A sétahajó hétfőtől péntekig, naponta egyszer, 16.00 órakor fut ki a gergelyiugornyai kikötőből, szombaton és vasárnap pedig 10.00 és 18.00 óra között óránként közlekedik - mondta Szerafin László hajótulajdonos, kisvárdai magánvállalkozó, aki amerikai minta alapján építtette meg a korszerű vízi járművet.
A Felső-Tisza szabolcsi szakaszán még a gőzhajózás idején sem közlekedett személyszállító hajó, pedig a folyó partrésze itt a legszebb, s ezért határoztam el, hogy megpróbálkozom egy olyan vízi közlekedési eszköz elkészíttetésével, amelynek nem nagy a merülési mélysége, így a nyáron gyakori sekély víz sem akadályozza közlekedését - magyarázta a 32 éves fiatalember.
Közölte: az Amerikában általa látott hajó alapján a hajótestet egy magyar cég tervezte meg és gyártotta le alumíniumból, s a könnyű szerkezet mindössze 25 centimétert merül le a Tisza vizében.
Az elkészült hajótestbe aztán motort rendelt a vállalkozó, belső berendezési tárgyakat, felszereléseket vett, s az "összerakott" hajó július első vasárnapján tette meg próbaútját a Tiszán, Vásárosnamény-Jánd között.
A mindenféle hatósági engedélyek beszerzése után most már rendszeresen kifut a sétahajó, sőt a menetrend meg az útvonal bővül is csoportos igények teljesítésével..
- A jövő évtől pedig nagy terveink is vannak - mondta a vállalkozó -, ugyanis rendszeres járattal kötnénk össze a Felső-Tisza két legnagyobb szabadtéri strandját, a gergelyiugornyait és a tivadarit. Emellett a sétahajó Vásárosnamény-Gergelyiugornyától közlekedne Tiszabecsig, illetve a másik irányba, Tokajig. Kedvező vízállás esetén a Szamos, a Kraszna és a Túr hajózása ugyancsak az elképzelések között szerepel.
A turisták - reményeink szerint - a Tiszán hajóval juthatnak majd el például Szatmárcsekére, Kölcsey Ferenc sírjához a világhírű, védett csónakfejfás temetőbe, illetve Tiszacsécsére, Móricz Zsigmond író szülőházához, vagy az ipartörténeti ritkaságnak számító tarpai szárazmalomhoz - sorolta Szerafin László az érintett tiszai partszakasz majdan hajóval elérhető látványosságait.