A párizsi olimpia 10. versenynapján Halász Bence megszerezte a magyar küldöttség nyolcadik érmét, méghozzá egy gyönyörűen csillogó ezüstöt a kalapácsvetés döntőjében. Vas Kata Blanka is érmes lehetett volna a női kerékpárosok országúti mezőnyversenyében, ha a közel 160 kilométeres táv végén egy picivel jobban hisz magában, de a 4. helye így is fantasztikus eredmény. Ahogy Betlehem Dávid óriási országos csúccsal kiharcolt negyedik helye is csodálatos a férfi 1500 méteres gyorsúszás döntőjében.
A XXXIII. nyári olimpia kilencedik napján is rengeteg magyar versenyző sikeréért szoríthatunk. A kalapácsvető Halász Bence éremért lép dobókörbe, míg a kerékpáros Vas Kata Blanka akár kellemes meglepetést is okozhat az országúti kerékpár női mezőnyversenyében. Ezen felül a férfi kézilabda-válogatott utolsó csoportmérkőzése is óriási izgalmakat tartogat, ugyanis Chema Rodríguez együttesének a továbbjutáshoz le kellene győznie a házigazda, címvédő és Európa-bajnok francia csapatot.
ATLÉTIKA (Stade de France)
11:27 női 200 m 1. forduló, 5. futam: Takács Boglárka
11:45 női kalapácsvetés selejtező B csoport: Gyurátz Réka
VITORLÁZÁS (Marseille Marina)
12:00 – 19:00 ILCA 6, ILCA7 futamok (7-8) Érdi Mária, Vadnai Jonatán
KERÉKPÁR (Start and Finish: Trocadéro)
14:00-18:45 női mezőnyverseny: Vas Kata Blanka
VÍZILABDA (Aquatics Centre)
14:00 – 15:30 női csoportmérkőzés: Magyarország - Ausztrália
KÉZILABDA (South Paris Arena 6)
16:00 – 17:30 férfi selejtezők 5. forduló B csoport: Magyarország - Franciaország
ÚSZÁS (Paris La Defense Arena)
18:30 – 20:30 döntők
18:36 férfi 1500m döntő: Betlehem Dávid
ATLÉTIKA (Stade de France)
19:05 férfi 400m 1. forduló Molnár Attila
20:30 férfi kalapácsvetés döntő: Halász Bence
Három arany-, kettő ezüst- és két bronzérem eddig a magyar olimpiai küldöttség mérlege az ötkarikás játékokon. Ezzel a teljesítménnyel az előkelő 13. helyen áll Magyarország az éremtáblázaton, amelyet Kína vezet az Egyesült Államok előtt (előbbinek 16, utóbbinak 14 aranyérme van eddig).
Az elmúlt napok esőzései nyomán ismét romlott a Szajna vízminősége, így a párizsi olimpia szervezői törölték a triatlon vegyes váltók vasárnapi úszóedzését - adta hírül az MTI.
A döntést szombaton késő este hozták meg a házigazdák, miután a mérések nem hozták a kívánt értékeket. A vegyes váltók versenyére a tervek szerint hétfőn kerül sor, a magyar csapat nem kvalifikálta magát.
A nemzetközi szövetség honlapja szerint a jobbszélső Imre Bence az irányító Hanusz Egont, míg a balátlövő Szita Zoltán a beálló Rosta Miklóst váltja Chema Rodríguez együttesében. Később kapust is cseréltek a magyarok: Bartucz László helyére Palasics Kristóf került be - írta meg az MTI.
Magyarország jelenleg az 5. helyen áll a B csoportban, ha legyőzi Franciaországot, csak akkor jut tovább, ebben az esetben pedig a házigazda kiesik.
A magyarok augusztus 6-án, kedden 17.30-kor Svédország ellen lépnek pályára Lille-ben, ahol a helyi focistadionban alakítottak ki egy csarnokot. Eddig a kosárlabdázók játszottak az északfrancia városban, most ők jönnek be Párizsba, a Bercy Arénába, ahol eddig a tornaversenyeket rendezték.
Bővebben ITT olvashat a helyszínek körüli mizériáról.
A 100 méteres pillangóúszás fináléjában bronzérmet szerzett kanadai Ilya Kharun az alábbiakat mondta az aranyérmet nyert magyar klasszisról:
"Először azt hittem, hogy nagyon gonosz lesz" - mondta Kharun Milakról. "A sok pletyka meg minden vele kapcsolatban, de valójában nagyon kedves és nagyon támogató volt."
A magyar sprinter a 200 méteres síkfutás ötödik előfutamában volt érdekelt, a négyes pályáról várhatta a rajtot. A 22 éves magyar atléta végül a hatodik helyen ért célba, 23.16-os eredménnyel. Ezzel eldőlt, hogy hétfőn folytathatja a versenyt, a vigaszágon.
Összesen három dobása van a versenyzőknek a női kalapácsvetés selejtezőjében, ahol az első körben Gyurátz Réka kísérlete nem sikerült, érvénytelen lett.
A magyar atléta 64.77 métert dobott a női kalapácsvetés selejtezőjében.
A magyar atléta nem jutott be a női kalapácsvetés döntőjébe. A harmadik kísérlete 63.86 méter lett, ezzel eldőlt, hogy a három dobása alapján nem lehet ott majd a fináléban.
Délután kettőtől száll medencébe a női vízilabda-válogatott az utolsó csoportmérkőzésén a tabellát vezető Ausztrália ellen. 14.00-kor indul a női kerékpáros mezőny, benne Vas Kata Blankával, így délután felpörögnek az események.
Az első félidőt követően 3-3-mal fordultak a csapatok, nem esett túl sok gól tehát a magyar női vízilabda-válogatott utolsó csoportmérkőzésén Ausztrália ellen.
A harmadik negyed felénél 6-4-re vezet Ausztrália, időt is kért a magyar kapitány, hogy rendezze a sorokat.
Kevesebb mint két perccel a harmadik negyed vége előtt 6-5 az állás az ausztráloknak, azaz egy gólt faragtunk a hátrányból.
Ezzel 6-6 az állás a negyedik negyed második percében a Magyarország-Ausztrália női vízilabda-válogatott csoport mérkőzésen.
Egészen pontosan két ausztrál gólra egy magyar válasz érkezett, így 8-7 az állás a női vízilabda-válogatott utolsó csoportmeccsén, azaz egy gólos előnyben van Ausztrália.
Vas Kata Blanka is ott teker a mezőnyben, ami együtt mozog a 158 km-es megmérettetés elején, csak egy szlovák és egy afgán kerékpáros szökött el egy percen belüli távolságra a mezőnytől.
Arancini, Keszthelyi és Andrews is bedobja, ahogy Garda is, 2-2 az állás.
Faragó kihagyta, Williams belőtte, most viszont Magyarinak védenie kell.
Halligan nem hibázott, ezzel 14-12-re nyertek az ausztrálok, akik megnyerték a csoportot is, míg a magyar válogatott a harmadik helyen jutott tovább, így a címvédő Egyesült Államokkal kell, hogy játsszon a negyeddöntőben.
Arról a meccsről külön cikkben tudósítunk, egyelőre 1-0 a franciáknak.
Hihetetlen kevés gól született, 30 perc után Magyarország-Franciaország 8-11.
50 kilométer vár még a női bringásokra az országúti mezőnyversenyben, a magyar kerékpáros a mezőny elején halad.
A szerb 7:6, 7:6-ra verte a spanyol Carlos Alcarazt, hihetetlen meccset játszott a két zseni.
Már 20 kilométer sincs hátra, Vos-szal megy az élen, 27 másodperc az előnyük.
Vos-szal teker az élen, és még mindig 26 másodperc az előnye.
Az utolsó emelkedőn megy felfelé a holland olimpiai bajnok, Vos társaságában. Még 15 másodperc előnyük van.
Kopecky és Faulkner még beérheti őket és akkor négyen mehetnek majd a három éremért.
Már 8 kilométer sincs hátra, négyük között dőlhet el az olimpiai bajnoki cím. A következő csoport lemaradása 30 másodperc, ők már talán nem érnek fel.
5 kilométer van hátra, hamarosan 4-es lehet az élcsoport. Blanka, Vos, Kopecky és az amerikai Faulkner.
3,5 kilométer van hátra, Faulkner támad, de mennek utána a többiek.
Az amerikai meglépett, Vos, Blanka és Kopecky csak nézelődnek.
Hihetetlen, de már 25 másodperc az előnye a többiekkel szemben.
A többiek az ezüstért sprintelnek majd.
Hihetetlen izgalmak.
Vas Blanka a negyedik helyet érte el. Az amerikai meglépett tőlük, hárman sprinteltek az ezüstért, Vos, Kopecky, Vas Blanka lett a sorrend végül, célfotó döntött.
Valter Attila után Vas Blanka is olimpiai negyedik az országúti kerékpárosok mezőnyversenyében, ez hihetetlen siker.
Hihetetlen történések voltak a női mezőnyversenyben, ami csak az utolsó kilométereken dőlt el.
Betlehem Dávid a 8-as pályán indul majd az 1500 méteres gyorsúszásban.
Egyelőre a negyedik helyen áll, az országos csúcs részidején belül úszik.
Betlehem Dávid 1500 méteres gyorson fantasztikus országos csúcsot úszott.
Betlehem Dávid óriási országos csúccsal a negyedik helyen végzett 1500 méteres gyorsúszásban vasárnap a párizsi olimpián. A rajt után Finke kezdte el diktálni az iramot, a táv egyharmadanál egy másodperccel a világcsúcson belül haladt, míg a negyedik helyen tempózó Betlehem közel három másodperccel gyorsabb volt ekkor, mint az előfutamában. Ezer méternél Betlehem már négy másodperccel volt gyorsabb országos csúcsánál, Finke, Paltrinieri és Wiffen eközben ellépett a többiektől, előbbi kettő óriási csatába kezdett egymással, mindketten világcsúcs részidőn belül voltak 150 méterrel a cél előtt. Végül Finke megdöntötte a kínai Szun Jang 2012-es londoni rekordját (14:31.02), 14:30.67 perccel csapott célba.
Betlehem a fantasztikus hajrájának köszönhetően negyedikként csapott célba, 14:40.91-gyel úgy, hogy az utolsó 50 métere jobb volt, mint a győztesé, majdnem öt másodpercet faragott az országos csúcsból. Ebben a számban az olimpiák történetében korábban egyetlen alkalommal volt magyar dobogós, Mitró György 1948-ban Londonban bronzérmet szerzett.
férfi 1500 m gyors:
1. Bobby Finke (Egyesült Államok) 14:30.67 perc - világcsúcs
2. Gregorio Paltrinieri (Olaszország) 14:34.55
3. Daniel Wiffen (Írország) 14:39.63
4. BETLEHEM DÁVID 14:40.91
A Ferencváros futója egyike volt annak az öt magyar atlétának, aki teljesítette az ötkarikás szintet és nem világranglistáról jutott ki a francia fővárosba. A tavalyi budapesti világbajnokságon 44.84 másodpercre javította saját országos csúcsát és lett elődöntős 400 méteren, valamint tagja volt a szintén rekorddöntő 4x400-as vegyes és férfi váltónak is. Jó sorozatát idén folytatta, a márciusi fedett vb-n az ötödik helyen végzett, a júniusi Európa-bajnokságon pedig szintén döntőt futott és hatodik lett.
A 400 méteren - akárcsak 200-on - mindenki legalább kétszer rajthoz állt, a hat előfutamból ugyanis az első három helyezettek jutottak az elődöntőbe, a többiek a másnapi reményfutamba kerültek.
Molnár Attila a négyes pályán kapott helyet, és nem sikerült beleszólnia a továbbjutó helyek sorsába, a célegyenesbe fordulva leszakadt a leggyorsabbaktól és 45.24 másodperccel hatodikként ért célba. A futamot az amerikai Michael Norman nyerte 44.10-zel.
Az egész olimpia egyik legizgalmasabb része következik.
Kórházba került Gianmarco Tamberi, a férfi magasugrás olasz címvédője, ezzel veszélybe került szereplése a párizsi olimpián. A 32 éves világ- és Európa-bajnok atléta közösségi oldala szerint vasárnap utazott volna a francia fővárosba, de szombaton szúró fájdalmat érzett az oldalában, belázasodott és be kellett vinni a sürgősségire, ahol az orvosi vizsgálatok után megállapították, hogy valószínűleg veseköve van. Azt tanácsolták neki, hogy halassza hétfőre az utazást, addigra talán mérséklődik a fájdalom.
"Csak annyit tehetek, hogy várok és imádkozom. Nem ezt érdemlem, mindent megtettem ezért az olimpiáért, mindent!" - írta Instagram-bejegyzésében a Tokióban a katari Mutaz Essa Barshimmal holtversenyben győztes magasugró, majd hozzátette: "egy dolog biztos, nem tudom, hogy jutok oda, de ott leszek az olimpián, és az utolsó ugrásomig a lelkemet is beleadom, bármilyen legyen az állapotom." A férfi magasugrás selejtezőjét szerdán 10 órától rendezik a Stade de France-ban.
Már zajlik a bemutatás. Halász Bence éppen ma ünnepli a 27. születésnapját, jó lenne egy szép eredménnyel ünnepelni.
77,58 méterrel kezdett, nem rossz, de lehet kell még javítani a továbbjutáshoz.
A jamaicai KishaneThompson, honfitársa, Oblique Seville, az amerikai Noah Lyles, a szintén amerikai Fred Kerley, a dél-afrikai Akani Simbine, a botswanai Letsile Tebogo, a címvédő olasz Marcell Jacobs és az amerikai Kenneth Bednarek.
A kanadai Ethan Katzberg az első kísérletére 84,12 métert dobott, ezzel toronymagasan az első, minden bizonnyal meg is nyeri a versenyt. Halász Bence az ötödik helyen áll.
Második dobása 78,84 méter, ezzel a negyedik helyen áll a második sorozat elején.
Halász Bence a negyedik helyen áll, 35 centivel előzi meg a norvég Henriksen.
A harmadik sorozatban 79,97 méterrel jelenleg a második helyen áll.
Halász Bence a második helyen áll a verseny felénél.
A negyedik dobása három centivel maradt el a legjobbjától, 79,94-et dobott, négy sorozat után is a második helyen áll.
És erre már csak egy dobása lesz mindenkinek.
Így is a második helyen áll az utolsó sorozat előtt.
Már csak hárman előzhetik meg.
Már csak Kohan előzheti meg.
Olimpiai ezüstérmes Halász Bence!
Azzal nem javított, de a 79,97 elég volt az ezüsthöz. Katzberg ma verhetetlen volt, első dobásával lett olimpiai bajnok, ami 84,12 émter lett.
Jön a 100 méteres síkfutás döntője.
Első alkalom, hogy az összes döntős 10 másodperc alatti idővel került a döntőbe.
9,79 kellett a győzelemhez, de nagyon szoros volt.
Lyles és a második helyezett Thompson között, Kerley a harmadik.
Hosszabb összefoglaló a remek estéjéről.
Nem kis meglepetésre nem jutott tovább a csoportjából a horvát férfi kézilabda-válogatott, miután az A csoport utolsó fordulójában 32-31-es vereséget szenvedtek a sikerrel a 4. helyen továbbjutó spanyoloktól. A félidőben 20-15-re vezettek a spanyolok, innen kapaszkodtak vissza a horvátok, de hiába... A spanyolok a negyeddöntőben elkerülték a top favorit dánokat és Egyiptommal játszhatnak Lille-ben.
Most búcsúzunk, de hétfőn reggel ismét várjuk önöket!