Az igazi gasztrofanatikusoknak nem igazán kell bemutatni a Serious Eats-et, mert akik szeretnek főzni és kísérletezgetni, egy idő után azon kapják magukat, hogy mindent erről az oldalról készítenek. Kenji J. López-Alt, a lap főszerkesztője tavaly adott ki egy könyvet The Food Lab címmel (azonos nevű rovatából összegyűjtött technológiákkal és receptekkel), ami az egyik legjobb és leghasznosabb gasztronómiai olvasmány, ha érdeklik a biológiai-kémiai folyamatok a főzés során.
A nála tanultak sokat segítettek, amikor kukoricaleves mellett döntöttem, hogy valami újat, mégis megbízhatót tegyek az asztalra a vasárnapi ebéden. Variáltam az apróságokkal,
kevés rizsecet került bele, hogy ne legyen túl édes, kevesebb tejszín, hogy ne legyen túl nehéz, és kicsivel több fokhagyma, mert a fokhagyma jó.
Ahogyan azt az előző krémleveses cikknél is írtuk, érdemes alaplevet használni, hogy víz helyett még inkább gazdagítsuk a leves ízét. Ennél a receptnél azzal erősítjük a kukoricaízt, hogy a zöldség- vagy csirkealaplébe forraljuk a kukoricacsöveket fűszerekkel (vagyis infuzionáljuk), így még intenzívebben kukoricás lesz a végeredmény.
Alapanyagok:
A kukoricákról levágom a szemeket: fogok egy csövet, egy tálba állítom, és szépen körbevágom egy éles késsel. A megmaradt csöveket egy nagyobb lábasba teszem,
ráöntöm az alaplevet, hozzáadom a babérlevelet, ánizsmagot, koriandermagot és a feketeborsot.
Magas lángon 10 percig forralom, leveszem a lángról, újabb 10 percig lefóliázva hagyom infuzionálni az ízeket a lébe, majd leszűröm.
Miközben az alaplé forr, előkészítem a többi alapanyagot: meghámozom és kockára vágom a burgonyát, felaprítom a hagymákat. Egy lábasban hevíteni kezdem a vajat, beleszórom a kukoricaszemeket és a hagymákat, 8-10 percig közepes lángon párolom, néha megkeverem.
Amikor a hagymák már üvegesek, és a kukorica is elkezdett puhulni, rászórom a lisztet, gyorsan csomómentesre keverem.
Felöntöm a leszűrt alaplével, és hozzáadom a burgonyát.
Addig főzöm, míg a burgonya megpuhul, majd hozzáöntöm a tejszínt. Botmixerrel a lehető legsimábbra turmixolom, közben sózom, ha túl édes, hozzáadom a rizsecetet. Darabosan is megállja a helyét, de inkább leszűrtem, hogy selymesebb legyen.
Hidegen-melegen is kiváló, jól áll neki egy kis csípős, de tálaláskor egy kevés új- vagy metélőhagymával is érdemes megszórni. Nem tudom, milyen lehet fagyasztottból vagy konzervből, de még dübörög a szezon, úgyhogy ezen egy darabig ne gondolkodjunk komolyabban!