Túlzás lenne azt állítani, hogy az elmúlt egy év döntően a kapusokról szólt, de a megszokottnál jóval többször kerültek a nemzetközi labdarúgás fókuszába, és a 2015-ös nyári átigazolási szezonban is ők a nagy sztorik főszereplői: Cech, De Gea, Casillas, Reina, Szczesny, és ki tudja, hol van még a vége.
A kapusok 1912-ben kaptak a csapattársaiktól eltérő mezt, ezzel eltérő bánásmódot is, és úgy tűnik, 103 évet kellett várni rá, hogy nemcsak védéseikkel, de a csapat egész stílusára kiható szerepkörükkel reintegrálódjanak a futballba – mint például a Bayern Münchenben sokszor söprögetőként biztosító Manuel Neuer.
Bizonyos értelemben már a brazíliai világbajnoksággal megkezdődött a kapusok felemelkedése, hiszen a világ közvéleményének jelentős része – köztük Michel Platini – Manuel Neuert követelte a torna legjobb játékosának. A díjat végül nem kapta meg a német válogatott kapusa, de Lionel Messi és Cristiano Ronaldo mellett bekerült az Aranylabda-jelöltek végső hármasába, ami felért egy győzelemmel, ilyesmire ugyanis korábban mindössze öt alkalommal volt példa. Az is feltűnő volt, hogy a vb után a nagy klubok sorra vették a kapusokat: Keylor Navast a Real Madrid, Claudio Bravót a Barcelona, David Ospinát az Arsenal.
Aranylabda: kapusok a dobogón
1963: Lev Jasin, 1. hely (Dinamo Moszkva)A következő nagyobb felhördülést a 2014-2015-ös spanyol bajnokság 36. fordulója hozta el, amikor a Real Madrid hiába egyenlített 0-2-ről a vendég Valencia ellen, a győztes gólt már nem tudta megszerezni, így négypontos hátrányba került a Barcelonával szemben, és elvesztette a bajnokságot. A meccs hőse a Valencia kapusa, Diego Alves lett, aki hárította Cristiano Ronaldo büntetőjét is – ez volt a 16. kivédett tizenegyese a spanyol bajnokságban.
Érdekes, hogy a La Liga mellett a Bajnokok Ligáját is megnyerő Barcelona tulajdonképpen két kapussal pótolta a sérülése után távozó Victor Valdést: a bajnokságban Claudio Bravo védte a csapat kapuját, míg a Bajnokok Ligájában és a spanyol kupában a lábbal rengeteget javuló Marc-André Ter Stegen.
Az átigazolási piac első igazi bombája az volt, hogy az Arsenal szerződtette a 2005-ben a világ legjobb kapusának megválasztott Petr Cech-t. A Chelsea ikonja azért távozott, mert fiatal belga riválisa, Thibaut Courtois kapta meg a bizalmat José Mourinhótól.
A helyzet hasonló volt az angol futball egyik legemlékezetesebb kapusváltásához: 1966-ban a Leicester City eladta világbajnok legendáját, a később az évszázad védését bemutató Gordon Bankst, csak hogy szerződtesse a mindössze 18 éves, alig ismert Peter Shiltont, aki később 125-szörös angol válogatott lett.
Átigazolásával Cech egyébként a világ 6. legdrágább kapusa lett, és új rekordot állított fel: 30 évnél idősebb játékosért még sosem fizettek ennyi pénzt (11 millió fontot) Angliában.
A világ legdrágább kapusai
6. Petr Cech (16 millió euró, 2015, Chelsea-Arsenal)Iker Casillasért ugyan egy vasat sem fizetett a Porto, mégis ez a transzfer lett a nyár eddigi legnagyobb igazolása. Mellette klubot váltott válogatottbeli csapattársa, Pepe Reina is, aki Münchenből tért vissza a Napolihoz, és hogy teljes legyen a kép, a Bayern első nyári igazolása szintén egy kapus, a Stuttgarttól érkező Sven Ulreich lett.
2015-ös távozásáig Casillas összesen 25 évet töltött a Realnál, de az elmúlt néhány évben gyakran kritizálták a szurkolók, a legutóbbi, trófea nélküli idényben pedig többször ki is fütyülték. Ennek ellenére az egész világot sokkolta, hogy elhagyja Madridot. Helyére az egykor ott nevelkedett Kiko Casillát szerződtették a madridiak az Espanyoltól.
Váltottak a legjobb fiatal magyar kapusok is.
Megyeri Balázs az Olimpiakosztól a spanyol első osztályú Getaféhez szerződött három évre. A spanyol klub első számú kapusa a 28 éves Guaita, aki tavaly szerződött a csapathoz, előtte pedig négy éven keresztül a Valencia kapusa volt, de Megyeri menedzsere, Hrutka János szerint ötven-ötven százalék esélye van mindkettőjüknek az új évad előtt.
"Balázs régi álma volt, hogy Spanyolországba szerződjön, az Olimpiakosznál ezért is tanulta tudatosan a nyelvet edzőjétől, Mícheltől és riválisától, Robertótól, és a többi spanyol csapattársától. Nyelvi problémái tehát biztosan nem lesznek, már a bemutatásakor is spanyolul válaszolt az újságíróknak. A tavalyi szezonban Guaita is többször volt sérült, nincs bebetonozva a helye, úgy látjuk, egészséges a versenyhelyzet kettőjük között, Balázs pedig készen áll a harcra. Örülünk, hogy topbajnokságba tudott szerződni, amihez az is hozzájárult, hogy korábbi edzője, Míchel rendkívül jó ajánlást adott róla a spanyol kluboknak" – mondta az Origónak a váltásról Hrutka.
Igazi sztárklubban, a Liverpoolnál folytatja Bogdán Ádám.
A 27 éves magyar kapus szerződése július 1-jével lejárt a Boltonnál, így ingyen kerül az ötszörös BEK/BL-győztes klubhoz.
Hatalmas megtiszteltetés számomra, hogy a világ egyik legnagyobb és legismertebb csapatához csatlakozhatok!
A magyar válogatott első számú kapusa, Király Gábor nemet mondott Amerikára, és a Haladásban folytatja pályafutását.
Gulácsi Péter bajnok és kupagyőztes lett a Red Bull Salzburggal, mégis úgy döntött, a német másodosztályú RasenBallsport Leipzignél folytatja a pályafutását. A magyar kapus egyike annak a három játékosnak, aki az osztrák partnerklubtól, a Red Bull Salzburgtól Lipcsébe kerül – közölte Ralf Rangnick edző, aki egyben a klub sportigazgatója is. Gulácsi 2019-ig szóló szerződést írt alá.
A kapus azért is különleges a labdarúgás történelmében, mert talán ez az egyetlen poszt, amely már a kezdet kezdetén megjelent a játékban, és alapjában véve a modern labdarúgásra sem változott – csak a poszttal szembeni követelmények változtak.
A játék az 1970-es évek közepén, a totális futballon keresztül kérdőjelezte meg a posztokat. "A jelen a sokoldalú játékosoké, akik tetszés szerint cserélgethetik helyüket a pályán, hiszen sokoldalúságukkal több játékszituációban is megállják a helyüket. A kapusok esetében sem kell sokáig várni az ugrásra" – jövendölte akkor Rinus Michels, a totális futball atyja.
Nem kellett sokat várni, hogy a jóslat beteljesedjen. Az 1974-es világbajnokságon már Jan Jongbloed védte a hollandok kapuját, elsősorban azért, mert lábbal sokkal képzettebb volt, mint vetélytársa, az átlövések védésében kiemelkedő Jan van Beveren. Azért, mert Rinus Michels számára fontosabb volt a veszély megelőzése, mint a veszély semlegesítése.
Az 1990-es világbajnokság a csapatok végtelenül defenzív játékáról és a rengeteg időhúzásról maradt emlékezetes. Áttételesen ez vezetett oda, hogy 1992-ben eltörölték a hazaadást, ami újabb evolúciós lépcsőfokot jelentett a kapusposzt történelmében. A sorból kiemelkedtek azok a játékosok, akik a labdatartásra építő csapatok kapuját védték, hiszen náluk a kapusok szerepe nélkülözhetetlenné vált: a védők bevonták őket az összjátékba, így a meccsek alatt megsokszorozódott az addigi érintésszámuk. A kapusok lába közel olyan fontossá vált, mint a kezük.
Ezen a folyamaton keresztül integrálódtak a játékba, és váltak sokkal inkább a csapatok szerves részévé, mint elődeik.
2015-ben a jelenség leginkább a Manchester Unitednél látszik. Louis van Gaal, a holland iskola apostola nem véletlenül szerződtette végül a Barcelonában parkolópályára állított Victor Valdést – igaz, később szintén ő volt az, aki kirakta a csapatból. A lényeg látszik: a United a csapat stílusát kiegészítő kapusokkal dolgozik, Van Gaal pedig foggal-körömmel ragaszkodott David de Geához, akit a csapat egyik legnagyobb értékének tekint. Amikor azonban még lebegtették a távozás lehetőségét, Van Gaal olyan utódban gondolkodott, aki nemcsak a tizenhatoson belül magabiztos, hanem képes kifutni, passzolni, hosszan indítani, és labdakezelésben is jó. Így került a képbe a sokoldalú Hugo Lloris és Jasper Cillessen is, egyelőre azonban csak Sergio Romero érkezett a klubhoz - valószínűleg tartaléknak. Ha De Gea távozik, a MU várhatóan nagyon megkéri az árát.