- Milyen érzésekkel jöttél el Leicesterből - megtiszteltetés volt Roy Keane sunderlandi visszahívása, netán dühös voltál, hogy második számú kapusként kíván alkalmazni?
- Nagyon jól éreztem magam Leicesterben, amikor ott voltam, a csapat gyengébb szereplése ellenére is mi kaptuk a legkevesebb gólt a ligában, a drukkerek is befogadtak, pár meccs után közönségkedvenc lettem, a kölcsönidőszakom legvégén a szurkolók kórusban marasztaltak a nevemet skandálva. Nagyon jólesett, hogy a Leicester le szeretett volna végleg igazolni, de a két klub nem tudott megegyezni, ezzel ez a lehetőség sajnos el is szállt. Való igaz, a Sunderland a Premiershipben szerepel, mégsem örültem igazán Roy Keane menedzser visszahívásának. Megtiszteletés, hogy ilyen sokra taksál, hiszen 3 millió fontos vételárat szabott ki értem, ám ennyi pénzért nem vesznek meg, ez nagyon magas összeg egy kapusért.
- Craig Gordonért, aki szintén kapus, 9 milliót fizetett - épp a Sunderland...
- Ez valóban így van, ám erről inkább nem mondanék semmit.
- Ennyire jó?
- Úgy gondolom, hogy klasszis kapus lesz. Már most is az, de még jobb lesz, ahogy egyre több rutint szerez.
- Te eljöttél, két magyar viszont érkezett a Cityhez. Találkoztál még velük az eljöveteled előtt, netán a kezed is benne volt, hogy Ian Holloway a Leicesterhez vitte Laczkó Zsoltot és Bori Gábort?
- Mielőtt a két játékos eljött Angliába, kikérték a véleményemet, én pedig ismertem is őket, Bori Gabival például sokat játszottam együtt az MTK-ban. Igyekeztem segíteni, de erre nem volt szükség, ők maguktól meggyőzték a vezetőséget. Ott voltam a próbajátékukon, nagyon jól teljesítettek, s úgy vélem, mindkettőjükkel erősödni fog a City, pláne, hogy két szélső játékosról van szó, ez igazi hiányposzt Angliában. Jók lesznek, mert jó játékosok.
- Mostanság elég sokan szerződtek Magyarországról az angol másodosztályba, sőt van olyan klub, amelyben többen is futballoztak vagy futballoznak egy időben. Ez csak a véletlen műve?
- Ian Holloway a Plymouth Argyle csapatánál három magyar játékossal dolgozott együtt, s a Buzsáky Ákos, Halmosi Péter, Tímár Krisztián trió beváltotta a hozzájuk fűzött reményeket. Engem nem ő vitt Leicesterbe, de remélem, én is öregbítettem a magyarok jó hírét. Holloway úgy vélekedik, hogy a magyarok jó egyéni képességekkel bírnak, és Magyarországról még olcsón leigazolhatók. Igaz, Anglián belüli klubváltáskor már megkérik a magyarok árát, lásd Buzsáky Ákos esetét.
- Jobb most a helyzeted a Sunderlandnél, mint korábban volt a Tottenhamnél? Egyik csapatban sem voltál kezdő kapus.
- Jobb, hiszen a Spursben még kiscsikó voltam, U21-es válogatott kapus, és úgy is kezeltek Londonban, mint a jövő emberét. Sunderlandben már egy nemzetközileg is jegyzett futballistaként tekintenek rám, akit bármikor nyugodtan bevethetnek.
Fülöp angolul adott interjút a SkySportsnak:
- Egy Premiership-csapatnál második számú kapus vagy, egy lépésre a nagy álomtól, az első osztályú szerepléstől - ha jól tudom, mégis elvágyódsz. Miért?
- Való igaz, nem rossz a helyzetem, elég, ha megnézzük a többi második számú kapus kilétét - Kuszczak, Cudicini is klasszis létére a kispadon ül, a Premiership ezért a világ legerősebb bajnoksága. Egy angol első ligás csapat nem engedheti meg magának, hogy csak egy jó kapusa legyen, ám engem ez nem vigasztal, mert védeni akarok - csakis ez szolgálja a fejlődésem. Három évvel ezelőtt még motivált voltam kispados kapusként is a Spursben, ám mára eljött az az idő, hogy minden héten meg akarom mutatni magam. A Leicesterben volt egy jó fél szezonom, s mára a Championship három legjobb kapusa között jegyeznek. Miért ülnék hát a kispadon?
- Ha kölcsönad a Sunderland, meglehet, ismét távol kerülsz a Premiershipről...
- Januárban nem vagyok kölcsönözhető, Roy Keane azt mondta, csak végleg ad el, ám a Sunderland túl nagy árat kér. A kapusok amúgy is ritkán mozognak, a január csak a "tűzoltás" időszaka, így szinte biztos vagyok benne, hogy a téli átigazolási szezonban még nem távozok végleg a Sunderlandtől. Februárban viszont beszélni fogok Keane-nel, hogy adjon kölcsön a klub, s lesz néhány érvem, amivel talán meglágyíthatom a szívét.
- Például?
- Például azzal, hogy a jövőben is magyar válogatott akarok lenni, és erre kevés esélyem van kispados kapusként. S az előző kérdésre válaszolna, ha kölcsönadnak, ám hirtelen mégis védenem kell Sunderlandben, akkor visszahívhatnak, mert van egy úgynevezett 24 órás visszahívási opció. Volt tapogatózás első osztályú csapat részéről, a komolyabb érdeklődőim pedig harcban vannak a PL-tagságért a második vonalban, szóval megeshet, mégsem kell már olyan sokat várnom az első angol élvonalbeli bajnokimra.
- Szerinted melyik csapat juthat fel?
- A WBA biztosan, de a Watford is ott lesz a végelszámolásánál, és esélyes a Stoke City és a Charlton is.
Nem ijedt meg a világbajnok olasz játékosoktól sem
- S ha mégsem jön össze a februári kölcsöntranszfer?
- Akkor megpróbálom a legjobbat kihozni magamból, ha megfelelő klub jelentkezik értem, akkor aláírok, ha maradnom kell, akkor Craig Gordont fogom "hátulról nyomni". Tudatom vele, hogy ott vagyok, s bármikor a helyére léphetek - persze segítem mindenben, de az edzésen ellenfelek vagyunk, a pályán kívül viszont barátok. A szerződésem még két és fél évig köt a Sunderlandhez, ám úgy gondolom, legkésőbb nyáron elhagyom a klubot.
- Pár helyen megfordultál már Angliában futballistaként, van már kedvenc városod?
- Oda húz a szívem, ahol játszhatok. Például Barcelona is szép a város, de azért megkönnyíti az ember életét, ha rendszeresen játszik - pont az imént beszéltünk erről Priskin Tomival (aki ugye a Watfordban szerepel kevesebbet, mint szeretne - a szerk.).
- Roy Keane-nek korábban eléggé beolvastál, hogy nem tartotta be a szavát, miszerint első számú kapusként számol veled. Az angol sajtóban is megjelent szavaidnak van hatásuk a jelenedre, a jövődre?
- Amikor visszajöttem a Leicestertől, behívott az irodájába s elmondta: örül, hogy visszajöttem, mert feldobtam a hangulatot, szeretnek a játékosok, és igazi versenyhelyzetet tudok teremteni a kapusok között. Azt is bevallotta, hogy a szíve szerint nem adna el. Korrekt a viszonyunk.
"Beolvasás" Roy Keane-nek 2007 nyarán:
- Várhidi Péter munkájáról mi a véleményed?
- Elég jó évet zártunk tavaly, volt egy pár figyelemre méltó eredményünk, s kialakult egy csapat, amelynek magja az elkövetkezendő öt év válogatottjában helye lehet, akárki is lesz a kapitány. Hál'istennek a tehetségek sorra külföldre igazolnak, remélem, komoly versenyhelyzet lesz minden poszton, mivel mindenki be akar majd kerülni. Ott vannak egyébként követendő példának a horvátok - a bajnokságuk nem sokkal erősebb a magyarnál, ám van 40-50 játékosuk az erős külföldi bajnokságokban, s mivel sok a jelölt a válogatott tagságra, mindannyian egyre jobb eredményre sarkallják egymást.
- A válogatottban utóbb volt pár pechesebb meccsed, ez miképp hatott az önbizalmadra?
- Az önbizalmamra sehogyan nem hatott, számomra a mindennapi munka adja meg az önbizalmat. A Moldova elleni meccs peches volt, nem jött ki a lépés több játékosnak, s nekem sem ment annyira. Ilyen bárkivel előfordulhat. Összeségében pozitívnak értékelem a válogatottbeli teljesítményemet, hiszen a mérlegem is pozitív.
- Elődöddel, Király Gáborral gyakran beszéltek a bajnokságról, a válogatottról? Érdekli, hogy kikerült a látókörből?
- Jó viszonyban vagyunk, hetente többször is beszélünk, elemezzük egymás mérkőzéseit. Kíváncsi a meglátásaimra, ami számomra megtiszteltés. Bevallom, a válogatottról nem szoktunk beszélni, bár azt természetesen érzem rajta, hogy szeretne még csapattag lenni, s mindent megtesz ezért. Jó kapusnak tartom, a Championship egyik legjobbika, rengeteg rutint szerzett, és jól érzi magát a Burnleyben, céljuk a feljutás.
Király és Fülöp baráti viszonyban vannak Angliában
- A kapitánykérdéssel mennyire foglalkozol? Szeretnéd, ha váltás lenne a kispadon?
- Sajnálnám, ha így történne, mert kezdett kialakulni egy ütőképes csapat, és ebben Várhidi Péternek óriási érdeme van, maga mellé állította a közönséget, de úgy gondolom, hogy bárki is veszi át ezt a csapatot, sokkal könnyebb dolga lesz, mint Péternek volt egy évvel ezelőtt. Úgy vélem, a kapitány jó munkát végzett, és bárhogyan is alakul a közeljövő, ő biztosan nem fog munka nélkül maradni.