Sivár és lehangoló jövőkép jelenik meg Philip K. Dick könyvében: a XXI. századi Föld elviselhetetlen hősége miatt az emberek visszahúzódtak a mesterségesen az élet alapkövetelményeihez igazított épületeikbe, a tehetősebbek gyorsított evolúciós kúrákkal másznak még magasabbra a társadalmi ranglétrán, a Naprendszert belakó, erőszakkal kijelölt gyarmatosítók pedig egy bombabiztos - és a társadalom működésének alapját biztosító - droggal teszik elviselhetővé napjaikat. Ezt az állóvizet kavarja fel Palmer Eldritch, aki többéves galaktikus vándorút után tér haza, magával hozva egy vadonatúj kábítószert, melyet a teljes Terra-rendszerben terjeszteni kíván.
Eldritch biztosra megy: "Az Úr megígérte neked az örök életet. Mi el is hozzuk neked" - hirdeti az új szer szlogenje. A kolóniák lakói rögtön rákapnának a kilátástalan életük helyett tökéletes és akár konstans illúziót nyújtó tudatmódosítóra, a Naprendszer gazdasági és politikai egyensúlyát nyomban felborító "Ét-R" valós hatásait azonban senki nem ismeri. Kivéve az első számú közellenségnek számító Palmer Eldritchet.
Röviden ennyiben foglalható össze a Palmer Eldritch három stigmája című könyv alaphelyzete. Ezt követően persze továbbgördül a történet: a lendületes bolygóközi sztoriban sok-sok érdek feszül egymásnak, a kulcsfigurák reménytelenül bolyonganak a képlékennyé olvadó valóság és a drog kreálta álomvilágok között, és végül a tripek szövevényében még Isten is megjelenni látszik. A részletek mellett azonban érdemes megismerkedni magával a szerzővel is.
Skizofrénia és amfetaminok
Hollywoodban is igen jó alapanyagnak bizonyultak a tudományos-fantasztikus irodalom legjobbjai közé sorolt szerző művei. Dick írásai alapján készült Spielberg Különvélemény-e, az Emlékmás vagy éppen az Elhagyott bolygó, legutóbb pedig Ben Affleck főszereplésével az Egyesült Államokban év végén mozikba kerülő Paycheck (A felejtés bére) című film. A legsikeresebb Dick-adaptáció mégis Ridley Scott nevéhez fűződik, aki 1982-ben vitte filmvászonra a Do Androids Dream of Electric Sheep? című regényt a Szárnyas fejvadász-szal. Bár a film munkaverzióiba Dick még bele tudott tekinteni, a premiert nem érhette meg: néhány hónappal a bemutató előtt szívelégtelenségben meghalt.
Dick a sci-fi ellentmondásos alakja: az ötvenes évektől kezdődően rengeteg elismert novellával és regénnyel írta be magát a tudományos-fantasztikus irodalomba, ennek ellenére stílusa és témái miatt ismertségben ma is a többiek, így Aldiss, Vonnegut, Asimov vagy éppen Clarke mögé szorul.
Ben Affleck és Uma Thurman a Paycheck-ben |
A Palmer Eldritch története 1964-ben született, Dick önkéntes száműzetése idején, mikor is a civilizációt nagyrészt elhagyva összesen 11 regényt írt hónapok leforgása alatt. A hallucinációk, álmok és saját bevallása szerint gyerekkori félelmei inspirálta írás a sokszor áttetszővé váló téma és az egymásba csavarodó valóságok ellenére mindvégig lendületes tud maradni, a sztori nem esik áldozatul a lebegésnek. Bár Dicknél háttérbe szorulnak az elképzelt jövőt részletező, leíró "sci-fis" elemek, néhány ötlete - a morbid játékbabák és a kábítószer kölcsönhatásaként megjelenő, kollektív alternatív valóságok, az emberi evolúciós folyamatot felgyorsító kezelés vagy éppen a marsi gyarmatosítók hétköznapjai - igen masszív alapot adnak a történetnek.
A regény magyarul ősszel jelent meg az Agave kiadó gondozásában.