Az év végéig összesen 1,5 millió embert fosztanak meg jelenlegi lakhelyétől az olimpiai építkezésekkel összefüggő pekingi kilakoltatások és kisajátítások - olvasható a genfi székhelyű szervezet tanulmányában.
Összesen hét korábbi és majdani olimpiát vizsgált meg a szervezet abból a szempontból, mennyire sértették meg a rendezők a helyi lakosság lakhatáshoz fűződő jogait. A 2012-ben esedékes londoni olimpia előtt öt évvel máris ezer embernek kell szembenéznie azzal a veszéllyel, hogy lebontják otthonát, mert kell a hely az olimpiai építkezésekhez.
Az 1988-as szöuli olimpia előkészítése közben 720 ezer embert kényszerítettek otthonából való távozásra. A négy évvel későbbi barcelonai játékok annyira felhajtották az ingatlanárakat és a lakbéreket az északkelet-spanyolországi katalán városban, hogy a kis keresetű emberek nem engedhették meg maguknak többé a barcelonai lakásbérlést, még kevésbé a lakásvásárlást - tűnik ki a tanulmányból.
A nemzetközi szervezet felszólította a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot: az olimpiai játékok helyszínének kiválasztásakor és az előkészületek ellenőrzésekor figyeljen oda arra, mennyire veszik figyelembe a rendezésre pályázó, illetve a rendező városok a helyi lakosság lakhatási jogait.
A tanulmány rámutat, hogy általában a társadalom legsebezhetőbb csoportjai válnak a kényszerkisajátítások és kilakoltatások áldozataivá. A Lakhatási Jogok Központja szerint szem előtt kellene tartani azt az irányelvet a nagyszabású sport- és kulturális rendezvények előkészítésekor, hogy csak a legvégső esetben szabad az ingatlankisajátítás és a kilakoltatás eszközéhez folyamodni, és akkor is kerülni kell az erőszakos eljárást.