Mára gyakorlatilag csak olyan iránymutatás létezik az újdonsült szülők számára, amely a szoptatás fontosságát hangsúlyozza. A szakértők világszerte a 6 hónapos korig történő kizárólagos szoptatást, majd (szilárd étellel kiegészítve) annak folytatását javasolják – áll a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének friss közleményében, amelyet a szoptatás hete alkalmából adtak ki.
Egy friss felmérés szerint
az első három hónapban tízből kilenc anya szoptatja gyermekét,
ám később ez a szám drasztikusan csökkenni kezd: féléves korukra a csecsemők fele, 1 éves kor felett pedig már csak a babák negyede kap anyatejet, Abban mindenki egyetért, hogy az élet első 1000 napjának megfelelő táplálása különösen fontos: az optimális fejlődés mellett több felnőttkori népbetegség megelőzésében is kulcsszerepet tölt be.
De akkor hová tűnik az a rengeteg, kezdetben oly lelkes anya?
Miért hagyja abba felük a szoptatást, mire a baba féléves lesz?
Talán nem tudják, mi erről a véleménye a Honvéd Kórház Perinatális Intenzív Centrumának vezetőjének, Dr. Nádor Csabának. „Fontos, hogy a születést követően azonnali bőrkontaktus alakuljon ki anya és gyermeke között, és támogassuk az újszülött mellretételét, hiszen az anyatej már az első pillanattól védelmet nyújt a szervezet számára, valamint
a szopási ösztön is az élet első 30-40 percében a legerősebb. Az ilyenkor termelődő előtejet a baba első védőoltásának is nevezik,
amely a benne lévő tejcukornak köszönhetően az újszülött vércukorszintjét is beállítja. A féléves korig vagy lehetőség szerint ennél is tovább tartó, folyamatos anyatejes táplálás azonban legalább ilyen fontos.” Nagy kár, hogy a honlapjukon egyetlen szó sincs a szoptatásról.
Ha az anyatejes táplálás ilyen fontos, akkor bizonyára össznépi támogatás övezi magát a tevékenységet, a közösségi terek nagy része rendelkezik szoptatós szobával, az emberek pedig meghatott mosollyal az arcukon nézik, ahogy a csecsemők hozzájutnak a számukra létfontosságú táplálékhoz. Ó, bocsánat, el is felejtettük, hogy mintha ezzel a ponttal is lenne némi gond, hiszen még egy bölcsődében is problémát jelenthet a nyilvános szoptatás.
Mellgyulladás és a tej mennyiségének csökkenése miatt adják fel a legtöbben – áll a közleményben. Sőt, még a kisebesedett mellbimbókat is megemlítik, elismerve ezzel a szoptatás elképesztő terheit a nő számára.
A nők pszichés igényei is fontosak.
Fontos az is, hogy minél kevesebb stressz és társadalmi nyomás nehezedjen azokra az anyukákra, akiknél problémás a szoptatás”
– állítja a közlemény.
A témával kapcsolatban rengeteg félinformáció is kering, érdemes tájékozódni. A szoptatással kapcsolatban rengeteg releváns információt tartalmaz például a Szoptatasportal.hu, amely számos tévhitet eloszlat, kérdést megválaszol, ráadásul naprakész az angol nyelvű szakirodalomból is.