27 éve tartó sportújságírói pályafutásom alatt sok mindent láttam már, de olyat még nem, hogy egy magyar futballista neve legyen a jelszó egy dél-koreai repülőtéren. A Szöulból Joszuba tartó gép leszállása után nem sokkal egy napszemüveges taxisofőr lépett oda hozzám a légikikötő érkezési oldalán és csak annyit kérdezett: Feczesin?
Kiejtése tökéletes volt, mondtam neki, hogy engem nem így hívnak, de ez kevéssé érdekelte.
Mivel az Origo az első magyar sajtóorgánum, amely a helyszínen látogatta meg a Videotonból ide igazolt magyar játékost, a Csonnam Dragons menedzsere jobbnak látta, ha nem vesződik sem lapunk nevével, sem az enyémmel.
Így aztán a taxiban, a stadion melletti hotel recepcióján egy a jelszó: Feczesin. Ha pedig ez elhangzik, akkor a taxis negyven perc alatt Joszuból Kwangyangba repít, a hotelben a stadionra néző szobát kapok, a vacsoránál meg annyit présel ki magából a pincér, hogy Feczesin, miközben előszeretettel ajánlja az ország nemzeti ételét, a kimcsit.
Az 1994-ben alapított klub nem kezdte jól a koreai bajnokságot.
Az ötödik fordulóban, április 15-én a szintén kiesőjelölt Incsön otthonában nyertek 3-1-re, ez volt Feczesin csapatának az első győzelme.
A bajnokság nyitányán a Csondzsu otthonában kaptak ki 2-1-re, Feczesin Róbert ezen a meccsen rögtön góllal mutatkozott be. A következő körben a Sangju együttese 3-1-re verte a Sárkányokat, a magyar csatár ezen a meccsen is gólt lőtt. A harmadik fordulóban a Csedzsu, a negyedikben pedig a Pohang csapata is nyerni tudott a Csonnam ellen, így négy fordulót követően nulla ponttal álltak a táblázaton. Létkérdés volt számukra az első győzelem, most pedig abban reménykednek, hogy a szombaton magyar idő szerint 8 órakor kezdődő meccsen, a 7. helyezett Ulsan ellen meglesz az első hazai sikerük.
"Egy nappal a mérkőzés előtt az egész csapat a klubházban alszik" - nyilatkozta a magyar csatár az Origónak.
Ilyenkor már nem is engednek ki bennünket, az edzés után közös videózás és taktikai megbeszélés is szerepel a programban."
Ennek ellenére sikerült találkoznom Feczesinnel, mert a stadion tartóoszlopain az összes játékos fényképe ott virít. Az övé is.
Pénteken délután a stadion kapuja tárva-nyitva állt, a fényképezőgéppel a nyakamban simán besétáltam.
A biztonsági személyzet hajlongva köszöntött.
Mivel látták, hogy európai vagyok, plusz a 196 centis magasságom is tiszteletet parancsolt számukra, kedvesen mutatták, hogy menjek be nyugodtan fényképeket készíteni.
A pálya tökéletes állapotban van, az idő is kellemes, napközben itt már 20 fok fölé megy a hőmérő higanyszála. Az állandó pára könnyű tüllfátyolként borul a tájra, a várost dúsan zöldellő hegyek veszik körbe. Kék eget errefelé ritkán lát az ember, a piszkosszürke égbolt sokkal inkább jellemző.
A magyar viszonyokhoz szokott médiamunkásnak az is furcsa, hogy errefelé mennyire tisztelik az újságírókat.
A csapat menedzserével, hosszú hetek óta készítettük elő az utazásomat, ő többször hangsúlyozta, hogy számukra nagy megtiszteltetés, hogy Magyarországról eljött valaki, aki a csapatuk iránt érdeklődik.
Mondhatnánk erre, hogy micsoda púder, de a megjátszott udvariaskodás Dél-Koreában teljesen ismeretlen fogalom. Már a szöuli Gimpo repülőtéren a beszállítást végző fiatal nő is földig hajolt, mielőtt az utasok a gépbe tódultak volna. Ami viszont tényleg furcsa, hogy Dél-Koreában nagyon kevesen beszélnek angolul. Annak ellenére így van ez, hogy az ország a világ egyik vezető gazdasági hatalma.
Meglepetések azért más tekintetben is érik az embert. A stadion körbejárása után a pálya melletti parkolóban egy elegáns szófát fedeztem fel. Ezt.
Hosszas töprengés után sem jöttem rá, mi célból tették ide ezt a bútordarabot, de
Dél-Korea amúgy is a rejtélyek országa, szóval, sokat nem kell agyalni az ilyen kérdéseken sem.
Amúgy errefelé a bajnokság mellett most az is izgalmat okoz, hogy május közepén itt rendezik meg az U20-as labdarúgó-világbajnokságot, amelyen Kassai Viktor is vezet majd mérkőzéseket.
Ennyire azonban nem érdemes előretekinteni, mert Kwangyangban most mindenki az Ulsan elleni mérkőzésre vár. A szombati találkozóról helyszíni riportban számolunk be.