Tavasztól építik a millenniumi kulturális tömböt

Vágólapra másolva!
A dél-pesti millenniumi városközpont kulturális tömbjének építése, melyben helyet kapna a Magyar Modern Művészeti Múzeum, a Nemzeti Filharmónia és a Hagyományok Háza, várhatóan tavasszal kezdődhet el. A Nemzeti Színház szomszédságába elképzelt három épület mostani tervezett költsége 31 milliárd forint.
Vágólapra másolva!

A beruházás látványterveit a hét végén megtekintette Demszky Gábor főpolgármester is, aki támogatja a projektet, és kijelentette - a Ferencvárosban nem ismétlődhet meg az Erzsébet téri "nemzeti gödör" esete.
A Magyar Modern Művészeti Múzeum, a Nemzeti Filharmónia és a Hagyományok Háza felépülése régi hiányt pótol, ezekre az intézményekre szükség van - érvelt Rockenbauer Zoltán kultuszminiszter. (Kulturális civil szervezetek képviselői a napokban levélben kételyeket fogalmaztak meg a beruházással kapcsolatban. Mint ismeretes, a múlt héten a zárszámadási törvényt megszavazta a kormánytöbbség, ebben szerepelt 52 milliárd forintos kezességvállalás a millenniumi városközpont kulturális tömbjére.)

A Magyar Modern Művészeti Múzeum a Magyar Nemzeti Galéria filiáléjaként működne, a háromszintes épület gyűjteménye is részben a galéria jelenleg nem kiállított gyűjteményéből kerülne ki - fogalmazott Rockenbauer. A Nemzeti Filharmónia épületében helyet kapna egy csaknem 2000 főt befogadó koncertterem, és ide költözne a Nemzeti Filharmonikus Zenekar és Kottatár is. A Hagyományok Háza a Magyar Állami Népi Együttes otthona lenne egy 500 fős színházteremmel, az intézményben könyvtárat és multimédia-archívumot alakítanának ki.

Zoboki Gábor, az épületegyüttes tervezője elmondta, hogy a tervezésnél a kiemelkedő európai kulturális centrumok modelljeit is figyelembe vették. A koncertteremre a beruházó, a TriGránit Rt. nemzetközi akusztikai pályázatot írt ki, melyre hat cég jelentkezett. Információink szerint jelenleg a világ egyik legismertebb akusztikai cégével, a New York-i ARTEC Consultantsszal folynak előrehaladott tárgyalások.

Demszky Gábor elismeréssel szólt a beruházásról, s azt mondta Rockenbauer jelenlétében, hogy "végre egy miniszter, aki ért valamihez". Egyébként a kivitelezés előkészítésébe Budapest főépítészével együtt ő is részt vesz. A főpolgármester kijelentette, a döntéseket nem lehet a politikusokra bízni, hanem minden esetben ki kell kérni a szakemberek véleményét.

Demszky szerint a városrész közlekedése még egyáltalán nem megoldott, ennek javítására jelentős nagyságrendű közpénzre lenne szükség. A kulturális tömb finanszírozására vonatkozó kérdésünkre Demján Sándor, a TriGránit Rt. elnöke kifejtette - az építés magánberuházásból indul (30 százalék saját fedezet, 70 százalék banki kölcsön), ezt követően 2004-től - miután elkészültek az intézmények - az állam 10 év alatt részletre bérleti díj formájában az épületegyüttest megvásárolja. Demján közölte: ez a modell Európában bejáratott, így az állami költségvetést az építési költség csak később terheli, jelenleg felszabadulnak forrásaik, és más intézményeket is (például Operaház) fejleszthetnek. A TriGránit egyébként hasonló kulturális centrum építéséről tárgyal Prágában és Varsóban is.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!