, hogy úgy gondolta: most vagy soha. Emellett egy sporttörténelmi motiváció is munkálkodhatott benne, hiszen korábban magyar hegymászó palack nélkül még nem ért fel az Everest csúcsára."
Több mint három héttel Suhajda Szilárd tragédiája után az özvegye bejelentette, hogy a magyar hegymászó naplóbejegyzéseiből könyv készül, amit Legindi Tímea fog összeállítani a hegymászó saját írásaiból. Ám ezt követően idén márciusig nem állt nyilvánosság elé a nő, ekkor a tragédia óta először állt kamerák elé és beszélt a családjukat ért tragédiáról.
„Ha Szilárdnak sikerül az Everest palack nélküli megmászása, és hazatér, akkor ez egy közös siker lett volna, mindenki magáénak érzi. Viszont
így, hogy tragédia lett, mintha így is szeretett volna mindenki egy szeletet magának.
Amikor kitettük az utolsó posztot, hogy befejeződött a keresés, onnantól én nem szólaltam meg, de a háttérben azon dolgoztam, hogy ne jelenjen meg még több butaság – nyilatkozta Legindi Tímea. – Az én teóriám egyszerű: Szilárd ott volt egy nagyon kitett, omlékony helyen, és egyszerűen lecsúszott. És olyan irányba csúszott le, amely nem az útvonal része, ezért sosem fogják megtalálni. Valószínűleg beesett egy hasadékba, és ezért nem látszik helikopterről sem" – fejtette ki a hegymászó özvegye.
Suhajda Szilárd tragédiája után szinte az egész ország megosztottá vált abból a szempontból, hogy kinek mekkora a felelőssége a történtekben. Legindi Tímea is elmondta a véleményét az esetről.
„Nem gondolom veszélytelennek a hegymászást, de sokkal veszélyesebbnek sem másnál, ha az ember tudatosan és felkészülten csinálja. Szóval azt gondolom, hogy attól, hogy valakinek családja van, nem szíjazhatod oda a székhez. Szilárd is támogatott engem minden elképzelésemben, száz százalékban a partnerem volt” – mondta az özvegy, aki arról is beszélt, hogyan mondta meg Szilárddal közös gyermeküknek, Somának a legszörnyűbb hírt a világon. – Szívbemarkoló pillanat volt, mert
ki kellett mondanom, hogy apa meghalt, nem jön haza, ketten leszünk, én fogok vigyázni rád."