Na de ne szaladjunk ennyire előre, inkább tegyük rendbe, honnan is származik ez a fura ital, ami se nem sör, se nem bor, se nem pezsgő, viszont egy kicsit mindegyik.
Honnan ered?
A név héber eredetű, a shekar erős erjesztett ital szóra vezethető vissza, amely a görögben sikera, a latiban sicera, ófranciául pedig cisdcre szóalakot öltött. A franciák már csakis az almából erjesztett alkoholos italt értették alatta.
A normannok nagyképű hódításaik során a 9. században honosították meg Angliában, az első cideresek Norfolkban vertek tanyát, és alkoholmámorukkal megfertőzték az egész szigetországot. Az Oxford English Dictionary 1315. évi kiadásában ott olvasható a cider szócikk feketén-fehéren.
A cider ma is Nagy-Britanniában a legnépszerűbb, valamennyi pubban lelkesen csapolják a jó kis ale sörök társaságában. A legnagyobb cidertermelő mégis az őshaza, Franciaország. Bretagne-ban ma is nemzeti ital, amit az őslakosok meg a fáradt turisták cseréppohárból döntenek le a hajdinalisztből készült sós (vagy édes) breton palacsinta mellé.
Hogyan készül a cider?
Mi a helyzet nálunk?
Magyarországon 2006-2008 környékén a hiperek polcain kezdtek feltűnni az eddig ismeretlen angol és skandináv márkák palackjai: Strongbow, Somersby, Estons, Magners Irish, Kopparberg, Stassen. Ezek ugyan többnyire nagyipari termékek, a műfajt mégis sikeresen bevezették a fogyasztói tudatba.
Nálunk a cidernek mégis nehéz dolga van, mert sokan szimplán a múlt rendszerben kapható népbutító, gyomornyuvasztó, savanyú almaborral azonosítják. Pedig ahhoz az alkohollal felturbózott cukros-vizes almalőréhez a cidernek semmi köze.
Viszont amivel pár éve a Magyar Czider Kft. debütált a magyar piacon, már nagyon közel van a cideretalonhoz. Tölyhi Orsolya és Szabó Katalin, a két tulajdonos, villámgyorsan felismerte a lehetőséget. Termékük nemzetközi szinten is versenyképes, 2012 májusában az angliai The Big Apple Cider Trials versenyen a 4. helyen végeztek. A lehetőséget nem csak a két hölgy ismerte föl. Többen lelkesen vetették magukat a magyar ciderkultúra alapjainak lerakásába, kézműves fesztiválokon többen találkoztunk már az AlmaCIDderrel, legtöbben mégis ott véreztek el, hogy azt hitték, cidert csak cideralmából lehet készíteni. De ez nem igaz, mondja Tölyhi Orsolya. A hazai desszert almákból is kiváló cidert lehet készíteni, egyszerűen csak jól kell összeválogatni a fajtákat.
Almánk van dögivel, (Magyarországnak akár címerállata is lehetne az alma) egy egész régiót fel lehetne virágoztatni vele. Tavaly 552 ezer tonna almát termesztettünk, ami közép-európai viszonylatban, és az ország méreteihez és termőterületeihez képest egész tisztességes szám.
Az almások ugyanakkor panaszkodnak, nem éri meg a beleölt energiát, mivel csak áron alul tudják értékesíteni a gyümölcsöt. Talán ha almalé helyett cider készülne belőle, azzal mindenki jobban járna. A gyümölcslevek fogyasztása az utóbbi időben amúgy is látványosan visszaesett.
Milyen alma a cideralma?
Az igazi cideralma többnyire apró, kemény, vastag húsú, savanyú, emberi fogyasztásra gyakorlatilag alkalmatlan gyümölcs. A belőle készült tanninos almabor éppen ezért alkalmas a hosszabb tölgyfahordós érlelésre.
Angliában és a skandináv országokban pont azért alakulhatott ki a ciderkultúra, mert ott, a szőlőtermesztés felső határán túl már nem lehet tisztességes bort készíteni. Nálunk azért nem alakulhatott ki a cider iránti érdeklődés, mert minidg is a borra koncentráltunk, fehérborban minden esélyünk meglenne ahhoz, hogy nemzetközi szinten is valami nagyot villantsunk. Még azon a pályán is gyerekcipőben járunk, persze, hogy az almával mostohán bántunk.
A nálunk termő desszert almákból a reduktív borokhoz hasonló könnyű, nyári szomjoltó műfajban lehet korrekt cidereket készíteni. Nálunk, ahol ennek az italnak még alig van kultúrája, pont az ilyen friss cidereket kedvelik, melyek készítésében akár világelsők is lehetnénk.
Pedig ahogy a két Czideres hölgy bizonyítja, ezen a téren pont abban lehetnénk különlegesek, hogy kizárólag kézműves termékekben gondolkodhatnánk. Ahogy ők is teszik a Fejér megyei Vértesbogláron, 100 százalék tudatosan összeválogatott almafajták levéből, élesztő és a palackos erjedéshez szükséges cukor hozzáadásával, de mesterséges adalékanyagok nélkül készítik a cidert. A vállalkozó kedvűeknek már könnyű dolga van, az út eleje kitaposva, csak el kell indulni rajta.