Élő:
Vágólapra másolva!
A Bayer Leverkusen ebben a szezonban még az utóbbi időszak alacsonyabb elvárásaihoz képest is gyengén szerepel, elvégre a gyógyszergyáriak 12 forduló után csak 11. a tabellán, és már a DFB-kupából is kiestek. Ennek ellenére a vezetőség elégedett a szakmai stáb munkájával, hiszen a hírek szerint az egyesület januárban szerződést hosszabbítana a trénerrel, Michael Skibbével, illetve a sportigazgatóval, Rudi Völlerrel is.

A leverkuseni egyesületnél már csak szép emléknek számít a 2002-es Bajnokok Ligája-döntő, és az időszak, amikor a klub a bajnoki címért küzdött a Bundesligában. Az előző szezonban sokáig úgy tűnt, hogy a gárda maximum a középmezőnyben végezhet a német élvonalban: miután a pontvadászat elején menesztették a trénert, Klaus Augenthalert, a helyére kinevezett Michael Skibbe vezérletével nyolc fordulóval a zárás előtt a csapat a kilencedik helyen állt.

A bajnoki hajrá azonban remekül sikerült a klubnak, utolsó nyolc mérkőzéséből egyet sem veszített el, és így végül az ötödik helyen zárt, amivel kvalifikálta az UEFA-kupára - vagyis teljesítette az előzetesen kitűzött célt, a nemzetközi porondra való kijutást. Ennek azonban ára is volt, mégpedig az, hogy a csapat legjobbját, a bolgár támadót, Dimitar Berbatovot külföldre csábították - a leverkuseniek legalább jó üzletet csináltak a transzferből, hiszen a Tottenham Hotspur 15,6 millió eurót fizetett ki a csatárért.

A helyére a klub az 1. FC Nürnberg utánpótlás-válogatott focistáját, Stefan Kiesslinget vette meg, harmadannyi összegért. A további távozók között volt a veterán középhátvéd, Jens Nowotny, illetve a jobbhátvéd Clemens Fritz, a védelembe tehát mindenképpen szükség volt egy új emberre. Az egyesület vezetősége elsősorban a világbajnokságon kerestek maguknak bekket, és a megoldás végül a francia RC Strasbourg tunéziai focistája, Karim Hagui lett.

A harmadik új szerzemény pedig némi meglepetésre a Hamburger SV veterán bosnyák focistája, Szergej Barbarez lett, akivel olyan szerződést kötöttek, ami alapján a labdarúgó teljesítménye dönti majd el, hogy az idény végén igényt tartanak-e majd rá újabb egy évre. A bajnoki rajton az újonc Alemannia Aachen ellen aratott 3-0-s győzelem azt ígérte, hogy a Bayer továbbra is ott lehet a Bundesliga élmezőnyében (a célkitűzés egyébként megint a nemzetközi kupaszereplés kiharcolása volt), de a folytatás korántsem alakult ilyen jól.

Ezen meccset követően ugyanis négy találkozón keresztül képtelen volt győzni a gárda, és bár az UEFA-kupában a svájci FC Sion kínkeserves kiverésével bejutott a csoportkörbe, a DFB-kupából a másodosztályú MSV Duisburg búcsúztatta a gyógyszergyáriakat. A Bayer azóta is rendkívül hullámzóan teljesít: otthon kikapott például az addig nyeretlen Hamburger SV-tól, hogy aztán idegenben legyőzze a Borussia Mönchengladbachot - amely addig mindegyik hazai találkozóját megnyerte.

A Bayern München ellen egy meccsen belül is megvolt ez a "hullámvasút": a szünetben még a bajorok vezettek a BayArenában, majd a Leverkusen fordítani tudott, hogy a hajrában mégis csak elbukja a találkozót. Michael Skibbe mester dolgát persze nem könnyíti, hogy jó néhány játékosa sérülés miatt hiányzik, mások pedig képtelenek folyamatosan jó teljesítményt nyújtani.

A legnagyobb csalódás egyértelműen Kiessling, akinek beilleszkedését egy sérülés is hátráltatta, de felépülése óta is képtelen beverekedni magát a kezdők közé, és első leverkuseni gólját csak a legutóbbi fordulóban szerezte. A szakvezető ráadásul még a profi futballban megszokottnál gyakrabban "rotál", és egy-egy játékost már több pozícióban is kipróbált az idány során, részben kényszerű okokból.

A keret abszolút "fregoli-embere" a rutinos Bernd Schneider, aki ebben az idényben volt már jobbhátvéd, védekező középpályás és jobb oldali támadó középpályás is - azonban jellemző, hogy a Kicker osztályzatai alapján így is ő nyújtotta a legjobb teljesítményt a leverkuseniek közül. A svájci Pirmin Schwegler volt már jobbhátvéd és védekező középpályás is, az alaphelyzetben középpályás Marko Babic pedig az utóbbi hetekben rendre balhátvédet játszik - mivel a korábban ezen a poszton szerepeltetett Gonzalo Castro (eredetileg maga is középpályás) kidőlt a sorból.

A taktika is változott az idény közben, hiszen a szezon elején a Leverkusen a 4-4-2 azon variációját gyakorolta, amelyben az egyik csatár (rendre Barbarez) kissé hátrébb helyezkedik el; a Hamburger SV ellen Skibbe kipróbálta a 3-5-2-es formációt is, kevés sikerrel; a legutóbbi három bajnokin pedig a manapság rendkívül divatos 4-5-1-es felállás jellemző a Bayerre, két védekező középpályással, két szélsővel és egy irányítóval.

Ezzel együtt a klub vezetősége úgy érzi, hogy Skibbe, illetve a szakmai stáb a megfelelő a Bayer vezetéséhez - a jelenlegi eredményekkel ugyan nincsenek megelégedve, de bíznak a mesterben. Legalábbis erre utal az, hogy az egyesület ügyvezető igazgatója, Wolfgang Holzhäuser egy nyilatkozatában kijelentette: januárban a tréner, illetve a sportigazgató, Rudi Völler, és a menedzser, Michael Reschke is új szerződést írhat alá. Igaz, a gyógyszergyáriak korábban is mindig híresek voltak arról, hogy hosszú távra terveznek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!