View of the NBA logo outside the NBA flagship store in Beijing, China, 9 October 2019.
Houston Rockets ietms are off the shelf in Beijing NBA flagship store due to Morey's tweet on Hong Kong in Beijing, China, 9 October 2019. (Photo by Song Jiaru / Imaginechina / Imaginechina via AFP)
Vágólapra másolva!
Az észak-amerikai profi kosárlabdaligában (NBA) legutóbb bő húsz évvel ezelőtt szerepelt magyar játékos Dávid Kornél személyében. A jelenleg a Milwaukee Bucks játékosmegfigyelőjőként dolgozó volt válogatott játékos mellett a Real Madrid Euroliga-győztes kosaras Hanga Ádám is beszélt arról, hogy mi lehetne a kulcs ahhoz, hogy a tengerentúli profiligában magyar kosaras sikereiért szoríthassunk.
Pénteken hajnalban lezajlott az NBA 2023-as játékosbörzéjének első köre. Idén is 58 játékost választottak ki a drafton, és az első helyen egy francia kosárlabdázó kelt el. A 220 centis Victor Wembanyama a Boulogne-Levallois Metropolitans 92 csapatából érkezik az NBA-be,
akit LeBron James óta a legnagyobb ígéretnek tartanak világszerte.
A San Antonio Spurs történetének harmadik 1/1-ét húzta ki ma, David Robinson (1987) és Tim Duncan (1997) után ismét egy magasemberrel erősödtek az első helyen.
A 19 éves játékos minden idők hatodik legmagasabb játékosa lesz az NBA-nek, első választásként pedig csak Yao Ming volt magasabb nála.
Ami a magyar játékosokat illeti, két évvel ezelőtt Maronka Zsombor próbálkozott, de nem sikerült bekerülni az észak-amerikai profiligába. A Sopron KC bedobója Valerio-Bodon Vincent részt vett az észak-amerikai kosárlabda-bajnokság (NBA) amatőrbörze előtti felmérőjén Chicagóban a nyár elején, ahol nagyon jó benyomást tett a játékosmegfigyelőkre, így a draft második körében lehet esélye a magyar játékosnak. Juhász Dorkát az áprilisi drafton a 16. választással szerezte meg az észak-amerikai női kosárlabda-bajnokságban szereplő Minnesota Lynx.
Eddig egyszer fordult elő, hogy egy amatőrbörzére jelentkezett magyar kosaras játékjogát lefoglalta egy NBA-klub, Hanga Ádámot 2011-ben a San Antonio Spurs választotta ki, ám végül nem ajánlott neki szerződést.
Az amerikai kosárlabdával foglalkozó youtuber, Tőrös Balázs a legutóbbi videójában arra kereste a választ, hogy mikor lehet olyan játékosa a magyar kosárlabdázásnak, akit már az első körben elvihet egy NBA csapat, és milyen feltételeknek kell teljesülnie, hogy egy fiatal magyar játékos eljuthasson a világ legszínvonalasabb bajnokságába.
Jósolni a legnehezebb
Az eddig egyetlen magyar játékosként az NBA-ben szereplő Dávid Kornél és az Euroliga-győztes Real Madrid játékosa Hanga Ádám szerint nincs egyértelmű recept arra, hogyan lehet Európából eljutni az NBA-be. A játékosfejlesztéssel foglalkozó magyar szakember Magyar Tamás szerint a magyar bajnokság utánpótláskorú versenysorozatai nem annyira színvonalasak, mint mondjuk egy spanyol bajnokságé. Ez pedig nehezíti a fiatal játékosok dolgát, mivel a spanyoloknál rengeteg játékosmegfigyelő keresi a csiszolatlan gyémántokat.
Azt látom most, hogy nagyon sok fiatal európai játékos már 18-19 évesen átmegy az NBA-be, de nagyon sokan közülük nem kapja meg a lehetőséget, hogy játszanak, és pár év múlva visszatérnek
- mondta el Hanga Ádám.
Az Octagon Europe nevű tehetségkutató ügynökség első embere Lóránt Péter szerint a korosztályos válogatott meccsek mellett nemzetközi tornákon is felfigyelhetnek a kiugró tehetségekre, és már tizenhat évesen felkerülhetnek a játékosügynökök listájára, mint lehetséges kiszemeltek.
A legnehezebb dolog jósolni azaz, hogy egy fiatal játékosban mit látunk, mi lehet belőle 3-5 év múlva
- mondta el Dávid Kornél, a Milwaukee Bucks játékosmegfigyelője.
Egy tehetséges játékosnak itthon az a legnehezebb feladat, hogy találjon egy olyan csapatot, ahol ki tudja bontakoztatni a tehetségét, de ez nem megy a csapat eredményességének rovására
- mondta el Magyar Tamás. Az Octagon Europe nevű tehetségkutató ügynökség igazgatója szerint
Hanga Ádám szerint a tehetséges játékosok nagy nehézségekbe ütköznek akkor, mikor a következő lépcsőfokot meg kell lépniük a karrierjükben.
A közeg nagy befolyásoló tényező egy magyar játékosnak, és sokszor nem fejezik be azt az utat, amit elkezdtek. Másrészt a szülői háttér is rettentően fontos
- tette hozzá Dávid Kornél. A hazai szabályok szerint egy 18 év alatti játékosnak nem lehet ügynöke, de ettől még fontos, hogy olyan személy álljon mögötte, aki hasznos tanácsokkal tudja ellátni.
Egy játékos el tud kallódni külföldön is és belföldön is
- árulta el Lóránt Péter.
Alázat és morál a kulcs
Az sosem elég, ha ugyanazt csinálja egy játékos, mint a többiek. Aki többet akar, annak többet kell dolgoznia
- mondta el az NBA-ben egyetlen magyar kosarasként pályára lépő Dávid Kornél. A Bucks játékosmegfigyelője szerint a motiváció eltart egy fiatal kosarasnál 14-16 éves korig, de onnantól kezdve csökkeni szokott a közeg, a lehetőségek, a családi háttér, vagy a tanulmányok miatt. Az Alba Fehérvár egykori játékosa szerint szükség van akadémiákra, és a TAO-rendszer is számtalan lehetőséget nyújt ahhoz, hogy jó magyar kosárlabdázókat nevelhessenek ki.
A tömegesítés megtörtént, de mégis az átmenet az utánpótlásból a felnőttek közé nagyon döcög. A kosárlabda alapjai gyakran nincsenek kellőképpen megtanítva. Az egész európai kosárlabdára jellemző, hogy annyira eredménycentrikussá vált, hogy az alapok lefektetése és gyakorlása hiányzik a legjobban
- mondta el Dávid Kornél. Az NBA-ben dolgozó szakember szerint ehhez kellenek a jó edzők, akik az alapokat jól megtanítják a gyerekekeknek.
Hanga Ádám is az alapokat emelte ki, és hogy a kisebb játékokat kell maximális szinten elsajátítani, és onnan lehet továbblépni.
Ez fontosabb, mint eurostep-ből (széles lépések után dobott ziccer) kosarat dobni. A meccsek alatt maximum két lehetősége lesz egy játékosnak ilyet dobni, de elzárás-leválásból mondjuk negyvenöt darab lesz, és ezekből mind jó döntést kell hozni
- árulta el a Real Madrid bedobója.
Nagyon sok meccset játszanak utánpótláskorban. Van olyan tizenhatéves kosaras, aki egy hétvégén négy meccset játszik
- nyilatkozta Lóránt Péter. Hosszú a szezon, és utána egyből mennek az utánpótlás-válogatottba, ahol nem mindig van idő egyéni és taktikai edzésekre.
Az egyéni képzések fontosságának megítélése nagyon messze van az NBA-hez képest. A magyar kosárlabda egyposztos játékosokra van kihegyezve, a tengerentúlon kezdenek eltűnni a posztok, így komplexebb képzések kellenek a játékosoknak
- mondta el Magyar Tamás, játékosfejlesztéssel foglalkozó szakember.
Nagyon kevesen mondják azt, hogy jó, engem nem érdekel, hányadikok leszünk, fejlődjünk
- tette hozzá Lóránt Péter.
Hanga Ádám kiemelte, hogy fizikalitásban is gyengébbek a magyar játékosok a nemzetközi mezőnynél. Fontos lenne, hogy 13-15 éves korig többféle sportágat is űzzenek a gyerekek. Ez fejleszti a sokoldalúságukat, jobb atlétákká váltak később.
Ha most lennék tizennégy éves játékos, akkor előszőr érteni akarom a játékot, és utána majd foglalkozom az erősítéssel. Én a tehetségemmel kerültem ki, és semmi közöm volt ahhoz a profi mentalitáshoz, ami az elmúlt tíz évben jelen van a karrieremben. Csak támadni tudtam, védekezésben nulla voltam. Az egyéni képzés nagyon fontos, posztonként különbőzőnek kell lennie
- árulta el Hanga Ádám. A MAFC erőnléti edzője Dian Dániel szerint 10-11 éves korig nem érdemes koncentráltan a fizikai tulajdonságok fejlesztését előtérbe tenni, ez ráér 12 éves kor felett.
Az eredménycentrikusságnak tizennyolc éves korig elő sem kéne kerülnie
- nyilatkozta a MAFC edzője.
Meg kell találni az egyensúlyt az egyéni képzések, fizikai edzések és a csapatedzések között
- zárta le mondandóját Hanga Ádám. A legfontosabb kérdésre szinte minden megszólaló ugyanazt a választ adta.
Öt éven belül
- mondta el Lóránt Péter és Dávid Kornél. Magyar Tamás és Dian Dániel viszont tíz évet mondott.
Nem azon van a hangsúly, hogy jusson el valak az NBA-be. Az önmagában nem ad semmit, ott játsszon is egy jó csapatban, és hasznos tagja legyen egy gárdának
- mondta el Hanga Ádám.
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!