Az alap minden esetben a sült és hámozott padlizsán. Ebből a legjobb padlizsánkrémet Erdélyben készítik, de a recept sajnos nem éppen közmegezés tárgya. Hol olajjal és fokhagymával keverik ki a sült és tört padlizsánhúst, hol raknak bele hagymát is, sőt majonézt. Mi fogtuk a legegyszerűbb, legszimpatikusabb változatot és ahelyett, hogy mind megettük volna, továbbléptünk vele.
Az alap
Az alaprecept annyi, hogy a tűzön megsütött (jelentősen jobb ízű úgy, ha nincs grill, jó a gázrózsa is!) padlizsánt meghámozzuk, villával megtörjük, és elkeverjük finomra vágott fokhagymával, majd fokozatosan annyi olajat adagolunk hozzá, hogy a végeredmény nekünk tetsző állagot vegyen fel. Itt akár meg is állhatunk, mert a padlizsán, a szén, a fokhagyma és egy olaj együtt éppen elég a boldogsághoz, de aki akarja, éppen cifrázhatja. Például a következő, finomra vágott fűszerek hozzáadásával.:
- menta és lime
- fahéj, szegfűszeg és gránátalmamag
- olajban eltett szárított paradicsom és bazsalikom
- csilipaprika
vagy magát a natúr alapot lehet felhasználni a következőképpen:
Salátaöntet
A krémet kevés sherryecettel kikeverem, majd friss paradicsommal, apróra vágott petrezselyemmel, mentával, bazsalikommal és finomra vágott lilahagymával keverem el, sózom, borsozom, mintha salátaöntet lenne úgy vagyok a padlizsánkrémmel.
Leves
A padlizsánhoz sült hagymát, fokhagymát és friss kakukkfüvet adok, pürésítem és alaplével engedem fel. Sózom, borsozom, és például kecskesajttal tálalom.
Bruschetta
Itt kicsit csalunk, mert az alapreceptből nem nagy varázslat kenyérre kenni valamit, de egy kicsit azért változtattunk az alaprecepten. Méghozzá rengeteg zöldfűszerrel kevertük ki. A villával összetört sült padlizsánt olívaolajjal selymesítettük, finomra vágott fokhagymával, kakukkfűvel, rozmaringgal, oregánóval és petrezselyemmel kevertük ki, sóztuk-borsoztuk és úgy kanalaztuk a pirítósokra. Aki akarja, adjon hozzá egy kevés apróra vágott paradicsomot is, baj nem lesz belőle.