Szabad Nép
A szakszervezetek feladatai a dolgozók élet- és munkakörülményeinek javításában
A SZOT IX. teljes ülésének határozata
A Szakszervezetek Országos Tanácsának IX. teljes ülése - az ülés nemrég lezajlott vitája, valamint a szakszervezeti tagság észrevételei, hozzászólásai alapján - fontos határozatokat hozott a szakszervezetek feladatairól a dolgozók élet- és munkakörülményeinek javításában, valamint a szakszervezetek kulturális nevelőmunkájáról. Az első határozat szövegét alább közöljük, a kulturális nevelőmunkáról szóló határozatot holnapi számunkban ismertetjük.
A SZOT IX. teljes ülése megállapította, hogy a Magyar Dolgozók Pártja Központi Vezetőségének legutóbbi ülése után kedvező politikai légkör alakult ki hazánkban. A Központi Vezetőség választ adott a munkásosztályt foglalkoztató leglényegesebb kérdésekre, és intézkedéseket foganatosított a dolgozók élet- és munkakörülményeinek javítása érdekében.
Munkásosztályunk, dolgozó népünk azért fogadta megelégedéssel a Központi Vezetőség határozatait, mert véget vetett a politikai bizonytalanságnak, világosan és határozottan megszabta a szocializmus építésének soron levő feladatait. Dolgozó népünk helyesli a túlzott centralizáció és a bürokratikus kötöttségek felszámolását célzó határozatokat, intézkedéseket is. Alapjában demokratikus társadalmi rendünk lényegéhez tartozik a szocialista demokratizmus következetes továbbfejlesztése. Ez népi demokratizmus rendszerünk erősítését szolgálja, a nép ügyéhez hű dolgozók millióinak helyeslésével találkozik.
A Központi Vezetőség határozatai kedvező feltételeket és nagyobb önállóságot biztosítanak a népi demokrácia rendszerében helyetfoglaló minden egyes szervnek, így a szakszervezeteknek is, az önálló ügyintéző, a szocializmus építését meggyorsító munkához.
A második ötéves terv maradéktalan végrehajtása az életszínvonal emelésének alapvető biztosítéka
A SZOT IX. teljes ülése megállapítja, hogy a második ötéves tervben a termelésnek tervezett mértékű növelése, a nemzeti jövedelemnek az irányelvekben meghatározott elosztása lehetővé teszi az életszínvonal tervezett növekedését, az ipar és a mezőgazdaság bővített újratermését. A nemzeti jövedelem felhasználása, a tervezett felosztás biztosíték arra, hogy nem ismétlődnek meg az első ötéves tervben elkövetett hibák.
A teljes ülés megállapítja, hogy a szakszervezetek tevékenyen részt vettek a második ötéves terv vitáinak megszervezésében. A vitában elhangzott észrevételek felhasználásával számos helyes javaslatot tettek a népgazdasági arányok kialakítására, a fogyasztási alap felhasználására.
A szakszervezetek egyetértenek az életszínvonal tervezett emelésével, a legalább 25 százalékos reálbéremelkedés évről évre egyenletes ütemben történő teljesítésével.
A SZOT teljes ülése szükségesnek tartja felhívni a szakszervezetek, a szervezett dolgozók figyelmét arra, hogy az életszínvonal, a reálbéremelésére előirányzott tervek megvalósítása mindenekelőtt gazdasági életünk egészséges fejlődésén, az egész dolgozó nép alkotó munkáján, a termelési tervek teljesítésén és túlteljesítésén múlik.
Ennek érdekében szakszervezeteink eredményeikre támaszkodva minden erejükkel fejlesszék a tömegek alkotó tevékenységét a termelési tervek minőségi, gazdaságos és mennyiségi teljesítésére és túlteljesítésére. Továbbra is küzdjenek a SZOT VIII. teljes ülése határozatának következetes végrehajtásáért, az újítómozgalom, a munkamódszer átadás, a tapasztalatcsere fellendítéséért.
A munkaidő csökkentéséről
A SZOT teljes ülése úgy gondolja, hogy az ötéves terv feladatainak végrehajtásával, az országos gazdasági helyzetének erősödésével további lehetőség nyílik a munkások és alkalmazottak munkaidejének csökkentésére. A munkaidő csökkentése természetesen megfelelő anyagi alapot igények; csak olyan mértékben valósítható meg, amilyen mértékben nő a termelés, emelkedik a termelékenység. A munkaidő további csökkentését a következő elvek alapján javasolja végrehajtani:
Gondoskodni kell az ésszerűsítés során felszabadult dolgozók elhelyezéséről
A SZOT teljes ülésének az a véleménye, hogy az állami és gazdasági munka ésszerűsítése szükséges és helyes. Minden munkás és alkalmazott érdeke, hogy csökkenjen a bürokrácia, könnyebben és egyszerűbben intézhesse el az ügyét akár a tanácsnál; valamennyi dolgozó érdeke, hogy olcsóbbá tegyük az államigazgatást, a vállalatok irányítását.
A SZOT teljes ülése szükségesnek tartja hangsúlyozni, hogy az egyszerűsítés alkalmával felszabadult dolgozóknak munkalehetőséget kell biztosítani. Ennek során figyelembe kell venni azokat a munkaterületeket is, amelyek a dolgozók jobb ellátását szolgálják (pl. egészségügy, közlekedés, kereskedelem stb.)
A szakszervezetek gondoskodjanak arról, hogy az új munkahelyre került dolgozók minél gyorsabban megszokják, megszeressék új munkakörüket. Szorgalmazzák a szakmai átképzés gyors megszervezését és lebonyolítását.
A SZOT teljes ülése felhívja a gazdasági szervek, szakszervezetek, figyelmét, hogy fokozottabban törődjenek a csökkent munkaképességű dolgozókkal is.