A hétszeres bajnok Bologna nagyon régen, az 1963–1964-es szezonban volt legutóbb Olaszország legjobb focicsapata. Az elmúlt években pedig többször is megjárta a másodosztályt, ennek ellenére egy szilárd tíz-húszezres mag szinte mindig kint van a hazai mérkőzésein.
A drukkerek már órákkal a meccs kezdete előtt gyülekeztek a stadion környékén, ami azért nem meglepő, mert a klub 18 órától kezdve szórakoztató programokkal várta az érdeklődőket, de az ínycsiklandó illatot árasztó utcai étkezdék is mágnesként vonzzák a futball helyi híveit.
A 1927-ben épített, az egyik hosszanti oldalon magasodó tornya miatt különleges látványt nyújtó Stadio Renato Dall'Ara környékén nyüzsgő szurkolókat arról faggattuk, miként vélekednek a klub 2016 nyarán igazolt magyar középpályásáról, Nagy Ádámról.
Öröm volt látni, hogy akárhányszor kiejtettük a magyar válogatott középpályásának nevét, a szemek felcsillantak, és a pozitív jelzők záporoztak. A helyzet nagyjából ugyanaz, mint Magyarországon: Nagy nemcsak a játékával lopja be magát a szurkolók szívébe, hanem a pályán kívüli viselkedésével, hozzáállásával is. Olaszországban is megtestesíti a Magyarországon már megismert, minden szempontból szimpatikus futballistát.
„Intelligens és visszahúzódó srác, a pályán pedig elegáns, de mindent belead. Hamar megkedveltük. Bologna a legősibb egyetem városa, nem véletlen, hogy a klub céltudatosan keresi az olyan értelmes és gondolkodó játékosokat, mint ő” – mondta egy szurkoló.
Egész Bologna megszerette őt”
– mondta egy másik. – De néhány kiló izmot muszáj lesz magára szednie, mert fizikailag egyelőre túl erős neki a Serie A.”
Ezzel nem mindenki értett egyet. Egy Nadzsi (így ejti a magyar fiú nevét az olaszok többsége) Ádámmal egykorú drukker szerint a középpályás stílusa is megváltozna, ha sokat izmosodna. „Pirlo sem volt izmos, mégis hatalmas klasszissá vált” – indokolta véleményét.
A klub egyébként a stadionon belül is odafigyel a szurkolókra, erre csak két példát említenénk. A január legjobb játékosának választott Blerim Dzemailinak egy sorsoláson kiválasztott drukker adhatta át a hónap MVP-jének járó díjat, míg percekkel a kezdő sípszó előtt a stadion tövében található szurkolói boltban bárki közös fotót készíthetett és cseveghetett a Bologna két játékosával, a keretből sérülés miatt hiányzó Filip Helanderrel és az eltiltott Emil Krafthtal.
Természetesen őket is megkérdeztük Nagy Ádámról.
„Remek csapattárs, gyorsan beilleszkedett, mindig jókedvű, és sokat viccelődik az öltözőben. Az olasztudását még javítani kell, de idővel azzal sem lesz probléma” – mondta a hétszeres svéd válogatott Krafth, aki a Manchester Unitedben futballozó Ander Herrerához hasonlította Nagy Ádám játékát.
„Tetszik, hogy olyan könnyed a stílusa, már messziről felismered, ha látod mozogni, vagy nála van a labda.
A 78. percben is ugyanolyan erőbedobással fut, mint a harmadikban”
– tette hozzá a szintén svéd Helander.
Ha már a shopban jártunk, azt is megtudtuk, mennyiért adnak egy aláírt Nagy Ádám-mezt. A válasz: 99 euró, tehát nagyjából 30 ezer forint az ára.
Amennyire felhúzott minket a Nagy Ádámot körülvevő hangulat, annyira letaglózó volt a Bologna Napoli elleni kilencven perce:
topbajnokságban ilyen mértékű összeomlást nagyon ritkán látni.
Minden jó volt, amíg útjára nem indult a labda: a keménymag hangos éljenzéssel köszöntötte a kezdőcsapatba nevezett magyar játékost.
A Bologna elkövette azt a hibát, hogy gyámoltalanul kezdte a meccset, büntetésül az első félidőben minden rossz megtörtént a hazai csapattal, amit csak el lehet képzelni: a 7. percben már kétgólos hátrányban voltak, a 26. percben Destro révén kihagytak egy tizenegyest, egy percen belül emberelőnybe kerültek, de hat perccel később már ők is tízen voltak, ráadásul háromgólos hátrányban.
A szünetben 4-1-re vezetett a lehengerlően gyors és pontos támadásokat vezető Napoli, néhány szurkoló már ekkor elindult hazafelé.
Némi extra tüzet adott a lelátói hangulatnak, hogy mindkét tábor kinézett magának egy-egy exjátékost. A Napoliban középpályáján 42-es mezben játszó Amadou Diawara minden labdaérintését süketítő füttyszó kísérte. A 19 éves futballista személye azért érdekes, mert pont az ő helyére igazolták Nagy Ádámot, a távozása pedig azért megbocsáthatatlan a Bologna szurkolóinak, mert a nyáron azzal erőszakolta ki klubváltását, hogy bojkottálta a csapat edzéseit. (Sokat elárul a szombat esti mérkőzésről, hogy a hazai tábor talán egyetlen vastapsát Diawara sárga lapja váltotta ki.)
A túloldalon Blerim Dzemaili (a Bologna Gera Zoltánja) húzott le néhány évet a Napoliban, egyszer-kétszer őt is megtalálta a két város közti 650 km-es különbség ellenére igencsak népes, úgy 5-8 ezres Napoli-tábor.
A második félidő végére a pazar gólokat szerző Napoli teljesen összeroppantotta a hitehagyott Bolognát, 1-7 lett a mészárlás vége, a vendégektől Marek Hamsík és Dries Mertens is mesterhármast szerzett.
A Napoli történelmi győzelmet aratott,
hiszen eddig a napig soha nem szerzett hat gólt idegenben a Serie A történetében. Most a hét is összejött, ráadásul a szlovák válogatott Hamsík megszerezte a 109. gólját a Napoliban, így már csak hat gólra van Diego Maradona klubrekordjától.
Annak ellenére, hogy 1-5 után szépen, lassan szivárogtak el a nézők a stadionból, a lefújást követően
a Bologna ultrái és játékosai is példát mutattak.
A szurkolók a példátlan megaláztatás ellenére (egyetlen csapat sem szerzett még 7 gólt a Dall'Arában) hangosan éltették csapatukat, Nagy Ádámék pedig tapssal és a mezükkel köszönték meg a feltétel nélküli támogatást.
Egy 7-1-re elveszített mérkőzésen nehéz bárki teljesítményét értékelni a vesztes csapatból, de Nagy Ádámról elmondhatjuk, hogy
hibái ellenére vastagon felfelé lógott ki a rettenetes napot kifogó Bolognából.
Összességében 91, az ellenfél térfelén 93%-os pontossággal passzolt, négy megnyert és nulla vesztett párharca volt, emellett szerzett 14 labdát, a hazai csapatból messze a legtöbbet. Azt se felejtsük el, hogy róla állították ki José Callejónt, aki a földön fekve rúgott a magyar játékos után.
Callejónt így kísérték az öltözőbe a Bologna-drukkerek:
Ezek után nem meglepő, hogy Nagy végigjátszotta a mérkőzést, többnyire a középpálya közepén, mélységi irányítóként próbálta mozgatni a csapatot, főként a biztonságra és a labdák minél gyorsabb leosztására törekedve.
Mint általában, most is elmondható volt, hogy rengeteget futott, és szinte állandóan mutatta magát, kérte a labdát, viszont a támadójátékot nem tudta segíteni, és teljesítményéből hiányzott a váratlan húzás, illetve a felvállalt egy egy elleni párharcok. Korábban maga a játékos is elismerte, ezen a téren fejlődnie kell.
Az olasz sajtó tízes skálán egyhangúan 5-ösre értékelte Nagy teljesítményét,
sokkal jobbat egyetlen csapattársa sem kapott. A La Gazzetta dello Sport azt írta, hogy Nagy képtelen volt felvenni a harcot a Napoli tornádóként süvítő középpályájával, illetve kiemelték, hogy a támadásokhoz nem tudott hozzátenni.
Este 11 órához közeledve a Bologna szurkolói rendkívül csalódottan indulhattak haza a Dall'Arából, ahova néhány nap múlva vissza is térhetnek, hiszen a Bologna szerda este az AC Milan ellen javíthat, szintén hazai pályán. Remélhetőleg Bologna kedvenc magyarjával, Nagy Ádámmal a kezdőcsapatban.