Az október 15-én kezdődő Transzfer Nemzetközi Fesztivál már a nyolcadik a sorban, nekünk azonban most először vált igazán érdekessé: idén ugyanis a gasztronómia és annak irodalmi vonatkozásai lettek az esemény fő témái. A fesztivál vasárnapig tart, a program sűrű és izgalmas lesz. A könnyebb eligazodás kedvéért íme a Táfelspicc szubjektív ajánlója.
17:30 „Hasadnak rendületlenül...” Gasztroirodalom és magas irodalom
Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM)
Résztvevők: György Péter, Tarján Tamás, Takács Ferenc
A gasztronómia a kultúra és az étel közötti összefüggés tudománya vagy művészete – meg minden más, ami az evéshez tartozik. Az étel és az evéshez tartozó minden más pedig korra, műfajra, földrészre való tekintet nélkül
makacsul visszatérő téma a szépirodalomban.
A beszélgetés központi kérdése: létezik-e, és ha igen, mi az a gasztroirodalom? A szervezők csípős vitát ígérnek.
19.30 Végy tíz deka irodalmat! Magyar írók kézzel írott receptjei – árverés
Helyszín: PIM
Az árverést vezeti: Karafiáth Orsolya
Első irodalmi receptárverés! A kalapács alatt kortárs íróink kézzel írott receptjei, konyhatitkok és történetek. Az árverésből befolyt összeggel a Heti betevőt támogatják, akik hétről hétre a Klauzál téren osztanak ételt a rászorulóknak.
Receptírók: Bodor Ádám, Both Gabi, Darvasi László, Dragomán György, Egressy Zoltán, Esterházy Péter, Grecsó Krisztián, Lackfi János, Nádas Péter, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Péterfy Gergely, Spiró György, Szabó T. Anna, Tompa Andrea, Tóth Krisztina, Ugron Zsolna, Várady Szabolcs, Varró Dániel, Závada Pál.
21:00 Gulyáságyú – szlovák-cseh-osztrák dokumentumfilm
Rendező: Kerekeš Péter
Helyszín: Transzfer mozi - PIM
A számos díjat nyert film rendkívüli érzékenységgel szövi egybe különböző európai hadtesteknél szolgált katonai szakácsok portréját. A megszólalók emlékein keresztül nyerünk érzékletes betekintést a frontvonalak mögé, a történelem olyan dimenziója tárul fel előttünk, amelyről sem a tankönyvek sem az archívumok nem beszélnek.
Megrázó film századunkról, finom humorral
egy merőben szokatlan gasztronézőpontból.
16:00 Gasztroszájensz, avagy, amit mindig tudni akartunk, de nem volt kitől megkérdezni - Gasztroszemiotika és gasztrofilozófia
Helyszín: PIM
Részvevők: Benyovszky Krisztián, Forgács Attila
Enni és inni kell, de amit elfogyasztunk az társadalmilag, vallásilag és kulturálisan meghatározott jelentések hordozója is. Ezért
jelekként tekinthetünk mindarra, amit megeszünk és megiszunk,
és ugyanez érvényes az elkészítés, a tálalás és az étkezés műveleteire is. A beszélgetés azt járja körbe, miféle önmagán túlmutató jelentést hordozhat egy étel és a hozzá kapcsolódó rítus, illetve hogy hogyan használják ezeket a jelentéseket az étkezésekről beszélő művek.
16.30 Főző írók – Péterfy Gergely hétnyelvenbeszélő marhapörköltje
Helyszín: PIM
Nem csak elméletben, gyakorlatban is összekapcsolják az irodalmat a gasztronómiával, az írót a bográccsal. A meleg egytálételek a PIM udvarán készülnek, a bevételt a Heti betevőnek adják, akik ételosztással foglalkoznak. Szabadtéri program, rossz idő esetén a Károlyi Étteremben tartják meg.
18:00 Irodalmi szakácskönyvek
Helyszín: PIM
Résztvevők: Fehér Béla, Segal Viktor, Szederkényi Olga
Dumas Konyhaszótárát sokan ismerik, de vajon szeretett-e főzni Jókai, Mikszáth vagy Krúdy? Gyűjtötték-e a recepteket? A beszélgetés során szó esik klasszikus receptgyűjteményekről: Lénárd Sándor Római konyhájáról, Magyar Elek Ínyesmester receptjeiről vagy Ignotus Emma asszonyként írott jó tanácsairól, Polcz Alaine szakácskönyveiről éppúgy, mint mai szerzők – Cserna-Szabó András és Darida Benedek, Fehér Béla, Váncsa István, – köteteiről.
Mitől irodalmiak ezek a szakácskönyvek?
Lehet-e csak olvasni őket, szabad-e csak főzni belőlük?
20:00 KOMAtál kóstoló
Helyszín: PIM
Résztvevők: Robert Maklowicz (PL), Viktor Faktor (CZ)
Miben különböznek a közép-kelet-európai konyhák? Mi a különbség a hasonló alapanyagokból készített, de minden nyelven más néven nevezett hagyományos ételek között, és milyen ezen nagy kedvencek irodalmi karrierje, avagy
hogyan jelenik meg a közép-kelet-európai irodalmakban a főzés és az étkezés?
Hogyan alakultak a nemzeti gasztronómiai identitások sokszor átrajzolt határaink között és mit tanultunk, csentünk egymástól a szomszédokkal? Miért szeretjük ma egymás konyháját és vajon egyforma-e a hamburger Prágában és Krakkóban? Ezeket a kérdéseket olyan szerzőkkel járják körül, akik a regionális gasztronómia avatott ismerői. Az eseményt V4 falatkákkal indítják.
21:00 Kocsmatúra – Ne csak együnk, igyunk is! Koccintson kedves íróink törzshelyén!
Találkozó: Batthyány tér, a Szent Anna templom előtt
Részvételi díj (amely tartalmazza a fogyasztást): 1500 Ft
Végre egy kocsmatúra, ami elkerüli a VII. kerületet.
A budai séta során megidézik Petri Györgyöt, Tandori Dezsőt, Bereményi Gézát és másokat.
11:00 Paradicsomleves betűtésztával, azaz etetős versek a menzáról
Helyszín: Mesemúzeum
Belépő: 400/600 Ft
A Kompánia Színházi Társulat Lackfi János: Paradicsomleves betűtésztával című verseskötetét zenésítette meg. Ki emlékszik az ovisteára? Hát a tojáslevesre? És a paradicsomos káposztára? Meg a tejbegríz-összekavarásra? És a mackósajt-pucolásra? Meg a kakaóscsiga-szétgöngyölésre?
20:00 Terítéken a család – történetek az ebédlőasztal és a gyúródeszka mellől
Helyszín: PIM
Résztvevők: Yan Ge (CN), Rubin Eszter
Minden ízben megbújik egy emlék: a családi ebédek, a nagymama főztje, a gőzölgő étel illata mind édes és fájdalmas perceket idéznek. Rubin Eszter családtörténete úgy fonódik, ágazik el és ér össze, ahogy a barhesz fonatai. A fiatal, Szecsuanban született kínai írónő, Yan Ge pedig csilipaprikával ízesített lóbabpürét kínál és hozzá pikáns családi titkokat.
Hogyan ágyazódnak az emlékek egy finom fogásba
és egy jól megkomponált regénybe? Emlékek, ízek és irodalom lesz terítéken.
20:00 Sushiálmok (NL) portréfilm/dokumentumfilm
Rendező: David Gelb
Helyszín: Toldi Mozi
A Sushiálmok egy olyan ember portréja, aki szakmájában nem fogad el semmilyen kompromisszumot. Egész életét a munkájának és a maximalizmusának rendelte alá és ezzel
világhírű éttermet épített fel, amely a legszőrösszívűbb éttermi kritikusok elismerését is kivívta.
David Gelb számtalan fesztivált megjárt, gyönyörű képekkel és Philip Glass zenéivel aláfestett műve nem csak egy rendkívüli ember portréját vázolja fel, de sokat elmond a japán társadalomról és kultúráról is.
21:00 Piafilozófia
Helyszín: Cech-in
Résztvevők: Alexandr Guha (CZ), Pavel Maurer (CZ)/ Cech-in
A vasfüggöny mögötti Csehszlovákiában elképesztő leleményességgel másolták, illetve alkották újra beszerezhető alapanyagokból a csillogó nyugati bárok koktéljait. Így született a „varázsszem”, a „lehányt postás” vagy a „köpet”. Alexandr Guha
antropológusként kezdett az alkoholfogyasztási szokásokkal foglalkozni,
majd a téma szerelmese lett. Előadásában minden titokra fény derül és kóstolhatunk is.
Pavel Maurer a Prágai Gasztrofesztivál alapítója, aki a gasztronómia iránti szenvedélyét az űrhajósok csillagok iránti vágyakozásához hasonlítja. A cseh konyháról és sörről tart előadást. A program angol nyelven lesz.
11:00 Irodalmi brunch Dragomán Györggyel és Szabó T. Annával
Helyszín: Hadik Kávéház
Ráérünknapi reggeliebéd irodalommal az invenciózus szakács hírében álló Dragomán Györggyel és a főzésen túl a kóstolásban is jeleskedő Szabó T. Annával. A belépő (2500 Ft) tartalmazza a fogyasztást.
13:00 Heti betevő – ételosztás felolvasással
Résztvevők: Grecsó Krisztián, Háy János, Kollár-Klemencz László
Helyszín: Klauzál tér
Egyszer a VII. kerületi Kisüzem szakácsai elhatározták, hogy főznek arászorulóknak: így indult útjára a Heti betevő. A Petőfi Irodalmi Múzeum a perselyekbe összegyűlő adományokkal, a recept-kézirat árverés bevételével és a fesztiválon főző íróink egytálételeiből befolyt összeggel járul majd hozzá működésükhöz.