A kilencvenes évekkel berobbant rosé boros divat magával hozta, hogy a hazai boltokban a rózsás árnyalatú pezsgőkből is megnőjön a kínálat. Mivel nagy részük a magyar közízlést tükrözve nem a minőségi, közép és felsőkategóriás vonalat képviselte, rengeteg vevő a szilveszterkor büntetlenül szétlocsolható kategóriába sorolta, tévesen.
Pedig a rosé élvezeti értékét nem a tipikus szín, hanem a pezsgő stílusa, karaktere adja meg. A műfaj sokkal régebbi annál, mint gondolnánk: ahogy annak idején maga a pezsgőkészítés, ez is a világhírű észak-franciaországi régióból, Champagne-ból hódította meg a világot.
Ezen a borvidéken
a chardonnay mellett két kékszőlőből, pinot noirból és pinot meunier-ből is fehérbort készítenek,
a legtöbb rosé ezeknek az alapboroknak és egy speciálisan erre a célra szánt vörösbornak a házasításából születik meg.
A rosékhoz szükséges megfelelő vörösbor elkészítése komoly kihívás ezen a hűvös éghajlaton, mivel kellően gyümölcsösnek kell lennie, hogy finom aromákat adjon a borhoz, de nem lehet túl testes vagy tanninos, hogy a pezsgő ne veszítsen könnyedségéből, eleganciájából.
A házasítást követően a rosét a borvidék hagyományai szerint palackban erjesztik újra, hogy a karaktert ad krémes, apró buborékai kialakulhassanak. Ezt követően seprőn tartják.
Egy nem évjáratos rosé champagne legalább 15 hónapot, egy évjáratos minimum 3 évet tölt a pincékben,
miközben az érlelés újabb finom aromákat ad hozzá.
Tudja, hogy kerül a buborék a pezsgőbe?
A pezsgőhöz három dolog kell: egy megfelelő alapbor, amely gyakran cuvée, azaz többféle tétel házasítása. Elengedhetetlen a tirázslikőr, ami 50% cukortartalmú bor, ezzel állítják be az édességet, és adnak megfelelő falnivalót az anyaélesztőnek. Ne feledjük, ez az, ami a bekerült cukrot megerjeszti, amelyből alkohol és szén-dioxid keletkezik – azaz így kerül a buborék az italba.Annak ellenére, hogy a rosé champagne a legfrissebb trendek egyike, valójában komoly múltja van. Például a több mint 270 éves Moët & Chandon ház már 1801-ben rendelést vett fel a különlegességre: Napóleon és édesanyja számára 100 palackkal szállítottak az 1794-es évjáratú pezsgőből.
Az uralkodó személyesen is többször járt pincéikben, később az ő tiszteletére kapta legnépszerűbb champagne-uk – és annak rosé változata is – az Impérial nevet. A császárhoz köthető a legendás szállóige is:
Pezsgő! Győzelemnél megérdemlem, vereségnél szükségem van rá!
A céggel kapcsolatos világrekord sem mindennapi: a pincéikben érlelt legidősebb rosé az 1878-as évjáratból született Grand Vintage Rozé.