Bozóky a keddi rendkívüli elnökségi ülés után beszámolt arról, hogy Kisteleki felrúgta a székét, majd lecsalózta az elnökséget, s távozott a tanácskozásról. A szerdai rendkívüli közgyűlés után Kisteleki erről úgy vélekedett, őszinte reakció volt tőle, s nem tudja megítélni, hogy ezen múlt-e Bozóky Imre elnök, Puhl Sándor alelnök és Kutasi Róbert elnökségi tag általa kezdeményezett visszahívásának sikertelensége.
"Meglep a hír. A szerdai rendkívüli közgyűlésen napirend előtti felszólalásomban mindenkit megkövettem, s olyan hangnemet kértem mindenkitől, amely méltó a labdarúgáshoz. Úgy láttam, Bozóky elnök úr is a teremben van" - mondta Kisteleki.
Lothar Matthäus két év alatt összesen 250 millió forintot kapott a Magyar Labdarúgó Szövetségen keresztül, míg a válogatott menedzserének, Pellady Péternek a cége 74 millióval gazdagodott. Többek között ez derült ki abból a független könyvvizsgálói jelentésből, amelyet több sajtóorgánum is nyilvánosságra hozott. Kisteleki István ligaelnök kedden az MLSZ elnökségének rendkívüli üléséről távozva arról számolt be, hogy a felügyelő bizottság által készíttetett könyvvizsgálói jelentés 200 millió forintos adóhiányt és 500 milliós jogtalan elszámolást állapított meg.
A nyilvánosságra került adatok szerint a válogatott szövetségi kapitánya nettó 200 ezer eurót (50 millió forint) keresett legálisan, 200 millió forintot pedig különböző szerződéseken keresztül utalt ki neki az MLSZ. Pellady Péternek, a válogatott marketingmenedzserének cége, a Derball Kft. harmincszázalékos jutalékot kapott, tavaly 109 080, idén 186 000 eurót (összesen 295 080 eurót, vagyis mintegy 74 millió forintot) vehetett fel. A könyvvizsgálói jelentés úgy fogalmaz, hogy a dokumentumok az MLSZ számára hátrányos előírásokat tartalmaznak.
Berzi Sándor, az MLSZ főtitkára elmondta, hogy az elnökség még nem döntött arról, felbontja-e a szerződést a Derball Kft.-vel, bár a téma kedden szóba került. A főtitkár az adatokkal kapcsolatosan leszögezte: mivel bizalmas anyagról van szó, aki nyilvánosságra hozta, szabálysértést követett el.
Lothar Matthäus |
Az alapszabály szerint a szövetségnek 30 napon belül kell reagálnia a jelentésre. A könyvvizsgálói cég szerint a "megkötött szerződéseknek alaki és tartalmi hiányosságaik vannak, és rámutatnak a jogi kontroll teljes hiányára".
A jelentés szerint a Matthäus lakásával kapcsolatos minden költséget a Derball Kft. visel, de állítólag a szövetség rendezte be a német szakember bérleményét tízmillió forintért. Az MLSZ két céggel, a Kentaro AG-val és a Derball Kft.-vel kötött szerződést a televíziós jogok, valamint egyéb marketingjogok értékesítésére. A svájci bejegyzésű Kentaro a hozzá befolyt szponzori pénzek egy részét az MLSZ helyett Matthäusnak utalta. A szerződés a kereskedelmi jogok értékesítésére kizárólagosságot biztosított úgy, hogy kikötötte: "az MLSZ nem jogosult önállóan szerződni".
A Magyar Labdarúgó Szövetség szerint "felbecsülhetetlen erkölcsi és anyagi károkat okoz a sportág számára" a könyvvizsgálói jelentés egyoldalú tálalása. Az MLSZ a nyilvánosságra hozott anyaggal kapcsolatban leszögezi, hogy a "megállapodásnak megfelelő, szabályos kifizetéseket eszközölt, adó és minden egyéb közteher fizetési kötelezettségének eleget tett."
Kisteleki István |
"Minden olyan tett, amely a fenti határidőig a belső vizsgálat egyoldalú tálalásával jár, a tagság és a közvélemény megtévesztésére irányul, és felbecsülhetetlen erkölcsi és anyagi károkat okoz a sportág számára" - áll az MLSZ közleményében. "Az MLSZ kötelessége, hogy saját szabályzatai és a jogszabályok segítségével minden eszközzel fellépjen a vitás kérdések rendezését torz megközelítésben tálaló személyek ellen. Egyszersmind megengedhetetlen, hogy egy szűk csoport hatalmi vágyainak szolgálatában rendcsinálási ideológiaként tűnjön fel a futball morális, financiális ellehetetlenítése és az ország jövőjét befolyásoló labdarúgó-világesemények kikezdése."