Bronzérem
6
HUNMuszukajev Iszmail
18:25BirkózásIszmail Muszukajev-Rahman Amouzadkhalili
Szombaton, a kajak-kenu versenyek utolsó napjának délelőttjén három egyéni számban rendeztek középfutamokat a 2024-es olimpián, a Párizs melletti, Vaires-sur-Marne-i pályán. A három versenyszámban összesen hat magyar harcolt azért, hogy bejusson a délutáni, éremosztó A-döntőbe. A négy kajakos, egyaránt futamgyőztesként be is jutott a fináléba, továbbá a kenus Takács Kincső is az éremért küzdhet.

Kiküldött munkatársunk helyszíni jelentése a XXXIII. Nyári Olimpiai Játékokról, Párizsból.
A női kajak egyesek, a női kenu egyesek és a férfi kajak egyesek számának befejezése maradt hátra a párizsi ötkarikás játékok kajak-kenu versenyeiből. Szombaton először ezek közül a középfutamra került sor, majd délután a döntők következnek. Az elődöntőkig eljutott a három szám mind a hat magyar indulója, így többek között a számában Európa-bajnoki címvédő, olimpiai ezüstérmes és világbajnoki bronzérmes Csipes Tamara; az olimpiai bajnok és Eb-ezüstérmes Kopasz Bálint; illetve a Tokióban és a legutóbbi vb-n ezüstérmes Varga Ádám is hajóba ült délelőtt. A versenyzőket ezúttal kevésbé szeles, de ugyanolyan meleg körülmények és jó hangulat (illetve sok vadlúd) várta a Vaires-sur-Marne-i pályán.

Gazsó Alida Dóra, Dorka, kajak-kenu, olimpia, Párizs
A Párizsban már olimpiai ezüst- és bronzérmet is szerző Gazsó Alida Dóra a kajak-kenu versenyek utolsó napján is versenyzett
Fotó: Csudai Sándor - Origo

Női K-1 500 m

A számban Európa Játékok-ezüstérmes Gazsó Alida Dóra a harmadik középfutam ötös pályáján kajakozott azzal a céllal, hogy az első kettő között végezzen, ugyanis ezzel lehetett bekerülni a délutáni A-döntőbe. A lengyel Dominika Putto mindenkinél jobban kapta el a rajtot, mögötte azonban nagyon szoros volt a mezőny. Féltávnál Gazsó állt közülük a legjobban, és a magyar kajakos bírta is a végét. Ráadásul sokkal jobban, mint Putto: 100 méterrel a vége előtt megelőzte a lengyel riválist, és végül szoros küzdelemben, de az 1:49,76 perces időeredménnyel záró

Gazsó Alida Dóra futamgyőztesként bejutott az A-döntőbe!

A pályafutása utolsó olimpiai versenynapját teljesítő Csipes Tamara a negyedik, szintén nyolcfős elődöntő négyes pályáját kapta, és a maga futamában esélyeshez méltó módon a start után az élre állt. Féltávnál már bő egy hajóhossz, 1,67 másodperc volt az előnye bárki mással szemben, és ezt a tempót a végén is bírta a magyar kajakos.

Csipes Tamara összesítésben a második legjobb idővel szintén ott van az A-döntőben!

Csipes Tamara, kajak-kenu, olimpia, középfutam
Csipes Tamara bő másfél másodperces előnnyel nyerte meg a középfutamát, összetettben csak a hétszeres olimpiai bajnok Lisa Carrington volt gyorsabb nála

Férfi K-1 1000 m

Két középfutamot rendeztek férfi kajak egyesben, mindkettőből a legjobb négy mehetett az A-döntőbe. A címvédő Kopasz Bálinté az első elődöntő 4-es pályája volt, a kettesben 15. helyen záró magyar kajakos pedig a futam elejétől kezdve továbbjutó pozícióban haladt. Már 250 méternél bő egy másodperc volt az előnye az ötödik helyezett előtt, a folytatásban pedig még jobban ellépett a mezőnytől a portugál Fernando Pimentával együtt. Fej fej mellett haladt a két klasszis, akik úgy tűnt, presztizskérdést csinálnak a középfutamból. Végül a 3:28,76-os idejével

Kopasz Bálint is futamgyőztesként lesz ott az olimpiai A-döntőben.

Kopasz Bálint
Kopasz Bálint megvédheti a címét

Varga Ádám a második elődöntő 5-ös pályáját kapta. A 24 éves magyar kajakos a táv első negyedében az ötödik helyen haladt, de a folytatásban fokozatosan lépett előre, lehagyva a riválisait. Féltávnál Varga már a harmadik pozícióban állt, de a mezőny nagyon együtt volt. A első négy helyezett aztán a hajrában el tudott lépni, és ők négyen érezték, hogy már talán nem kell megszakadni az iramban.

Varga Ádám végül így is megnyerte a középfutamát, a 3:27,92-es idejével a leggyorsabb idővel A-döntős!

Varga Ádám, VargaÁdám, kajak-kenu, kajakkenu
Varga Ádám kiharcolta a lehetőséget arra, hogy ismét olimpiai dobogóra állhasson

Női C-1 200 m

Kiss Ágnesé az első elődöntő 1-es pályája volt, a legjobb négyben kellett végezni futamon belül az olimpia egyetlen sprinttávjának A-döntőjébe kerüléshez. Ez végül a magyar kenusnak nem sikerült, a táv nagy részében a mezőny második felében haladva futamnyolcadikként zárt, így a B-döntőben folytathatja.

Kiss Ágnes, kenu
Kiss Ágnes a B-döntőben folytatja

Takács Kincső a második középfutam 8-as pályáján haladt, és neki sem sikerült jól a rajt, ám szenzációsan hajrázott, így célfotó döntött arról, hogy negyedik vagy ötödik helyen végez. Végül 9 századdal

Takács zárt előrébb, így ő is ott lesz az olimpiai A-döntőben női C-1 200 méteren!

Takács Kincső, kenu
Takács Kincső olimpiai A-döntős!

A gyorsasági kajak-kenu versenyek szombati programja a 2024-es, párizsi olimpiai játékokon

középfutamok:

• 10:30 női K-1 500 m (Csipes Tamara; Gazsó Alida Dóra) - mindketten A-döntőbe jutottak
  • 11:10 férfi K-1 1000 m (Kopasz Bálint; Varga Ádám) - mindketten A-döntőbe jutottak
  • 11:40 női C-1 200 m (Kiss Ágnes; Takács Kincső) - Takács A-döntőbe jutott, Kiss B-döntőbe került