Az általános és középiskolák tavaszi szünete elé időzítve, de már a nyári vakációra gondolva fogott bele Vándortábor nevű programjának népszerűsítésébe a Kerékpározás és az aktív kikapcsolódás fejlesztésével és népszerűsítésével összefüggő feladatok ellátásáért felelős kormánybiztosság, karöltve a Magyar Kajak-Kenu Szövetséggel és az Országos Erdészeti Egyesülettel.
A rendszerváltás érkeztével a korábbi évtizedekben igen népszerű vándortáborok intézménye eltűnt, ezt szeretné most a kormány feléleszteni az Országos Erdészeti Egyesülettel, az egyik legsikeresebb sportági szakszövetséggel, valamint a Testnevelési Egyetemmel karoltve, mondta bevezetőjében Révész Máriusz, a kerékpározásért és az aktív kikapcsolódásért felelős kormánybiztos.
"Amikor elhatároztuk, hogy újra feltámasztjuk ezt a mozgalmat, úgy döntöttünk,hogy nem csak a gyalogos, hanem a magyar kajak-kenu sport hagyományaira építve a vízi vándortábort is útjára indítjuk" - mondta büszkén a kormánybiztos, hozzátéve: "a szervezéssel kevés munkát szeretnénk adni a tanároknak, ugyanakkor sok segítséget a jelentkező iskoláknak".
A hétnapos gyalogos, illetve a hatnapos vízi vándortáborokra a napokon belül elinduló honlapokon (vizivandor.hu és gyalogosvandor.hu) lehet majd jelentkezni. A kormány 2,5 milliárd forinttal száll be a mozgalom újjáélesztésébe, amiből zömmel a megállóhelyek kiépítésére, megfelelő felszerelésére, a csoportok ellátásának biztosítására kerül sor.
A felkészült túravezetők képzését a Testnevelési Egyetem vállalta magára, ahol - mint azt Mocsai Lajos rektor kiemelte - megfeszített munkával készült el a képzés akkreditálásához szükséges program, így már idén nyáron kétszer 500 tornatanárt tudnak megfelelően felkészíteni.
A legfontosabb, hogy azok a gyerekek, akik ezekre a programokra jelentkezzenek, mindvégig biztonságban, megfelelően képzett felügyelet alatt legyenek
- emelte ki a rektor.
A vízi vándortúrák szakmai hátterét a Magyar Kajak-kenu Szövetség dolgozta, ők segítettek a négy túraútvonal kijelölésében és ők segítenek majd a túravezetők felkészítésében is. A háromszoros olimpiai bajnok kajakos, Kammerer Zoltán saját gyermekkori "rémtörténetével" igyekezett kedvet csinálni, ami pont olyan sztori, amire minden tízéves vágyik: "Nagyon büszke voltam rá, hogy egy haverommal mi ketten mehetünk egy négyes kajakkal, addig, amíg
ki nem derült, hogy nekünk kell vinnünk az ötven kiló krumplit, a hagymát meg a bográcsot az esti főzéshez.
Persze, hogy utolsónak értünk, és még akkor kezdtünk főzni, úgyhogy éjfél volt, mire nekiláthattunk a paprikáskrumplinak."
Ami az útvonalakat illeti: négy vízi és öt erdei túraútvonalat jelöltek ki az idei évre. A vízi túrák egyaránt hat-, mig a gyalogos túrák hétnaposak. Előbbiek a kormányzati támogatás jóvoltából 17 500, míg utóbbiak 21 000 forintba kerülnek.
Az útvonalak pedig:
Gyalogos vándortúrák 3-5 táborhellyel:
Sirok – Tar 62 km (Mátra)
Diósjenő – Bernecebaráti 55 km (Börzsöny)
Visegrád – Csobánka 86 km (Pilis)
Bakonybél – Bakonybél körtúra 65 km (Bakony)
Pécs – Pécsvárad 78 km (Mecsek)
Vízi vándortúrák:
Mosoni-duna 80-100 km
Szigetközi ágrendszer 80-100 km
Felső-Tisza 1 141 km
Felső-Tisza 2 106 km – mindkét útvonal végállomása Tokaj
Minden útvonalnak lesz kijelölt felelőse, aki a túrázó csoportot vezető tanárral tartja a kapcsolatot, illetve minden táborhelyen lesz személyzet, aki segít az ott felmerülő ügyes-bajos dolgok elintézésében, vagy akár az egészségügyi ellátásban is.
Hamarosan elkészül a vízi vándortáborok applikációja, amivel saját túrautvonalat tervezhetnek a túrázásra vágyó diákok, lefoglalva a szállást, megismerve az útvonal nevezetességeit, és megosztva azt meghívhatják barátaikat is.