Nők Lapja
Rajk László felesége és fia Rajk László temetésén |
Harmadszor, tizedszer, századszor támadt fel a dallam, a munkásgyászinduló dallama, s végig hömpölygött a levegőben, az úton, a lelkekben. Hulló levelekkel, csapdosó esővel, harmadszor, tizedszer, századszor sodorta a szél a dallamot; s mi, akik álltunk már mártírok jelképes vagy valódi sírjánál, s mélységes és felemelő gyászban együtt énekeltük: "Szerettétek a népet, és meghaltatok..." - most mindnyájan némák maradtunk. Nem tudtunk megkönnyebbülni, nem tudtunk felengedni a gyászban. Mert nekik nem a szabadságharcosok hősi halála jutott osztályrészül, őket a zsarnoki önkény rabolta el közülünk. S akik megölték őket, azt hitték, kétszeres halált mértek rájuk, a börtönudvaron és a nép lelkében. Meghaltak, és mégis örökké élnek, mint egy lezárt kor vértanúi, emlékezetünkben.
Hideg, iszonyú hideg volt október hatodikán. Süvített a szél a Kerepesi temetőben, földig görnyedtek a fák, s a gyászlobogók úgy csapdostak, mintha az ég zengene. Tenyérnyi napfényt kívántunk, s nem sütött ránk a nap. Fogvacogva dideregtünk a hidegtől, fölöttünk sötét felhők száguldoztak az égen, mint bűnök súlyos emlékeztetői.
Bűnöket, iszonyú bűnöket követtek el azok, akik legjobb harcosaink, példaképeink életét bemocskolták és elrabolták. Bűnösök ártatlanul kivégzett elvtársaink halálában, s ezerszerte bűnösök abban, hogy egy nép hitével csúfot űztek.
Az erőszak, mely előtt nem csaptuk be idejekorán az ajtót, szedte áldozatait. Nemcsak emberéletben, de lelkekben, erkölcsökben is. Megkísérelte arra nevelni az embert, tegyen engedményeket saját hitéből, tagadja meg elvtársát, barátját, tulajdon anyját vagy legalábbis mindezt hallgatólagosan nézze el, mert "csak így lehet előre haladni az úton".
De friss szél kezdett fújni a világban. Nálunk is... A megújhodás első jelei, hogy megkezdtük a leszámolást az erőszakkal. És most a gyász órái után vessünk újra, meg újra önmagunkkal számot. Tanuljuk meg ismét, hogy a szem látásra való. Tanuljuk meg ismét, hogy emberséges igazságos világot csak emberséges és igazságos módon építhetünk. Tanuljuk meg ismét mindnyájan, akiket leszoktattak a felelősségérzetről: minden egyes emberen is múlik, hogy soha többé... Tanuljuk meg ismét, hogy bűnös mindenki, aki bűnről, hibákról hallgat...
Így lesz? Igen! S zavartalan lesz halottaink álma. S áttörve felhőkön, viharokon bizton zenghet a gyászinduló végső sora. Rajk László, Pálffy György, Szőnyi Tibor, Szalai András - mártírjaink, neves és névtelen sírhantjai felett "... testetek már szabad földben pihen, ahová a zsarnok keze már nem érhet el".
Rajkék temetése a Szabad Neten:
Az ország népének néma, fájdalmas búcsúja nagy halottainktól
Utolsó őszinte beszélgetés Rajk Lászlóval
Háy Gyula: Miért nem szeretem?