Sok fontos apróság derült ki. Nem, a recept nem bonyolultabb, mint hinnénk, csak a részletek sora rendkívüli módon befolyásolja a végeredményt. Semmi sincs véletlenül – Gajdó „Ház a fán” Ferkó beavatott minket; a délutánban kezdtük, a sötét estében fejeztük be.
Szándékos, hogy a műhely mellett éled fel a tűz: a
szításra a kompresszor levegőjét használja,
ott kell állnia a grillnek, ahova még elér a gumicső.
Ha megvan a láng, és kezd lassan leégni a fa, mehet rá a faszén – ha elég a levegő, ha oxigénnel tudjuk emelni a hőmérsékletet, nem kell szesz és más vegyi huncutság a tűzre.
Ha szépen izzik, kezdődhet a grillezés. A megtisztított padlizsánokat egymás mellé tesszük a rácsra. Akkor pirul szépen, ha 8-10 centire van a rács a parázstól.
Vásárláskor érdemes arra figyelni, hogy
olyan padlizsánokat vegyünk, amelyeknek szép, erős szára van.
Ennek segítségével jól meg lehet fogni a növényt, hogy forgassuk. Mivel sütés közben elpuhul, a csipesz vagy a fémlapát szétzúzza.
Legyünk óvatosak: a hő hatására a padlizsán belső nedvessége néha gejzírként távozik. A héj kilyukad, majd a forró gőz kifúj. Néha akár méternyire is képes elköpni!
Sütés közben a padlizsán összeesik. Ha kész, akkor tegyük félre. Tipp: nem kell mindet feldolgozni, tisztítás után kiporciózva mehetnek a fagyasztóba, hogy télen is készíthessünk kenőt.
A padlizsánt le kell hántolni, tényleg
figyelve arra, hogy a kormos, fekete részek ne kerülhessenek bele.
Egy adag majonézes kenőbe három padlizsán húsa kell.
Ahány ház, annyi féle majonéz. Ferkó egy főtt és egy nyers tojás sárgáját dolgozza össze. Mélytányérban, kanállal simára keveri, amikor homogén és krémes, akkor megfelelő.
Erdélyben sem a padlizsán, sem az olívaolaj nem őshonos, de jól megvannak egymással: Ferkó nem csöppenként teszi be az olajat, hanem egy kortyot egyszerre, igaz, nem keveri mindet be.
A kanállal körözve mindig újabb és újabb adagocskát szippant be, így a végeredmény megfelelő állagú majonéz lesz.
Egy kiskanálnyi mustár is kell bele, attól lesz csak ízes.
– tette hozzá.
A kész, langyos padlizsánokból készítsünk homogén krémet. Sózzuk, borsozzuk.
Egy fej reszelt vöröshagymát és két-három gerezd szétnyomkodott fokhagymát dolgozzunk bele.
Nem kell túl sok hagyma, elnyomná a padlizsán saját ízét!
A tökolaj nem kötelező, de a hidegen sajtolt változat aromái olyan csodálatosak, és annyira passzolnak a padlizsánhoz, hogy egy keveset érdemes bele tenni.
Ha van otthon jó minőségű borecet, egy teáskanálnyit önthetünk bele – savanyúsága alig lesz érezhető, viszont kihozza a többi alkotóelem remek ízét.
Tegyük a majonézt a padlizsánhoz, és készüljünk az élményre, ami pár perc múlva ránk vár.
Még langyos, ilyenkor szeretem a legjobban, mert benne a tűz melege”
– ábrándozik Ferkó.
Izgalmas nézni, ahogy a különböző színek összekeverednek. Mire ide eljutottunk, kint besötétedett – bizony, augusztusban már hamarabb jön az éjszaka.
Fokhagymás-olívás bagett, akácdeszka és a padlizsánkrém: nem maradtunk éhesek, jutott mindenkinek.
Próbálják ki önök is, most olcsó a padlizsán, tart még a nyár.